'T KLEINE KEANT5JE MORSIG HOEKJE OUDE STAD DAT ONLANGS VERDWEEN \l 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Allemaal voltreffers - geen enkele foutieve inzending: dat was het resultaat van onze vorige fotoprijsvraag, waarvoor wij een van de allerlaatste uitgesproken mor sige hoekjes van het oude Leeuwarden als onderwerp hadden gekozen. Want daar was iedereen in de reacties het wel over eens: wat we hadden afgebeeld verdien de niet bepaald de schoonheidsprijs, zoals een van de inzendsters het zo treffend wist uit te drukken. Maar sinds enkele weken is dat hoekje er ook al niet meer. Nog maar heel kort geleden verschenen hier de slopers om alles, wat er nog overeind stond kort en klein te slaan. Wisten dus alle inzenders en inzendsters ons haarfijn te ver tellen, waar de fotograaf had gestaan, toen hij zijn opname maakte, maar heel weinigen waren kennelijk op de hoogte van de naam van het straatje, dat wij hadden afgebeeld. Dat was namelijk de Johannes- buurt, een naam, die wij in slechts enkele van de vele in zendingen mochten aantreffen. De Johannesbuurt lag pal te genover de Kanaalstraat en heette dus niet Fabrieksteeg, zoals verschillende abonnees ons meldden - de Fabrieks- steeg lag iets verderop in de richting van de stad en voerde o.a. naar de vroegere gebou wen van de Strocartonfabriek en later naar de gebouwen van de Lijempf. De meest originele inzending ontvingen wij van onze abon nee de heer Chris Doorenbos te Leeuwarden, die ons een prachtige kleurenfoto toezond, die hij een paar jaar geleden heeft gemaakt, terwijl hij zich had geposteerd op vrijwel het zelfde punt, als waar onze foto graaf later zou staan "Ik kan er bij vertellen", zo schreef hij ons, "dat in een van de huisjes aan de rechterkant een vrouw woonde, die wij "Moeke" noemden en bij deze "Moeke" kon je snoepgoed ko pen, zoals duumkedrop, veters en niet te vergeten geitekeu tels, een soort drop in de vorm van echte geite-uitwerpselen. En natuurlijk nog veel meer snoepgoed. Ik ging destijds naar School 12, welke nu nog aan Achter de Hoven staat". OUD PAPIER "De foto is genomen", schreef de heer J. Efdée te Leeuwar den ons, "staande in de Johan nesbuurt, direct achter het pand, waarin Bokma vroeger o.a. zijn oud-papierhandel had, dan dwars over Achter de Ho ven in de lengte door de Ka naalstraat, met aan het einde het torentje van de vroegere Zijlstra's winkel. Op de achter grond, achter de in de Kanaal straat rijdende auto het brug wachtershuisje van de Eerste Kanaalsbrug en over het Ka naal het pand, waarin thans Het Baken is gehuisvest en waar in de laatste oorlogsjaren de Landwacht zijn "bureaux" had. Voor de oorlog was "Ons Gebouw" van de toenmalige S.D.A.P. Ik herinner mij nog een grote schildering op de muur aan de zijde van de Em- makade, die aandacht vroeg voor "Het Plan van de Arbeid". "Het is de achterkant van de vroegere sportschool van De Leeuw tegenover de Ijsbeer", schreef mevrouw A. A. Pol-de Vries te Leeuwarden, die zelf jaren aan Achter de Hoven heeft gewoond, maar die nu eerlijk toegaf, dat ze onze prijs vraag niet had kunnen oplos sen. "Ik zag het niet, maar mijn twee jongste zonen zagen het direct; die hebben daar wel ge speeld". "De bouwval vooran rechts (nou sloopt) was in vroeger tied de beroemde kroeg van De Bal stien", schreef de heer G. Brinck "en bij het brugwach- tershuus, vooran inne Kanaal straat, was in die tied een pliesjepost met cellen. Daar wudden toen heel wat dronke mannen inkwakt!" De heer A. J. Pietersen te Tyt- sjerk bracht ook de scholen in de naaste omgeving ter sprake. "De Christelijke HBS gaat net schuil achter het vervallen huis rechts. Men heeft nu vanaf de spoorbaan een beter zicht op dit Lyceum. De laatste maan den van de oorlog herbergde deze school, evenals de Ge meente HBS en het Gymnasi um, gewonde Duitse en Geal lieerde militairen. Operaties vonden plaats op aan elkaar geschoven hoge lerarenkruk- ken". Opvallend was het, dat in vrij wel alle inzendingen niet alleen namen werden genoemd als "Boksschool Frisia", "Boks school De Leeuw" en "Ijsfa briek De Ijsbeer", maar dat ook veel inzenders schreven over het pand op de hoek van de Kanaalstraat en de Emma- kade. Dat was dus de vroegere kruidenierswinkel van Zijlstra en nu de boekwinkel van de Afuk. "Maar", aldus verschillen de abonnees, "er heeft ook nog een electrozaak ingezeten, de Wega". Tenslotte nog enkele blijken van waardering, die wij, ijdel als we zijn, graag even over schrijven. "Ik dacht maar weer eens te moeten reageren als blijk van waardering voor "ons" krantsje, c.q. voor degene, die het telkens maar weer moet zien klaar te spelen om dit unieke krantsje "te vullen" en op wat voor manier. Geweldig vindt menigeen dit met mij". (De heer B. R. Douma te Leeu warden) "Wij hopen, dat het Kleine Krantsje nog tot in lengte van jaren blijft bestaan en we zien er elke maand weer met ver langen naar uit". (Ali en Rom- mert Talman te Leeuwarden) Nu de winnaar van het uitge loofde fotoboekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het.Het gaat naar de heer D. Jonker, Bijenhofstraat 41 te Leeuwar den. Deze maand is het vijf en veertig jaar geleden, dat ons land van de Duitse bezet ters werd bevrijd - de vol gende maand zal het pre cies een halve eeuw geleden zijn, dat Nederland door de oppermachtige Duit se troepen overweldigd werd. Ter herinnering aan deze beide, in de vaderland se geschiedenis zo belang rijke data, op de voorpagina van dit Kleine Krantsje een bijzonder treffende foto, die onze abonnee de heer Jelle Foppema in september 1945 in het holst van de nacht bij het Paleis van Jus titie aan het Wilhelminaplein heeft gemaakt: "Den Vader land Getrouwe blijf ik tot in den dood". copini voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Druk: Friesland Offset, Leeuwarden Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 3