LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KRANTSJE "EEN GROATE SKANDE" VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnèn veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vries- straat 1,8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het.met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd. Ut is weer heden en ferleden, wat de klok slaat. Ons maten beginne bij Vincent van Gogh en eindige bij Ajax. Ferder me- tuurlijk de oorlog, mar oek ouwe en nije gebouwen en een ouwe straat met geskiedenis. En even over wethouwers en bloate trouwen, ja los fan me kaar hor. Want prate kenne se: Tabe Ruutsje, Lange Marten, Wiebe Poatsje, Minne Mager, Fokke Vutman en Groate Geert. Fokke Vutman: Neffens mij hèt die trouw in de Vincent van Goghstraat woand. Mar ik durf der gien sweer op te eten. Ut ken oek de Ferdinand Bol weze. Maar daar ergens in'e buurt. Tabe Ruutsje: Je hore over son Ferdinand Bol niet een dik soat. Wielst je doadgooid wurre met die Vincent van Gogh. Ei keneen weet fan sien oor en fan de eerappeleters, soa fer is't heen. Wiebe Poatsje: Ik weet nerges fan. Ik weet fan Irenes en Rooie Star. Wat? Hèt ie sien oor der self afsneden? Wat een gek. En dat toen bij de eerap pels opeten? O, das Minne sien flauw praat. Minne Mager: Ut skient een groat skilder weest te hewwen. Hij en Rembrandt hoor je ut faakst over. Nee, een andere dan de klompeskilder froeger. En uut'e wereld komme se naar son tentoanstelling kieken. Mutte wij der oek es hene? Lange Marten: suks hoeft om mij niet. Wat ik nog wel es wu, is son loop make as we een jaar of wat leden deen hewwe. Daar was ons spoorman oek nog bij. Met de trein naar Am sterdam. Och heden ja, wat eenprachtdag! Groate Geert: Daar was ik toen niet bij, mar ik hew jimme der wel es over hoord. En wie kon die Feldwebel oek al weer soa mooi nadoen? Mar se segge dat de treinen soa smoorfol rake. Nou al, en dan komme der oek nog hopen studenten bij. Tabe: Wij binne laast nog es een dag naar ons dochter in Leerdam weest, mar dat gong nog wel. Wij troffen nog een oud-Liwadder, die had in de Tramstraat woand. Die wist nog fan het ouwe tramstasjon en de remise daar in'e buurt. Minne: Waren se dan an't ska- ken in'e wachtkamer? O, de werkplaats en de stalling sak mar segge, wik.oh nee. Die was daar waar Ozon later was. Ik hew lezen dat die meensen daar een speulturrein hewwe wille. Mutte se mar een tram- baantsje en tramwagentsjes nabouwe. Madéradamtram! Marten: Toemar, ut ken niet op. Elke buurt wil wel wat. Of se wille just niks. In Goutum niet meer huzen naar't Kenaal toe. In Lekkum salie se wèl weer nije huzen wille. Je salie mar wethouwer weze. En alle avun- den op stap weze, om alles uut te leggen. Fokke: Hew mar gien medelie den met die lui. Ut wurdt goed betaald, en se hewwe an alle kanten hulp fan dokterandus- sen en andere lui, die deur- leerd hewwe. Daarom blieve de meesten oek op hun plak na de ferkiezingen. Eén nije mar. Ik loof een Koopmans. Nee, niet fan't meelfebriek en niet fan Cambuur. Geert: Ik hew een skoftsje le den lezen dat de meensen de namen fan die lui niet wete. Met een enkertette of soa, kon den de meesten niet één naam noeme. Ja, as se mij froegen su ik oek alleen mar Jannie Tiekstra wete, wik mar segge, sak mar segge. Wiebe: Wij hadden een ome froeger die sei altied: stem mar op Botke. O, was dat foor de oorlog al. Ik loof ut best. En dan is't al even leden, want de oorlog is fieftig jaar leden be gonnen niet? Tabe: Denk der goed om. Fief tig jaar leden begon ie. En fijf- en-feertig jaar leden bin we be- frijd. Dat binne hele skoften mannen. En daar wurdt heel wat over afpraat en skreven. Minne: Ik sag dan op'e tee-vee die Pier Tania naar mie kieken. En hij praatte mar deur en hij keek mar. Hij fergiste em nooit en hij hoefde nooit sien neus te snuten. Altied in'e plooi. Sag ie jim oek an? Klein grapke. Fokke: Sukken leze dat af fan een beeldskerm. Doene se bij't sjoemaal oek. Jopie Sielstra en Pietsje Diekstra seit Sientje dan. Harmen Siezen ken dat oek soa. Die is weer werom. Dat su even weze met Joop- an-sien-end. Mar das niks wud- den. Konden niet tot-Tee-vee- tien telle. Hoorst dat Minne? Marten: Nee, mar der is wel Veroniek. Mien trouwde dochter ken die der op krije. Mar jonge, die lieten savus laat faak bloa te, seg mar nakende meiden sien. Nou niet meer, loof ik. En daar wu mien skoansoan naar kieke. Mar sij niet. Slaande ru zie in'e tent. Geert: Dat hew ik meer hoord. Ik weet nerges fan hor, maar ik hew een swager, die savus nog even de hon uutlaat. En die gong dan naar een frijgeselle- maat in'e buurt, om een netuur- fillum te sien, wik mar segge, sak mar segge. Tabe: Alles ken teugenwoordig en de jongelui doene mar. Su- den ouders nog feul te seggen hewwe? Ik had maten, die gon- gen wel naar Sip Castelein te daansen. Mar bij ons tuus wa ren se op daansen teugen. Dat hadden jou froeger. Geert: In Spoorzicht? O, waar ut Stampboek later was en de graazje fan de Vrij. Allemaal fut. Der wurdt nou heid en bouwd. Der komt een bank. Nee, niet om op te sitten, Min ne. Foarde ping-ping. Minne: Ons buurfrouw had ut er over dat hur bank fuzelére su met een andere bank. Ja, dat is an de orde fan'e dag. Ut sal nogal wat baantsjes kosse, hew ik lezen, 't Is de skuld fan't kappitaal songen wij dan froe ger. Fokke: Dat afbreken gaat altied deur. Nou hewwe se de ouwe Centrale onder hannen. Ik weet nog dat ie bouwd is. Ik kon een jonge, die kwam daar te woa- nen. Een van Rooijen, nee la Roy loof ik. Die werkte daar en sien fader is sneuveld in de eerste oorlogsdagen. Een kap- tein staat mie foor. Wiebe: Wat onthouwe jim dat allemaal goed. Ik weet nog wel dat wij daar op een landsje foetbalden. Jonges uut'e Rem- brandtstraten teugen jonges uut'e Indiesse buurt. En ons Langer dan twintig jaar geleden hebben we eens een prachtige foto van het Hoeksterachterom in onze krant afgedrukt. Het was een plaat, waarop de vroe gere bedrijvigheid op deze plaats aardig tot uiting kwam. Er stonden niet alleen tal van nijvere huisvrouwen, maar ook verschillende kleine handelaar tjes met hun hondekarren op; zij maakten zich kennelijk op om met hun negotie de stad in te trekken. Ook op deze foto van een nu geheel verdwenen situatie kwam een stukje ringmuur voor, bij het zien waarvan een klub hiette DOTO of soa. Ja, DOTO. Marten: Door Oefening Tot Overwinning. Dat ken. Wij had den een VIOLS. Voetballen Is Onze Liefste Sport. Mar de mooiste las ik in een ferhaal over Ajax. Dat hèt honderd jaar bestaan. En dat begon oek met een jongesklupke en dat hiette THOR. Tot Heil Onzer Ribbe- van onze abonnees een verma kelijke herinnering van vroeger te binnen schoot. "In die ringmuur" zo meldde hij ons, "zat een gaatje en het is gebeurd, dat een jongetje door dat gaatje een plasje deed. Een kip, aan de andere kant van de muur, was er toen als de kippen bij om toe te happen, natuurlijk tot enorme schrik van dat kereltje. De vader van het onfortuinlijke joch moet toen nogal wat hebben opgespeeld tegen de eigenaar van de kip: "Dat doen jouw kiepen nou, is 't niet een groate skande. Herinnering aan een populaire stadgenoot: de heer J. van Dijk, bij bierminnend Leeuwarden slechts bekend als "Jelte" is niet meer. De vorige maand overleed hij, geheel plotseling, op de leeftijd van twee en vijftig jaar. Van 1966 af was Jelte ober in het Oranjebier- huis en hij vervulde daar zijn taak met veel flair, met veel humor en veel voorkomendheid. Kortom, Jelte was daar, door de jaren heen, een centrale en zeer aparte figuur. Veel trouwe gasten van het Oranjebierhuis denken met weemoed aan hem terug.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 13