'T KLEINE KEAHTSJE REKLAME DICKVANDERHEIJDE JR TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN EMMANUEL MURANDSCHOOL FOTOPRIJSVRAAG BRANDEN VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 15 adviesbureau voor reklame en publiciteit jozef israëlsstraat 6-10 058-124984 Dit is een foto van de vierde klas van de Emmanuel Murandschooi in wat vroeger de Huizumer Schoolstraat was. De opname, ge maakt in 1947, werd ons toegezonden door mevrouw Wies Moer- mond-Pol te Schagen. Op de achterste rij: een Afke, Katy Lam- brechts, Jikke de Vries, Hammy Dijkstra, Geesje Penning, Wiesje Pol, Dientje Hijlkema, Loha de Bruin, Dientje van der Meuten en Boukje de Vries. Op de tweede rij van boven: Janny Stienstra, Siepie Rispens, Ynske Bruinsma, Mient Veenstra, Juf Scholte, Meester Geertsma, Marijke Lettinga, Janny Lens en Dirk Jansen. Dan, op de tweede rij van voren: eerst een onbekende, Jan de Zwart, Jan Zondervan, Rein Stoelwinder, Theo de Vries, Anne Veenstra, Thijs Mulder en Piet van der Veer. Tenslotte op de voorste rij: Germ Kool, Oege Dijkstra, Freddy Dekens, Nolly van der Werf, Geert Adema en Wiesje Faas. (Vervolg van pag. 3) en waarschijnlijk zijn ook deze mensen omgekomen in een Duits kamp." Deze veronderstelling moeten wij helaas bevestigen. De klei ne Esther is met haar jongere zusje Grietje en haar ouders Marcus Cohen en Hanna Broekhuysen op 28 mei 1943 in Sobibor vermoord. "Veertig jaar geleden, als twin tigjarige jongen" zo vervolgde de heer Popma zijn brief, "heb ik de dakbedekking van ver schillende trafohuisjes in de stad vernieuwd, zo ook het transformatorhuisje, dat aan het Tournooiveld staat, vlak bij de afgebeelde toegangspoort tot de Prinsentuin. Opvallend is het dat dit zinken Losangesdak na veertig jaar en ondanks de nadelige invloed van zure re gen e d. nog in zo'n uitsteken de staat verkeert. Zeker heb ik in die jaren niet kunnen den ken, dat dit zinken Losanges dak in 1990 nog meebepalend zou zijn voor-het aanzien van dit fraaie hoekje oud-Leeuwar den. De Losanges, ook wel zin ken leien genoemd, waren in twee vormen in de handel, de rechthoekige en de ruitvormige modellen. Het dak aan het Tournooiveld is opgebouwd uit relatief kleine plaatstukken, die alle met een haakverbinding in elkaar grijpen en met speciale klangen op het houten dakbeschot zijn beves tigd. De haakverbindingen zijn altijd afwaterend aangebracht, waardoor de constructie een goede waterdichtheid heeft voor dakhellingen van meer dan vijf en twintig graden. In Nederland worden Losanges relatief weinig gebruikt, maar door zijn toepassingsmogelijk heden is het een zeer univer seel systeem, bijvoorbeeld voor gevelbedekking of ronde, bolle of holle dakvlakken". Tot zover de heer Popma, die ons dus even een interessant kijkje gunde in de keuken van de loodgieterij - waar onze fo toprijsvraag - rubriek al niet toe kan leiden! Nu de prijswinnaar van deze keer; dat werd de heer J. Ef- dée, Brandemeer 24 te Leeu warden. Hij krijgt het uitgeloof de fotoboekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het" toege stuurd. (Vervolg op pag. 5) een kapperszaak, die van J.Tammes. Het verloren gaan van de histo rische voorgevels van beide panden moeten we buitenge woon betreuren. Wat er nu nog over is, is alleen een uit het jaar 1612 daterende gevelsteen met de voorstelling van een blauw geschilderde os. Het is het Fries Museum, dat deze steen "In de Blauwe Os" al heel lang bewaart. (Vervolg van pagina 4) Misschien was hij van plan om ook direct weer van het wagen tje af te springen, maar zover kwam het niet: het boevewa- gentsje ging plotseling met een rotgang de diepte van de Bey- erstraat in en racete verder door de Sint Jacobsstraat en de Wirdumerdijk en langs het Ruiterskwartier naar het Ge rechtsgebouw. En de snelheid was dusdanig, dat "Dokter" niet de moed kon opbrengen om van het wagentje af te sprin gen. Hij vergenoegde zich met af en toe om het hoekje van zijn zit plaats te kijken naar de hogelijk verbaasde voorbijgangers en deze minzaam toe te wuiven, zoals we dat ook kennen van leden van het Koninklijk Huis. Op het laatste stukje van het Ruiterskwartier werd het boeve- wagentsje met zijn wonderlijke passagier gevolgd door een hele bende hollende en schreeuwende jongens. Aan de zijkant van het Gerechtsge bouw, dus aan de kant van het Ruiterskwartier was een uit bouw met twee grote deuren. Die werden naar buiten geo pend en het wagentje moest er dan achteruit tussen gereden worden. De beide deurhelften beschermden op die manier de gevangene voor nieuwsgierige blikken van toeschouwers. Om dit kunststuk te volbrengen moest het wagentje dus eerst stoppen en van deze gelegen heid maakte "Dokter" gretig ge bruik om, pal voor de ogen van een wel heel erg verbaasde veldwachter, uit het wagentje te springen en, onder groot ge juich van het publiek, als een haas de plaat te poetsen. Hunteburg BRD Looienga

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 15