REKLAME DICKVANDERHEIJDE JR DE LEEUWARDER POLITIE RAPPORTEERT HET RUBBER MANTSJE OMWOND ZICH MET FIETSBANDEN. 'T KLEINE KRANT5JE ONZE FOTOPRIJSVRAAG adviesbureau voor reklame en publiciteit jozef israëlsstraat 6-10 058-124984 OOKEENFOBIE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 15 Door politiedienaar Harmsen aan de wacht gebracht Piet Zijlstra, oud 14 jaren, geboren en wonende in de Schrans, die met eenige kameraden in het Ruiterskwar-. tier een touw over de straat had gespannen om zoo doende de voorbijgangers te laten vallen. Door politiedienaar Buwalda aan de wacht gebracht de publieke vrouw Maria Stolzenberg, wonende Bollemans- steeg, en hare 15 jarige dochter Grietje, die tesamen binnenshuis hevige ruzie hadden, waardoor een oploopje voor de deur ontstond. Albert Oltmans, wonende Keizersgracht, klaagt over zijn buurvrouw Dijkstra, die zich als een krankzinnige ge draagt, daar zij honderden couranten bij haar man in bed gooit en deze met de pot met asch en dergelijke gooit, waardoor Dijkstra al een paar dagen niet in huis is ge weest. Politiedienaar P. Stevan, belast om de vergadering der socialisten in het Blauwehuis bij te wonen, rapporteert, dat deze vergadering niet is kunnen doorgaan omdat er geen publiek of nieuwsgierigen kwamen opdagen. Door politiedienaar Kruit aan de wacht gebracht een hond, die door een wagen aangereden was, waardoor hij gekwetst was geraakt, terwijl van het dier geen eigenaar te vinden was. Politiedienaar Posthumus rapporteert, dat K. van der W., melktapper, wonende Achter de Hoven, zich door ophan ging van het leven heeft beroofd. Dr. Plet en dr. Reeling Brouwer hebben den dood geconstateerd. Kennisgegeven door Dominicus Poelsma, zoon van Ype Poelsma, melktapper, wonende Schrans, dat hij, melk brengende bij den bakker Dijkstra aan de Voorstreek en deze naar binnendragende, zijn juk even op de stoep had gezet en dat bij terugkomst hetzelve verdwenen m J-S? v-y. <r De barbier Barendsma, Grote Hoogstraat, klaagt over een dochter van Osinga, wonende Oldegalileën, die vroeger bij hem gediend heeft en die nu van tijd tot tijd zijn kinderen slaat, als zij hen op straat ontmoet. Weduwe De Hey, arbeidster, wonende Amelandsbuurt, klaagt over hare buurvrouw Hommes, die haar bemoei lijkt in het water halen uit de gemeenschappelijke regen- waterbak. Wordt onderzocht. Namens Joh. Bottema, landbouwer, wonende Fabrieks- buurt, wordt aangegeven, dat hij sedert gisteren vermist een Drents schaap met lange staart zonder merk. Een woonwagen, staande in de Kerkhofslaan en be woond wordende door vrouw De Jong met kinderen (haar man is in de gevangenis alhier) is buiten de ge meente gebracht in de richting naar Groningen. Door politiedienaar Brinkman met behulp van eenige bur gers nabij de Paardebrug uit de stadsgracht gehaald vrouw J„ wonende Achter het Klooster, die onder invloed van sterken drank verkeerende, wegens onaangenaam heden met haren man, trachtte zich te verdrinken. De politiedienaar Van der Heide rapporteert, dat een 15 16 jarigen jongeling in den top eener boom aan het begin der Marssumerstraatweg zat, blijkbaar om een roe kennest uit te halen. Toen de jongen door eenige toe schouwers werd toegeroepen, dat de politie kwam, liet hij zich haastig zakken en zette het met achterlating zijner klompen op een loopen, zoodat Van der Heide zijn naam niet kon opnemen. De koffiehuishouder R. wonende aan het Zaailand, heeft zich, naar de politiedienaar Turksma rapporteert, heden morgen door ophanging van het leven beroofd. Huiselijke twisten en drankmisbruiken zijn vrijwel als drijfveren te beschouwen. De vorige maand hebben we in de kranten het aangrijpende verhaal kunnen lezen van een jong meisje, dat vier jaar lang, degelijk verpakt in plastic, in haar ouderlijk huis op een tafel had gezeten. Het arme kind was na de Tsjernobylramp doodsbang geworden, dat ze door radioactieve straling zou worden besmet - op deze ma nier had zij getracht zich daar tegen te wapenen. Deze beklagenswaardige Desi- ré, vier en twintig jaar oud, kón niet anders doen, dan ze deed: zij leed aan een fobie, zoals er wel honderdvijftigduizend Ne derlanders aan dwanghandelin gen lijden. De een kan het niet laten honderd maal op een dag haar bestek te wassen, de an der kruipt tientallen malen daags onder de douche, weer een ander trekt talloze malen schone kleren aan. Heeft een fobie zich eenmaal in iemands geest vastgezet, dan is het heel moeilijk die er weer uit te krijgen - tientallen jaren kunnen mensen gebukt gaan onder bepaalde dwanghande lingen. In Leeuwarden heeft ooit ie mand gewoond, die zich geheel omwonden had met fietsban den. Hij werd door zijn stadge noten "Het Rubber Mantsje"en ook wel "Het Michelinmantsje" genoemd. Hij heeft onder ande re in een doodlopend steegje aan de Oostersingel gewoond en er werd verteld, dat zijn broer door de bliksem was ge troffen. Bang om een zelfde droevig lot te ondergaan, zou hij zich met de fietsbanden om wonden hebben. Omdat vrijwel niemand in zijn tijd nog van fobieën of dwang handelingen had gehoord ston den de Leeuwarders al gauw met een - volstrekt onjuist - oordeel klaar: "die kerel is hart- Vervolg van pag. 3) "Rijksarchieven" - meervoud dus. Zover ik weet betrof het hier alleen het Rijksarchief voor Friesland" aldus de heer J. Ef- dée te Leeuwarden. "Via dit pand kreeg men voorheen toe gang tot de Provinciale Biblio theek van Friesland, welke toen gevestigd was op de bovenver dieping van de Kanselarij. Via de monumentale wenteltrap kwam men dan door een lange gang en tussen boekenkasten door in de "uitleen", waar men, zo ongeveer dertig jaar terug, alleen de heren Santema en Dijkstra aantrof. In de lees- en studiezaal zwaaide de heer Of- fringa de scepter en hij zorgde ervoor, dat het daar niet luid ruchtig toeging door met een scherp "ssst.eventuele stikke gek" zeiden ze. Maar zo was het natuurlijk niet. De handicap heeft het Rubber Mantsje niet belet om opmerke lijk hoogbejaard te worden. Toen hij op zijn eindstation in Nieuw Toutenburg bij Noord- bergum overleed, had hij de honderd al achter zich. "boosdoeners" tot de orde te roepen". Tenslotte een briefje van een van onze meest trouwe inzen ders, de heer D. Beeksma te Huizum. "Deze keer een heel, interessante historische toren, zeer duidelijk en toch vraag je je af, waar is dit wel? Want je kunt zoeken waar je wilt, maar je ziet hem niet, van welke kant je het ook bekijkt. Dus het is een zaak om na te denken. Heel vaag kon ik mij herinneren het afgebeelde op de Tuinen in een steeg bij het Leger des Heils te hebben gezien: die moest bij de Kanselarij horen, 'k Ben op een zondag naar de ingang van het Bachcafé ge gaan en daar heb ik goed om me heen gezien. En ja: wat een verrassing - daar zag ik hem! Het is mooi zondags werk, alles is dan in volle rust. Het is dan net of het nog voor 1945 is, alles even stil en rus tig". Mooi, dan nu de winnaar van het uitgeloofde fotoboekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het.- dat werd de heer F. C. de Jong, Canadezenlaan 452 in Leeuwarden.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 15