AARDIG TORENTJE WAS MOEILIJKTE VINDEN 'T KLEINE KRANTSJE 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieüwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 copim (Vervolg op pag. 15) Erg interessant en niet zo gemakkelijk te beantwoorden, dat was ze zeker, onze traditionele vraag "Leewadders, waar is dit?" van de laatste keer. Wat we op de afgedrukte foto zagen was een vierkant torentje met een spits dak en een ander dakfragment tegen de toren aangedrukt. Heel veel lezers, zo hebben wij begrepen, zijn niet in staat geweest, het gefotografeerde punt op te sporen - zij moesten verstek laten gaan, toen het aankwam op het inzenden van de oplossingen. Maar vele anderen zagen toch wel kans met het enig juiste antwoord op de proppen te komen en onder de groep goede inzenders bevonden zich weer bekende namen, die eigenlijk zelden of nooit op het appel ontbreken. spits van een torentje, dat even zichtbaar wordt tussen de da ken van de Nieuwekade. Vol daan naar huis teruggekeerd, beseffende, dat het me veel plezier heeft gegeven en dat ik heb genoten van al het moois, dat Leeuwarden monumentaal te bieden heeft". Ook de heer J. van der Zwaag te Leeuwarden kon het ant woord op onze vraag niet zo maar uit de mouw schudden. "Een paar dagen gezocht, maar toch gevonden" schreef hij ons. GEEN RESULTAAT "Mijn zoektocht door de stad had aanvankelijk geen resul taat" schreef ons de heer Th. van Rossum te Leeuwarden. "Toen herinnerde ik me, dat ik eens, dwalende door de omge ving van de Tweebaksmarkt en het Droevendal en over een nieuw aangelegde binnenplaats achter deze straten bij de ach terkant van de Kanselarij een torentje had ontdekt. In het be gin kon je gemakkelijk op die binnenplaats komen, maar vo rig jaar zijn alle toegangen af gesloten met stevige houten deuren en alle voorzien van een slot. Toch maar gepro beerd. De eerste deur, die ik zou openen was op slot, maar bij de tweede had ik geluk. En ja: daar was het torentje van het zoekplaatje!" "Wat gebeurt er met die Kan selarij?" vroeg de heer Chr. Doorenbos te Leeuwarden zich af. "Toch wel laten staan en niet verwaarlozen. Dat zou toch te gek zijn!" "Het is het torentje aan de ach terzijde van het aan de Kanse larij gebouwde pand, waar aan de Turfmarkt boven de toe gangsdeur weids staat vermeld heidsgraad. Voor anderen is het plaatje misschien gesneden koek, wellicht voor diegenen, die vroeger het gebouwtje van de Vrijzinnig Hervormde Ge meente, hier vlakbij, bezochten. FRAAIE TUIN Het object behoort bij de Kan selarij en bevindt zich aan de achterzijde daarvan; een fraai aangelegde tuin geeft een mooi cachet aan het geheel. In het kerkgebouwtje zetelt thans "De Christengemeenschap" - Be weging tot religieuze vernieu wing. Hoe dan ook, de omge ving ademt rust". Voor wat de toegankelijkheid betreft van de plaats achter het torentje moeten wij zeggen, dat die nog maar kort geleden on belemmerd bestond. Toen wij de foto maakten, zeer onlangs dus, was het nog mogelijk de plaats te bereiken via een steeg aan de Tuinen zuidzijde - deze steeg schijnt inmiddels te zijn afgesloten. "Toen de Vereniging voor Volkshuisvesting aan de Oos terkade ging bouwen, alweer enige jaren geleden" aldus de heer W. D. Lijfering te Leeu warden, "moest ze de oude "Leeuwarder flats" aldaar af breken. Toen kwam de toren duidelijk in beeld. Jammer, dat hij zo verstopt zit. Maar, hij staat er nog. Zo u wel bekend zal zijn wil het Rijk het prachti ge gebouw De Kanselarij ver kopen. Het is te hopen, dat zo wel het Rijk als onze Gemeente geen onverstandige dingen zullen doen. Alleen een waardige toekomst met veel eerbied voor alles, wat schoon is moge dit gebouw beschoren zijn. Leeuwarders, pas op uw tellen!" "Uren zoekgebracht met het oplossen van uw fotopro bleem!" vertrouwde de heer F. C. de Jong te Leeuwarden ons toe. "Als Leeuwarder van ge boorte denk je deze puzzel eenvoudig te kunnen oplossen, maar het was dermate moeilijk, dat drie dagen achtereen een poging werd gedaan om deze toren te vinden. Je denkt aller eerst aan de torens van de Ge vangenis, maar die blijken toch te veel af te wijken van de op gave. Straat in en straat uit, tot bij toeval mijn oog viel op de Opvallend was het wel, dat er slechts één onjuiste inzending binnenkwam van een abonnee, die lang naar het goede ant woord heeft gezocht, maar die tenslotte toch niet terechtkwam bij het torentje, dat wij hadden gefotografeerd. "Ik heb heel wat afgespeurd" zo schreef hij ons, "om uitein delijk te stuiten op de toren van de voormalige stins op de hoek van de Grote Kerkstraat en de Beyerstraat, waarvan de spits zo koket uitsteekt boven het pand, waar eertijds Greetje Zel- le, alias Mata Hari heeft ge woond. Ook notaris Koch heeft hier jarenlang zijn kantoor ge had en thans heeft het Frysk Letterkundich Museum en Do- kumintaesjesintrum hier zijn do micilie". Nou ja, dat was het dus niet, wat ook blijkt uit de brief, die wij ontvingen van de heer A. J. Pietersen te Tytsjerk: "De op gave van deze maand is niet eenvoudig. Vanaf de openbare weg is het torentje amper zicht baar. Begeeft men zich echter op niet direct toegankelijke ach- teroms, dan is daar de oplos sing en blijkt ook de moeilijk voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Druk: Friesland Offset, Leeuwarden Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 3