'T KLEINE KEANT5JE ZOMERWEER OM TE SMELTEN: TOCH VEEL INZENDINGEN X 'T KLEINE KRANTSJE DRAMA WADDEN ONZE FOTOPRIJSVRAAG WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 In de periode van de bouwvakvakantie hebben we vaak het gevoel gehad, dat zeker het negentiende deel van het Nederlandse volk ergens door de bossen liep of heerlijk aan de stranden vertoefde. Hier immers was het buitengewoon stil, de straten bleven leeg, de stad leek soms als uitgestorven. Daarom was het des te opvallender, dat er nog zoveel oplossingen bij ons binnenkwamen van de laatste fotoprijsvraag - veel van de trouwe inzenders, die anders ook zelden of nooit op het appel ontbreken, gaven ook nu nog acte de presence. En dan nog te beden ken, dat de stellig velen, die het gefotografeerde punt niet hebben kunnen vinden, natuurlijk niets van zich lieten horen - zij zullen op dit moment moeten vernemen, waar indertijd onze fotograaf heeft gestaan, toen hij die donkere steeg fotografeer de met een woonhuis op de achtergrond. "Het was duidelijk" aldus schreef ons onze abonnee de heer Nic. Verbruggen te Leeu warden, dat de foto genomen moest zijn in de oude binnen stad en wel in de omgeving van de voormalige terp. Na enig speurwerk bleek mijn ver moeden juist te zijn. De foto graaf heeft gestaan in de Mug- gesteeg en hij heeft de lens van zijn camera gericht op de woning Kleine Hoogstraat num mers." GOEDEKOERS De heer Verbruggen was be paald niet de enige, die dank zij de oplopende straat op de foto ontdekte waar hij zo onge veer moest zijn - ook andere abonnees werden door dit de tailpunt op de goede koers ge zet. "Het smalle straatje, de oplo pende straat en het oud ogen de pand moesten in Leeuwar den wel leiden naar de oude terp" concludeerde ook de heer A. J. Pietersen te Tytsjerk. "Een gemakkelijke opgave, waarschijnlijk' naar aanleiding van de vakantieperiode", zo veronderstelde hij. "Dat plaatje was meteen duide lijk" berichtte de heer A. Hol- werda te Leeuwarden, "maar voor alle zekerheid ben ik er toch maar even langs gere den." Dit laatste behoefde de heer P. L. Jongbloed, ook te Leeuwarden, blijkbaar niet eens te doen. "Lang hoefde ik niet te gissen - Want dit kon immers niet missen - Dit is het pand Kleine Hoogstraat acht - In de buurt waarvan ik zoveel jaren heb doorgebracht." Ook de heer G. Brinck te Leeu warden zag het allemaal snel: "Tuus kommend vanne Kam ping gauw de post deurkieke en dan vanzelf al vlug 't Kleine Krantsje inne hannen nimme. Ja hoor, de nije priesvraag "Leewadders, waar is dit?" Ik sag het op het selde stuit: De Muggesteeg, so ad er oek mar één is. Een tiedsje leden he'k er oek al es over skreven in dit blad. Nou was ik maandag daar toevallig inne buurt en doe docht ik: laa'k er even deurfiet- se. Dat mag wel niet vanwege dat bodsje anne muur, mar ik hef het toch mar deen. Kom- mende uut de Beyerstraat sien je op het huus an, waar Fokma de beeldhouwer woant. Ik noem dat altied "het huus met- te brieke bek", vanwege het re- lief, dat ie daar inne muur sitten het naast de deur." AARDIGE DOORKIJKERS "Leeuwarden is een stad met soms heel aardige doorkijkjes", schreef de heer S. van Heere waarden te Leeuwarden. "Dit is er zo een van: de Muggesteeg, waarvan ik ooit eens gelezen heb, dat die haar naam ont leend zou hebben aan de ge woonte van onze verre voor ouders hun afval hier te deponeren. Dat afval oefende dan een grote aantrekkings kracht uit op talloze muggen; vandaar dus die naam." De heer W. D. Lijfering te Leeuwarden had onze krant meegenomen, toen hij met de boot wegging, maar dat was geen belemmering om een juis te oplossing in te sturen. "Voor het beantwoorden van de vraag hoefde ik niet op de fiets voor nadere controle. Iedere oude Leeuwarder kent deze steeg, de Muggesteeg, lopende achter de voormalige meubelzaak van Bearda. In het pand, waar we tegenaan zien, woonde vroeger de huisschilder De Vries, die daar tevens zijn werkplaats had. Een handkar was zijn ver voermiddel voor de rollen be hang en potten en kwasten. Ik zie het nog heel duidelijk voor me, de Kleine Hoogstraat, sla gerij Adema, Bakker met zijn toneelkleding en dan het scherpste beeld bij mij, dat is van Eerligh, de smederij, lasse- rij en draaierij, een wonderlijke werkplaats, altijd zwart en don ker met hier en daar een zuinig lichtpuntje aan een draad. Wonderlijk, dit is de waarde van 't Kleine Krantsje! Je denkt er niet aan en door het zien van een bepaald punt ontvouwt zich een herinneringsbeeld, een herinnering, die eigenlijk al vergeten was. Maar de hersen- fjlm heeft het beeld nog in voorraad en kan het tonen. Hoe ouder je wordt, hoe meer waardering je voor dit tijdschrift hebt. Velen zijn mij voorgegaan om voor U een loftrompet te steken, ze hebben allen gelijk." Aldus de heer Lijfering. Nu de winnares van het uitge loofde prijsje, een exemplaar van het fotoboekje: "Leeuwar den, ach ja, zo was het Dat werd mevr. W. F. Piso, Ma- riniersespel 115 te Leeuwar den. Er leek op die vijfentwintigste september 1935 geen vuiltje aan de lucht, toen een aantal Leeuwarder sportvissers op de Waddenzee bezig was schar te peuren. Het was het mooiste weer van de wereld, er stond zo' goed als geen wind en het hele Wad was een spiegelende vlakte. Maar toen, plotseling, kwam er een onberekenbare gril van de natuur: in de tijd van enkele ogenblikken gierde er een storm over het water. Met don derend geweld beukten meters hoge golven tegen de zeedij ken en slingerden het ranke bootje van de vissers door el kaar. Met alle macht trachtten de op varenden zich aan hun scheep je vast te klampen, maar een verschrikkelijke ramp bleek on afwendbaar. Voor vier man bleek de storm te sterk te zijn: zij kwamen in de kokende gol ven om het leven. De slachtoffers waren de drieenveertig jaar oude kapper Bruin Barendsma uit de Nieu- westeeg, de bakkersknecht Bernardus Tromp (28 jaar) uit de Marssumerstraat, de vieren dertig jarige schoenmaker Hen- derikus Radelaar uit de 2e Ve- gelindwarsstraat en de zoon van de bekende 'Moeke' Verf uit Marssum, Jacob Verf, zelf kastelein van De Jonge Bonte koe aan de Stienserstraatweg. copim voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiclteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Druk: Friesland Offset, Leeuwarden Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht öp het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 3