ühellema 'T KLEINE KRANTSJE in de fien Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 ren hem zelfs geen blik waar dig. Kennelijk teleurgesteld buigt de arme straatmaker zijn behulp zaamheid meteen om in een pinnige vijandigheid. Hij begint de dames grimmig aan te kij ken en zegt dan: "Wat jimme hier krek in die auto tild hewwe, hè jim dat hier opgraven, of woant dat hier?" Ik heb hier zo om moeten lach en, dat ik een kwartier later op straat nog mensen tegenkwam, die zich duidelijk afvroegen, waarom ik in m'n eentje zo'n plezier kon hebben Makelaardij ainda 1898 Leeuwarden BOMMEN JULIANASTRAAT Nog een aanvulling op het arti kel van mijn broer in het juli- nummer van 't Kleine Krantsje over de in de oorlog gevallen bommen op de Julianastraat. Waarschijnlijk ben ik nog een van de heel weinigen, die als oor-ooggetuige een redelijk juist beeld kan geven van het geheel. In de avond van 21 ja nuari 1942, om plusminus tien uur, hoorden wij een vliegtuig laag overkomen, vliegende van Oost naar West. Vlak daarop een enorme klap. Ons huis werd, naar het voelde, opge licht en stond te schudden. Wij bevonden ons in de kamer en ik liep naar buiten, waarbij ik direct tot de knieën in de sneeuw stond. Wat bleek: alle sneeuw was van het dak geko men. De Julianastraat (Maurits- straat) in kijkende zag ik dat het pand waar Te Winkel woonde (kruidenier Smit was al jaren geleden verhuisd) in puin lag, de inventaris van dat huis lag in de bomen aan de over kant. Mijnheer Te Winkel die op het moment dat de bom insloeg bezig was de waterleiding af te sluiten - de hoofdkraan was bij de voordeur - werd door de luchtdruk naar buiten geworpen en vond zich zelf terug aan de overkant van de straat. Van zijn huis was niets meer over, vrouw en kind bedolven onder het puin. Later kwamen er wel mensen van de luchtbescher ming, maar die konden niets uitrichten met de toenmalige hulpmiddelen. Ons huis was aan de achterkant beschadigd, dakkapel en een stuk van het dak verdwenen, plus het kolen hok. De familie Zwolsman woonde naast Te Winkel. De heer Zwolsman liep net in de gang toen de bom aankwam en hij werd tegen de muur geworpen en zodanig verwond dat hij overleed. Zijn huis moest wor den afgebroken wegens instor tingsgevaar. Dat het een Duits vliegtuig is geweest geloof ik niet, het vliegtuig kwam uit oostelijke richting want de bom sloeg in de serre van het huis. Of het OPGRAVEN? Leeuwarden J. Wouda GROTE WIELEN Wat een leuke ansichtkaart van de Grote Wielen in het laatste nummer van 't Kleine Krantsje! Dat maakt bij mij en bij velen herinneringen los, want wij heb ben er dikwijls gezwommen en kregen al gauw een abonne ment. Na schooltijd op de fiets erheen, een uurtje zwemmen en dan naar huis te eten en huiswerk maken. Het was een heerlijke tijd, al moesten we dan wel gescheiden van de jongens zwemmen, maar die troffen we later wel weer. Dikke Lampe zwom ook altijd in de Wielen. Je kon hem dikwijls van de springplank zien duiken. Ik ben nog altijd een fan van 't Kleine Krantsje en zie het vol gende nummer met belangstel ling tegemoet. Creil A. M. C. Huizinga KAART GROTE WIELEN De foto in Krantsje nummer 557 van het zwembad Groote Wielen is dus van een ansicht kaart waarop geen uigever staat vermeld. Vermoedelijk heeft het toenmalige badbe- stuur die kaart laten maken om ze zelf aan de man te brengen. Er zijn in ieder geval nog drie gemaakt. Eentje van het heren- bad met zwemmers, meer naar rechts genomen. Dan eentje van het damesbad en ééntje van de voorkant met de beide paviljoens. Die stond o.a. al eens in 't Krantsje van 3 mei 1975 met het stukje van C. Reenalda. Op die eerstgenoemde foto te rug te komen; de jongen met de bal boven z'n hoofd is als ik het goed heb H. Kramer, die later met z'n kar fruit bij het Di- akonessenhuis stond en op de hoek van de Goudenregen straat en Azaleastraat een zaak had annex autoverhuur. En als autoverhuurder staat hij nog te boek in de telefoongids. Leeuwarden Chris Doorenbos ZWEMMEN IN DE WIELEN De kaart van de Grote Wielen in de rubriek "Uit Grootmoe ders Ansichtenalbum" in het ju- linummer riep veel herinnerin gen op. Vakanties, zoals nu heel ge bruikelijk, waren er in onze jeugd niet bij. Je mocht eens logeren bij familie in Amster dam of eens naar Ameland gaan, maar geen weken ach tereen. Mijn ouders hadden een Kruidenierswinkel en de deur kon je niet op slot doen, want dan kwam er geen brood op de plank. Maar als kinderen vermaakten we ons best, want we kregen een zwemkaart voor de Grote Wielen, die liep van mei tot oktober. Op de fiets er heen. Bij de ingang stond een bord met een vermelding van het aantal graden, dat het wa terwas. Als je kwam werd er een dag op je kaart afgestreept. We de den dan wie de meeste keren was geweest. Als beginneling moest je "droogzwemmen" bij badmeester Beuneker en dan (Vervolg op pag. 9) In een van onze buitenwijken zijn een paar mannen bezig met bestraten. Aan de kant van de weg, vlak bij, staat een auto. Daarheen begeven zich twee dames van een duidelijke Nóg een foto van de Grote Wielen, het oude zwembad, dat zoveel plezierige herinneringen opriep. De huizen van de Julianastraat, enkele jaren voor het uitbreken van de oorlog gefotografeerd. De meest linkse woningen werden bij het bombardement het zwaarst getroffen. was de bedoeling de Condens- fabriek te raken, óf de vlieger moest zijn lading kwijt om hoogte te winnen en aan dit laatste hecht ik het meeste ge loof, waarschijnlijk aangescho ten boven Duitsland en op de terugweg. De dag daarop ver schenen er inderdaad een paar officieren, niet de vlieger, maar mensen van de Ortskomman- dantur, om te kijken en de schade op te nemen. Mijn va der heeft hen te woord gestaan en met zijn zeemans-duits dui delijk gemaakt dat onze hele anthracietvoorraad verdwenen was. "Dreiszig hectoliter wek. Bekommen Sie Zurück", aldus vertelde mijn vader toen ik 's avonds thuis kwam, en inder daad de volgende dag ver scheen de Friesche Kolenhan del met dertig hectoliter anthraciet. Wij gelukkig, want de zogenaamde verdwenen voorraad, had mijn vader onder de sneeuw vandaan gehaald zodat wat dat betreft wij er op vooruit zijn gegaan. Een reke ning hebben wij nooit gekre gen, dus die schade is vergoed en ons huis was een gemeen tewoning en werd snel hersteld. Hoe de schade met de anderen is geregeld weet ik niet, nooit iets van gehoord. Te Winkel is naar ik meen uit onvrede naar het Oostfront gegaan. De heer Zwolsman was geen scheepsmakelaar, doch scheepstekenaar, zeer bekend en kundig op dat gebied, o.a. maakte hij een tekening van een sleepboot die nogal opzien baarde. Dit is dan het verhaal van de bom in de Julianastraat, een beetje in tegenspraak met dat van mijn broer, maar ik was er bij en hij niet! Breda F. ledema standing - daar zijn ze zich zichtbaar van bewust. Zij duwen een invalidewagentje met daarin een zeer oude dame. Die wordt, niet zonder moeite, in de auto getild. Dan loopt een van de beide "straters" naar de beide dames toe en zegt in onvervalst Lee- waddes: "Dames, jimme had den gelukkig de deuren van die auto openlaten, daardeur he 'k de lichten uutdeen kannen. Die auto het hier nogal even staan en at de lichten branden bleven waren, hadden jim bij 't starten seker moeilijkheden kregen." De vriendelijke man verwacht, naar mijn idee zeer terecht, op z'n minst een compliment voor zijn attente oplettendheid. Maar wat gebeurt er? De dames rea geren met geen woord en keu-

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 4