'T KLEINE KRANTSJE YaVKIaV UECYAIED1A doorFenno Schoustra HofGoozen Eerste tegel Concurrentieslag Auto's uit Opa's tijd VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 7 Ik kreeg een brief van de al lange tijd in Amerika wonende heer Benjamin H. Vromen, een zoon van de hier vroeger zo bekende vrouwenarts dokter Mozes Vromen, die zijn praktijk in de Prins Hendrikstraat heeft gehad en die, kort voor de Duitse barbaren hier kwamen, naar veiliger oorden wist te ont komen. De heer Vromen junior was zo vriendelijk mij een fraaie foto toe te sturen van de ingang van het 'Hof Goozen' in de Bo terhoek, dat in de jaren dertig is gesloopt. "Ik vond deze foto, die waarschijnlijk vlak voor de afbraak is genomen, in de pa pieren van mijn vader, die, zo als U weet, zeer lang voorzitter is geweest van het Israëlitische Armbestuur, waarvan het Hof Goozen een tehuis voor Jood se oude lieden is geweest" al dus de heer Vromen vanuit zijn vakantieverblijf in Den Haag. "Het hofje" schreef de heer Vromen verder, "was overtollig geworden omdat ouderen, die verzorging nodig hadden, meestal in Amsterdam in 'De Joodse Invalide' geplaatst wer den, waar ze meer gezelschap hadden en een betere verzor ging ontvingen. Ik kan me het hofje nog enigszins herinneren. Een lange gang leidde naar een vierkant met kamertjes er omheen in typisch negentiende eeuwse trant." En de heer Vromen eindigde zijn brief met een kleine dank betuiging: "U hebt indertijd een paar aardige stukjes over mijn vader geschreven. Ze zijn mij door vrienden toegestuurd en ik heb ze zeer op prijs gesteld." Ik kreeg ook een brief van een oud-Leeuwarder, die nu in Ty- tsjerk woont, de heer KI. Sierksma, "een seun vanne vroegere bloemist vanne Wur- remedyk". Hij verraste mij met een interessante vraag. "Waar," zo vroeg hij, "is de rubber tegel met koperen let ters gebleven, die koperslager Doodkorte voor zijn deur in de Sint Jacobsstraat heeft gelegd als de eerste tegel, toen deze straat helemaal met rubber te gels werd bevloerd en zo de eerste in de stad werd, waar men geen klinkers of balstenen meer had. Ik weet nog precies hoe dat is gegaan, maar ik weet niet meer, wanneer het was." Tja, daar vraag je me wat. Waar is die Cürieuze "eerste te gel" gebleven? Dat zou ik ook niet weten. Maar weet de ge meente het wel? Afdeling Voor lichting gebeld. Die me terug zou bellen. En dat ook heeft gedaan. Maar nee hoor: ook de gemeente zelf weet het niet. De tegel is er niet meer. Weg, spoorloos verdwenen. Als je het mij vraagt is dit me morieteken, dat ons aan een bijzondere gebeurtenis uit het verleden herinnert, gewoon on der de nieuwe asfaltlaag te rechtgekomen en is er niemand geweest, die zich er om be kommerd heeft. Vanzelfsprekend zou zoiets thuishoren in een "Leewadder historisch museumke", maar ja, dat bestaat (nog) niet en al zou het wel bestaan, dan hadden we natuurlijk dat tegeltje nog niet. Eén vraag kan ik wel beant woorden en dat is die van de maand waarin de oudste bewo ner van de Sint Jacobsstraat, de oude heer "Rikus" Doodkor te die eerste tegel heeft gelegd. Dat is geweest in september 1925, vijf en zestig jaar gele den dus. Tja, zo kon je het wel noemen, het gevecht, dat twee winke liers voor de Tweede Wereld oorlog tegen elkaar hebben ge voerd, een geweldige concur rentieslag. Wie dat waren, die twee? Nou, dat weten de al wat oudere Leeuwarders natuurlijk nog best: Jacob Woudstra en Anton Wanda. Jacob Woudstra had zijn zaak in parfumerieën, galanterieën en van-alles-en-nog-wat op de hoek van de Heerestraat en Anton Wanda had een soortge lijk bedrijf daar scheef tegen over in de Oude Oosterstraat. Woudstra, die zijn onderneming "De Toko" noemde, placht te adverteren met kreten als "De Toko spant steeds de kroon en De Toko geeft de prijzen aan" en Wanda adverteerde onver anderlijk met "Wanda bezocht - koopjes gekocht", een slagzin, die de Leeuwarders van die da gen vrijmoedig vertaalden in "Wanda bezocht - rotsooi ge kocht". Als kiene kooplui hielden de heren elkaar voortdurend in de gaten en zo kon het geschie den, dat bijvoorbeeld een flesje Eau de Cologne, dat bij de een een dubbeltje moest kosten plotseling bij de ander voor ne gen en een halve cent stond geprijsd. En de krultang, die je bij Woudstra op een gegeven moment heel voordelig voor vijf en een halve cent kon krijgen, kostte een half uur later bij Wanda waarempel niet meer dan vijf cent. "Wegens het enorme succes van de vorige week, gaan wij door met onze alom bekende 'Toko-prijzen" riep Woudstra krachtig in zijn advertenties uit en Wanda reageerde onmiddel lijk: '"t Is geweldig, wat U ziet - zie de etalages, alleen knal koopjes weer bij Wanda, Wan da bezocht - koopjes gekocht". Om te voorkomen dat de klan ten tóch nog de verkeerde win kel binnenstapten, attendeerde Jacob Woudstra speciaal op de vlaggen, die zijn pand markeer den: "Denk om de wit-roode vlaggen!" Ook trachtte hij ko pers te verleiden met speciale aanbiedingen: "Iedere kooper van slechts 25 cent geven wij Vrijdag en Zaterdag aanstaan de twee mooie Schilderijtjes ca deau - kunstwerk op hout". Typerend was het ook, dat Ja cob Woudstra het winkelend publiek verzocht zo vroeg mo gelijk bij hem aan te kloppen: "Koopt in de morgenuren" ver meldde hij in zijn advertenties. Het waarom is wel duidelijk: hij reduceerde dan de kans, dat zijn concurrent zijn waren toch nog af zou prijzen en dus nóg goedkopere aanbiedingen kreeg. Het kan niet missen dacht ik: veel ouderen onder ons zullen verrast opkijken bij het aan schouwen van deze foto's, die ik sneupend in de archieven van 't Kleine Krantsje een de zer dagen tegenkwam en die ik graag in deze rubriek een plaatsje gun. Zijn het geen pronkjes, deze auto's uit Opa's tijd? Of moet ik zeggen "auto mobielen" uit Opa's tijd? Zo werden ze vroeger inder daad genoemd en ik ken een oud-garagehouder, negentig jaar is die nu, die nog altijd over automobielen praat wan neer hij auto's bedoelt. Zeker weet ik het niet, maar ik veron- Hoe onvoorstelbaar goedkoop die spullen al waren lezen we in een advertentie, die De Toko in 1937 in de krant heeft ge had. Uitgerekend op de eerste april, maar een aprilgrap was het zeker niet. Voor de aardig heid wil ik wel even wat prijzen overschrijven. Een map schrijf papier 31/2 cent, een pakje wondpleisters 61/2 cent, drie muizenvallen voor een dubbel tje, een zijden damesparaplui met zijden foudraal 88 cent, 6 paar veters, "zeer sterk" 10 cent, een flinke grote tanden borstel 6 cent, een scheerappa- raat 71/2 cent, tien scheermes jes 51/2 cent, drie rol boterham papier een dubbeltje, een porceleinen kop en schotel 121/2 cent, een busje jodium 131/2 cent en kokers voor tan denborstels 2 cent. Kortom, voor een paar gulden kreeg je een heel huis vol spul len en dan ook nog, garandeer de de verkoper, "van een uit stekende kwaliteit". Maar wie attent was kon het derstel dat deze foto's in de twintiger jaren zijn gemaakt, toen nog maar weinig mensen zich het bezit van een auto konden veroorloven. Voor ons als jongens bestonden er toen eigenlijk nog maar twee auto merken: je had óf te maken met een Ford óf met een Che vrolet. Maar in werkelijkheid re den er toen ook al veel meer merken op de weg. Het eerste brikje is een Fiat en het tweede lijkt me een Ford, maar het kan zijn dat ik me vergis - de echte autoliefhebbers onder de le zers, en dat zullen er heel wat zijn, zien het natuurlijk zo. Het zou wat zijn, wanneer je deze karretjes nu nog had, precies zo en in dezelfde staat. halve dozijn veters even later vanzelfsprekend bij Wanda krij gen voor negen en een halve cent in plaats van het dubbel tje, dat Woudstra er voorvroeg. Zo heeft dit vermakelijke ge- vecht-om-de-nutskes gewoon jaren geduurd, tot er op een zeer dramatische manier aan de strijd tussen deze twee Leeuwarder winkeliers een ein de kwam. Want in de oorlog vergaten de moffen ook Jacob Woudstra niet. Hij werd, als Jood, naar Westerbork ge sleept en kwam vandaar in het vernietigingskamp Auschwitz terecht. Daar moet hij, achten veertig jaar oud, eind 1942 om het leven zijn gebracht. En Anton Wanda? Die opende later een parfumeriezaak op de hoek van de Oude Oosterstraat en de Berlikumermarkt. Maar hij is er nu ook al niet meer. Net als de voordelige aanbie dingen van De Toko zijn de koopjes van Wanda al lang ver leden tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 7