LEEWADDERS, WAAR IS DIT? J. T. VELLENGA: 70 'T KLEINE KRANTSJE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 Tien jaar geleden maakten wij dit plaatje van een huisje in de Lindebuurt. Lieflijk en landelijk zo te zien. Er is nu niets meer van over; de tijd heeft ook deze romantiek weggewist. Nova-Zembla, en Groenland, dan hewwe straks eb en floed in de straten, in plak fan dat bitsje onkruud, en dat wurdt er wel weer uuthaald, hew ik be grepen. Minne: En kenne de brulkik- kerts in sout water leve? Klein grapke. Mar das oek soa wat nuvers. Brulkikkerts. Dat meen- sen brulle kenne, dat wete we wel, hè Skelte, mar kikkerts. Skelte: Is dat een steek onder water, magere kikkert? Hest seker froeger te min melk fan dien moeke dronken. Of had de melkboer ut later met water an- langd? Melk! En nou weet je ut helemaal niet meer met de nieketiene uut de skustienen fan eh.eh. Fokke: Jou salie de affalfer- brandingsovens bedoele daar achter Greunshiem. Wat sit de wereld al raar in mekaar niet? Dat se om oalie mekaar fer- moorde is al raar, mar siek wurre of doadgaan fan eies of fan melk. Waar bedare wij? Lange Marten: Een ei hoort er bij segge se dan. En melk is goed voor elk; maar niet voor Jan, die piest er van. Mar de melk is faak niet goed, omdat een hoop ferpakking niet me- leu-friendskappelijk is en soa. Groate Geert: Ferpakking. Daar docht ik an, toen ut soakrekt over bustfoeding gong. Tate sei ons Beppe altied. En ons dok ter sei jaren leden al: dat is ut allerbeste. Ut kost niks, ut is altied op temperetuur, en in son mooie ferpakking. En oek nog milieu-friendelijk wik mar segge, sak mar segge. Vlga. hewwe? Met sniw en ies, en iesberen, en mannen met spe ren of soa in'e han? En walfis- sen wik mar segge, sak mar segge. Sjaalmans: We binne der weer. Die ouwe sakken sitte weer in'e skoalbanken. Over froeger ou- wehoere, wielst de toekomst der freselijk uut siet. De boel staat in'e bran. Nee, oelewap pers, niet die iesbergen! Skeite: Och here, is de blikke- ne domenee weer an 'e gang? Hij is self een oelewapper. Hij seurt over Noga Centra en de Suudpoai, mar naar ut onkruud in sien eigen straat steekt ie geen poat uut. Hew ik geliek of niet? Minne: Aha, daar hore wij nog es wat fan dizze mooie prater. Die man wil naar Spitsbergen, mar flak bij huus laat ie de saak omkomme! Ferbeter de wereld en begin met ut onkruud foor jouw deur. Waar of niet? Sjaalmans: Dat sal ik jim pre- bére uut te leggen. Prebére, want jim binne hardkuters. Wie mut de straten skoan en mooi houwe? Just de gemeente. Die doet ut niet. Mooi. As ik ut doen, betaalt de gemeente mij? Nee. Wij doene ut werk en dat kost gien geld. Dat lusse B. en W. wel. Tabe: Dat seit mien neef oek. Son van der Loo spendeert een hoop geld om knooppunt te wurren met reklame en alles. Mar jou hadden de peerdebloe- men en de goudsjebloemen en de brannetels een meter hoog foor de deur!! Skelte: Wielst er genoeg werk bazen binne. Ut stinkt fan de jonge kerels, die op bobberdes- konk leve. Froeger as der ber gen sniw lagen, wurden de werkbazen oproepen. Dan wurde der seid: de straten skonmake en anders gien steun! Sjaalmans: Mar salie wij nog sniw sien? Gaat ut ooit weer peerde-ies friezen? As ut al te warm wurdt bij Spitsbergen en bij Nova-Zembla, soa hiet ut, Onze geachte medewerker, de heer Jakob Vellenga, is deze maand zeventig jaar geworden. De heer Vellenga, oud-wethou der van de gemeente Leeuwar den en oud-Kamerlid, is nog steeds actief als ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Het aantal huwelijken dat hij tot dusver heeft voltrokken, liegt er niet om; hij heeft nu al rond tienduizend bruidjes en bruide- gommen plechtig het ja-woord laten zeggen. Ook voor 't Klei ne Krantsje maakt de heer Vel lenga zich nog steeds verdien stelijk. Opvallend is het, dat hij zich daarvoor voortdurend met de hand aan de oorschelp in de buurt van de Vlietsterbrug- gen laat zien. Hoewel zijn ver jaardag alweer een paar weken De brugmannen hewwe ut we ten. Twee seer appatte spre kers melde sich. En die ene seit ut al weer sterk op. Ut ies smelt, de dieken binne dan te laag, ut komt niet goed. En de andere jent graag ons ouwe trouwe maten. De Arrebieren, ut onkruud, de brulkikkerts, en de besmette melk, met mekaar hast te feul foor Tabe Ruutsje, Lange Marten, Minne Mager, Fokke Vutman en Groate Geert. Wiebe Poatsje is slim siek en lees self mar wie de anlopers binne. Fokke Vutman: Ik hew onder weg twee koppen sien, waarbij ik docht: hopelijk komme se hier niet hene. Skelte, jim wete wel. En die fent met de sjaal om, die altied roept, dat ut niet goed komt. Lange Marten: Nee dat is alle beide niet best. En Skelte fient, dat een soad meensen op bob- berdeskonk leve, soa as hij dat seit. Mar hewwe jimme nog wat fan Wiebe hoord? Tabe Ruutsje: Hij mut weer tuus weze. Sont die hele war me riete hèt ie twee keer in't siekenhuus weest. An'e suur- stof. Hij is wel weer tuus, mar ik sien ut een gat in'e kop. Groate Geert: Ik bof dat Fokke geliek krijt. En ut wurdt Sjaal mans. Hij hèt de stap der goed in. Mar es hore wat ie ons nou weer ansegge sal. Ut komt niet goed, wik mar segge, sak mar segge. Sjaalmans: Daar stane se weer met hun afwaaide ferhalen. Mag ik jim es een fraag stelle: hewwe jimme in'e gaten dat ut achter ons ligt willen wij hem alsnog graag van harte felicite ren met het bereiken van deze bijzondere mijlpaal. Minne Mager: Dat hewwe wij behandeld een skoft leden toen ut dertig graden wurre su. Wij mutte over wat kouds prate sei Tabe toen, en ut draaide op'e Noordpoal uut. Klein grapke. Sjaalmans: Over sukke dingen maak je gien grapkes, Minne- ma. Dat hèt groate gefolgen. Ut water komt alsmar hoger, de temperetuur ferandert, ons die ken binne te laag, alles strupt der onder. Ut komt niet goed Tabe: Jou' hewwe in een soad dingen geliek. Wij leze en hore sukke dingen oek wel. Mar wat doet de kleine man daar an? Kenne wij dat kere? Mutte wij met ut skepke de seedieken hoger make? Ik fraag mar. Fokke Vutman: Tabe hèt ge liek. Nou oek weer met die fechterij daar in ut Midden-Oas- ten. Ut ruukt naar oalie en naar bloed seit Sientje dan. Mar ja, marja. Sjaalmans: Aha, dus jim wete ut wel. Fait mie nog met oek. Mar daar blieft ut bij. En dat ken niet, en dat mut niet. Der mut aksie komme. Op naar Spitsbergen! Lange Marten: Dat hoort ferder weg as Eibergen. O, Spitsber gen is Noordpoal. Kwam de le vertraan daar oek weg? Ik hew altied docht dat Draaisma dat uut Valkenburg haalde. Ik fon ut lekker, mien kienders niet. Groate Geert: Spitsbergen. Ken ik ouwe platen op skoal sien Sr* Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vries- straat 1,8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was hetmet zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd. an'e Noordpoal warmer wurdt en dat er meer ies smelte sal, met al sien gefolgen?

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 13