't KLEINE KRANTSJE van uw jeugd! ARTISTEN BIJ SIPCASTELEIN NA HETSLOPEN VAN DE CENTRALE 'T KLEINE KEAHTSJE van de plaats beschikt over: van vrijwel alle steden, plaatsen, dorpen en gehuchten in Friesland. Ook duizenden foto's van alle plaatsen buiten Friesland. Zoekt U naar een afbeelding van een bepaald punt? Belt U dan maar eens: 05&-120302 Vredeman de Vriesstraatl -8921 BP Leeuwarden Heidenschap i Dokkum Heérenveen Sneek VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 16 99793 oude foto's Deze keer een foto van twee charmante dames, tweelingzus ters, die een rolschaatsact de monstreren. De foto is gemaakt in Hannover door C. Thies Nachf. Nachf betekent Nachfol- ger - wij zouden zeggen voor heen C. Thies. Dit voorheen op firmaborden doet mij nu in eens weer den ken aan een mop van de be kende humorist Jack Ensing, die vertelde dat niet Adam de eerste mens was, maar Cohen, omdat hij op een bord had ge lezen: Adam, voorheen Co- hen. Ja, een rolschaatsnummer bij "Spoorzicht", bij Sipke Caste- lein, wat een afwisseling in de programma's. Het is natuurlijk erg leuk om ie dere maand een andere foto te plaatsen, en aan de "goede oude tijd" terug te denken, maar het is ook mijn bedoeling om de geachte lezers en leze ressen even op de culturele ar moede van deze tijd te wijzen. Leest u op vrijdagavond maar eens de uitgaansadvertenties in de krant, dan zult u moeten constateren, dat het amuse ment vandaag de dag eigenlijk alleen maar voor de jeugd is. In zalen en feesttenten lezen wij alleen maar Engels klinken de namen van popgroepen. Wanneer ik het woord "pop" al hoor, krijg ik als cosmopoliet en circus- en variétliefhebber kou de rillingen. Maar dan komt het - bijvoorbeeld drie dagen feest in Arum of Lekkum, dat bete kent dan iedere avond een an der orkest met onwelluidend harde muziek. Voor twintig jaar was het nog zo: eerste avond de plaatselijke toneelclub met een blijspel; de tweede avond een gezelschap met cabaret en variété en de derde avond bijvoorbeeld enke le zangers of zangeressen, en iedere avond gewoon Bal na! Wat een verschil bij nu. En dan in de tijd, die ik al enke le maanden in ons Krantsje be schrijf, tussen 1920 en 1940. In de oude kranten, die ik spaar, advertenties met namen als Duo Hofmann, Frits Schakels, Faveur, Sieger Stap, Duo Grafi- kus, Familie Friso, Kees Pruis, en noem maar op. Veel mu ziek. maar altijd als begelei ding van de artisten en be stemd voor het Bal na de voorstelling. In het Fries: efter- nei dünsjen! Natuurlijk mist onze jeugd deze tijd niet, want wat men niet meegemaakt heeft, mist men niet. Maar de ouderen moeten beamen, dat alles vroeger be slist niet beter was, maar dat men met minder geld veel meer lol had. Het is maar goed, dat dit alles geleidelijk is gegaan. De mees te artisten, die ik hierboven noem, zijn al lang dood. Ande ren, voor wie na 1950 "de af gang van het gezonde amuse ment" begon, lijden nu aan depressiviteit. Bij de foto van de charmante rolschaatsters staat geschre ven: Liebe Frau Hagen! Zwei Wochen haben wir uns bei Ih- nen sehr wohl gefühlt! Auf Wie- dersehen und alles Gute für Sie und Ihre Familie. Ihre Zwil- lingsschwestern Mia Gerti. "Spoorzicht" Leeuwarden, 29. 5-12.6.1931 Leeuwarden Historisch Variété Archief Ritsko van Vliet senior Het slopen van de P.E.B. Cen trale deed mij terugdenken aan mijn jeugdjaren, die ik in deze omgeving heb doorgebracht - zeventig jaar geleden ben ik geboren in de Oeverstraat. Er is hier wel wat veranderd sinds die tijd! Waar nu, langs de verdwenen Centrale, de Franklinstraat loopt, lag in de dertiger jaren een sloot, die in de volksmond de Petroleumsloot werd ge noemd. Die liep vanaf de Tweede Kanaalsbrug langs Kolk Betonbouw en Van Duur- en Ketelbouw- en reparatie naar het Vliet. 's Winters vonden jong en oud daar veel vermaak op de schaats (of achter een stoel!) en venters van de bekende ge- zondheidssteken("Om je nek te breken") en baanvegers ("Cent voor de baanveger") vonden daar druk werk. En zomers was de sloot, niet een van de schoonste trou wens, een dorado voor de een den. Als jongéns zochten wij langs de walkanten naar de nesten met eieren. Lagen die ver uit de wal, dan liep het wa ter al gauw over de rand van je klompen heen. Het bemachtigen van de eieren moest snel gebeuren, want aan het eind van de sloot zat de oude heer Van Duuren op de uitkijk voor het raam om ons te bespieden. Met de nodige er gernis, want zelf lustte hij ook wel een eitje. De heer Van Duuren had daar ook een hok met kippen en eens kroop mijn vriendje daarin om wat kippeëieren te bemach tigen. Dat liep niet zo prettig voor hem af, want bij terugkeer hingen de eierresten tussen zijn hemd en de bloes en bo vendien zat hij nog onder de kippeluis. Door de hevige jeuk, die dit veroorzaakte kon hij zich een paar dagen niet laten zien. En zijn vader had hem alle ha ren van z'n hoofd geknipt. Wat in die tijd trouwens om financië le redenen vaker werd gedaan. Maar nóg zie ik de oude heer Van Quuren daar staan: "Wille jim daar wel es weg gaan! Maak dat jim weg komme, of ik donder jim inne sloat!" Tussen die Petroleumsloot en de oude P.E.B. Centrale was een stuk land, waarin wij met behulp van veel buurtbewoners een grote kuil hadden gegraven om er een wielerbaan te maken met steile hellingen. Wij organi seerden er, net als op de hou ten wielerbaan bij de Vondel straat, ook Wedstrijden op oude fietsen. Wat een plezier! Soms gleed er wel eens iemand uit de baan, wat dan weer een ge scheurde broek of een bebloe de knie opleverde. En dan maar gauw weer naar moeke toe. In de herfst zochten wij blade ren bij elkaar en daar maakten we een kring van. Dat was dan de arena van ons circus, waar in we zelf optraden als artisten, dat wil zeggen als acrobaten of als gedresseerde dieren. Oudejaarsavond kwamen de bewoners van de Poppebuurt in actie met deksels en pannen en met veel gefluit van de aan liggende stoomboten werd dan het nieuwe jaar ingeluid. Beroemd was "het Stroomke" achter de Centrale, waar veel bewoners uit de omgeving vis ten en menig bakzootje ver schalkten. Wat ik me verder nog herinner was de grote put in het Kanaal, de ingang van het koelwater, waarvoor een scherm was geplaatst en waar dikke palingen voor bleven ste ken. Met een schepnet haalden we die wel op de wal. Maar dan vond de oppasser van het P.E.B. het tijd worden om in te grijpen. Schreeuwend en soms zelfs met stenen gooi end trachtte de heer Koster te voorkomen, dat we verdwenen met onze buit. Ja, en dan was er even voorbij het P.E.B. nog de kleine woon gemeenschap Kleyenburg met vooraan een boer Schuurmans en aan het eind van de Kanaal- weg woonde de heer Staal, handelend in afbraakhout. Allemaal herinneringen, die bij me opkwamen, de laatste maanden toen de oude P.E.B. Centrale werd gesloopt. Leeuwarden Rinze van der Heide

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 16