BUTEN SPEULE: JONGESWAT WAS DAT MOOI. 'T KLEINE KRANTSJE Leewadder herinneringen "OOM AGENT" VISSER VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 8 Op één fan myn sneuptochten naar boeken hè'k un skofke le den nog un Samuel Falkland (skuulnaam fan Herman Heijer- mans) foor één gulden op 'e kop tikt. 'De roode flibustier'; uut'e Salamanderreeks fan 1936. De ik-figuur in dat ferhaal klaagt ofer 't satanisch gekri oel en onhebbelijk gedrang der herinneringen, die me terrorise ren en 't vertikken zich door eene aan orde en stiptheid ge wende hand te laten ordenen." Se skiete maar heen en weer deur de tyd. So gaat ur mij nou oek presies: ik was an ut fertel- len ofer myn jongesjaren en, dan rolle er inénen herinnerin gen an'e middelbare skooltyd en selfs an gebeurtenissen daarna uut myn ballpoint! Terug naar myn kienderjaren (dat sa'k tenminste probere, maar misskien skiete myn her inneringen so nou en dan nog wel us uut.) Ik hoor my self nog fragen: 'Moeke, mag ik nog efen buuten speule?' Daar, buuten, wa' nou oek fan alles te belefen. Wat we speulden was foor un groot deel afhan- keluk fan'e tyd fan'e dag, fan'e tyd fan ut jaar en fan ut plak waar we speulden. SOMERAFOND Un somerafond, as ut al so'n bitsje begon te skémeren, was ut bij uutstek geskikte moment foor groepsspel; foor al 'er sijn geen rofers meer in ut bos' deed ut dan erg goed. Dan wa ren sowat alle kienders1 fan Achter de Hoven fan'e 8ste tot an'e 3e Vegelinstraat bij me kaar. Seldsame momenten, want anders speulden we meestal in aparte kleine 'geo grafische' groepkes fan un man of vier/vijf. We hè heel lang un fariant op ut rofersspel speuld met wacht woorden ensf. Ut was meen ik 'uutfonnen' deur een fan de susters Hoekstra fan'e Seijf- fersbuurt. Ik herinner my daar alleen nog fan, dat de 'rofers' bij ut sien fan ut 'wild', in ut skemer, roepe moesten: 'Wer da?' Myn kennis fan ut Duuts was toen niet groot, dat ik hè nooit weten dat dat 'wie daar' betekende en riep met feul an deren luudkeels: Erdal! Andere groepsspellen die ut goed deden waren kolkje- (of boomke-)ferwissele; skipper mag ik oferfare; moeder, mag reise; en ferstopperke met fer- los. Ik herinner my nog dat ik us so'n mooi ferstoppersplakje fonnen hat, onder'e kar en ach ter un stel kisten fan'e groente boer op'e hoek fan'e '8ste', dat se my nooit fiene konden. Se hè op un gegeven moment wel roepen: 'Kom maar op!', maar dat hè ik niet hoort; dat ik bleef daar maar sitten. Toen ut op- laast donker begon te wudden bin'k mar naar huus gaan, d'r was gin kien meer buuten! Wa' d'r un grote groep jonges bij mekaar, dan waren geliefde spellen: landsjekappe - onder de bomen langs de skuur bij Wiemers - en bakkertskiete - met grote yseren lagerkogels - deur de goten fan kolk tot kolk. Individuele spellen, so as hoe- pele en toppe - sweep en set deden je eigenluk nooit op je eentsje, maar altyd met un klein groepke en tenminste met un kammeraad. D'r waren 60 jaar leden feul minder betegelde stoepen dan nou. De enkele hoekjes die d'r waren, waren foor toppen dan oek erg in trek. Foor ons was dat dan fooral de stoep foor de ruuten fan slager de Walle (ja, die was d'r 60 jaar leden oek al op ut selfde plak!). Ik kan my nou best de angst fan de Walle (de grootfader) foor syn grote etalageruuten foorstelle. Ut duurde dan oek niet lang of we wudden futstuurd. Maar efen later was d'r weer een ander stel besig en wij waren ut de folgende dag oek al weer fer- geten! De Walle sal un sucht fan ferlichting slaakt hè, as de topperstyd weer foorbij was. Ja, hoe 'wisten' we eigenluk dat ut nou krekt tyd was foor toppen, draakjefliegen, hoepe- le, ensf., ensf.? Hèt iemand ooit dat raadsel uutlegge ken nen? De een steekt de ander an. Ja mooi, maar waarom te- gelyk in Leewadden en Dok- kum en gaan so maar deur? Landsjekappe: dat was oek al su mooi Niet dat wij ons daar toen ooit ut hoofd ofer braken, ut was so fer, uut! Hoepele; soms suu ik ut nog we! us doen wulle, op un mooie sonnige, niet te warme, dag met de hoepel in draf langs de straten trekke. Myn kammeraad Jochum Brandsma had un hele mooie hoepel: die wudde niet anddreven deur er tegen an te slaan, maar daarbij sat de stok met un groot oog an'e hoepel fast en hoefden je alleen maar te drukken onder ut draven. Die bysondere hoepel is ooit nog us deur myn skuld in ut Nieuwe Kanaal (Emmakade) terecht komen. Ik weet niet meer hoe, maar wel dat ut myn skuld was (toch gien afgunst, Berend?). Jochum syn fader ging met un puthaak an ut fis sen op ut plak wat wij hem an- wesen en o wonder, na un paar halen: daar haddie um te pakken! Jaren later maakte ik nog us un soortgelyk gefal met: ik foer met iemand deur de Kromme Ee en die sei op un gegefen moment: 'Hier is my forig jaar de bril fan'e neus en in't water- fallenï Een fan de anderen haalde, eigenluk speulendur- wys, de pikhaak ofer de bojem en, wat hing er toen ie um op haalde an'e haak? Just: de bril Hè jim dat nou oek dat je er gens langs lope en inénen den- ke: 'Wat suuden je hier mooi speule kanne'? Ferstopperke, roferke, indiaantsje, goh wat un mooi plakje! Dan bin ik weer efen helemaal kien. Vooral in ut groenrijke Den Haag (bossen, duinen en parken) oferkomt my dat nog al es. Wat un ferskil met onse mogelukheden. UT BOS Drie bomen en vijf struken, hiette bij ons al gauw: 'ut bos'. Groenryke speuiplakken waren foor ons: ut Laantsje (W. Lode- wykstraat) en ut driehoekige stukje land tussen ut blikfabriek en'e spoorsloot, door ons de 'pampa' genoemd. Fooral dat laatste plak was prachtig: grote bulten en diepe kulen, woest begroeid met struken en allerlei wilde planten. As je daar je fan tasie op los lieten, dan sagen je de indianen al slupen of de buffels grasen! Ik denk nou wel us: we hadden toen nog nooit fan bodemverontreiniging hoord, maar daar lag heel wat vreemde rommel. Niet alleen vaste afval, so as hout en yser, maar oek duustere substanties fan heel of half vloeibare aard, kortom: chemisch afval. Ut suu my niet ferwondere as d'r nog heel wat fan in'e grond sit daar. Pracht speuiplakken waren oek altyd de fabrieksterreinen fan Condens, Koopmans, blikfa briek, onttinningsfabriek, ensf. De terreinbazen sagen ons fan- self niet graag, maar se konnen niet oferal tegelyk wese. En de waterkant had oek altyd un ge- welduge antrekkingskracht foor ons. Dat leferde natuurluk nog al us natte foeten of un nat pak Myn kammeraad had een hele mooie hoepel: een met een stok er an vast op. Op un keer was Jochum bij het hordelopen ofer de touwen fan de skippen langs de Em makade strukeld en so ut ka naal indoken. Met fereende krachten was ie d'r weer uut- trokken en we waren in draf op weg naar huus. Inénen, ik sien ut nog foor my, skiet de petro- lieman die langs de Emmakade an ut leuren was, op my af en geeft my un draai om'e oren. Ik was uteraard hevig ferontwaar- digd en froeg waar dat goed foor was. 'Ik hè dij fan'e week al drie keer met die kleine jon gen met un nat pak lopen sien. Dou sast d'r wel meer fan af- wete, grote lummel!' Ik riep kwaad: En hij is oek nog wel un maand (en 2 dagen) ouwer as ik! Kan ik ut helpe, dat ik groter bin?' Later leerde ik wel, dat lengte feul konsekwenties hèt. Je mut- te niet alleen de wyste wese, oek al bin je de jongste, maar je bin oek altyd de skuldige. Un ander kan nog us ongesien in de massa onder gaan, maar probeer dat maar nooit as je teugen de twee meter ansitte. Die lange fan van der Veen was d'r oek bij. Selfs in'e fer- duustering in'e oorlog, sagen se mij nog teugen de lucht af steken, en wurde er 'Dag Be rend' seid, wilens ik daar bene den alleen maar duusternis sien kon. Half geld beneden 12 jaar op'e kermis? Fergeet ut maar! Koopjes in'e uutferkoop? 'Uw maat is er niet bij.' En altyd bukke foor die ferrekte sonne- skermen. lelt krij je d'r fan op'e kop! En dan die eeuwige mop- kes. 'Is ut koud bofen? Loopst dou altyd op stelten?' Op den duur hèt dat loof ik un niet ge ringe infloed op je gedrag (op je karakter?): 'Wulle se mij al tyd ferantwoordeluk stelle? Nou, dan gaan ik oek maar foorop lope!' A'je gin afgrijsluk minderwaardigheidscomplex hè wulle, mu'je oek wel. As kleine mannen mij plage wulle met myn lengte, hè ik altyd seid: 'Stil maar jonge, ik weet wel dast jaloers biste.' Meestal bin se dan stil, want se bin jaloers! Toen ik in '59 in'e Gemeente raad kwam, beweerde Fenno Schoustra in'e krant dat Jaap Vellenga nou onttroond was as langste raadslid; ik was 2,07 lang. Hij overdreef 10 cm, maar afsien daarvan loof ik dat Jaap toch nog krekt efen groter was as ik. (sien je wel, daar skiet myn herinnering weer uut.) Den Haag Berend van der Veen tel. 070-363 13 37 Het Leeuwarder politiecorps heeft in vroeger tijden verschil lende "dienaren" met de naam Visser gehad. Een beslist memorabele man met deze naam was een Anne Visser, die geleefd heeft van 1882 tot 1942. Dat was nog een echte "Oom-agent", die in het corps altijd heel gemoede lijk als "Omke Anne" werd aan geduid. Hij was ook een gemoedelijke figuur, die onder zijn collega's een bevoorrechte positie in nam. De bekende politiecom missaris Wesser had hem im mers als een van de eerste rijwielagenten aangesteld en in die functie deed hij vele jaren dienst. Als geen ander wist Omke Anne met goed gevolg op te treden bij huiselijke twisten en burenruzies, die nogal eens voorkwamen in wat we zo graag kwalificeren als "de goeie ouwe tijd". Hij had er bijzonder de slag van om met mensen om te gaan en het verkeerde van hun gedrag onder ogen te brengen. Zijn woorden drongen tot de mensen door en nooit verliet hij de ruziezoekers zonder de ze kerheid, dat hij de vrede had hersteld. Nu, zoveel tientallen jaren later, zullen er wel niet veel stadge noten meer zijn, die zich Omke Anne nog kunnen herinneren. En zo zal het vaker gaan: lang na het heengaan van een bij zondere figuur, zal, langzaam maar zeker, de herinnering er aan verbleken. Tot er uiteinde lijk helemaal niemand meer is, bij wie nog een lichtje gaat branden bij het noemen van zijn naam

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 8