FERHAALTSJES FERTELE STA TES EN STINZEN LEEWADDER HERINNERINGEN SCHOONHEID DIE VERLOREN GING pagina 11 Ferhaaltsjes fertelle, fooral met ut skreven woord, hèt altyd un grote rol in myn leven speuld. Op'e lagere skool al lei ik altyd in un 'edele wedkamp' met Sjoerd Ellens, wie ut mooiste opstel skrieve kon. En un HBS- opstel is in'e onderdukerstyd uutgroeid tot een ferhaal in fele afleveringen over Zeilend zwerven in Friesland" an un paar leuke nichtjes in ut Suden. Ik kreeg selfs us un tillegram toen un aflevering 'ofer tyd' was. Ut taalgefoel hèt my oek altyd weer an un foldoende op de freemde talen holpen. As ik, omdat ik de onregelmatige werkwoorden niet uut ut hoofd leerd had, of de voornaam woorden die de derde naamval beheerse in ut duuts niet ken de, op un onfoldoende stond, redde de fertaling my. Nonsens skrieve ging teugen myn taallo- gica in. We hè us un proefferta- ling uut ut Frans had: 'Les Au- berges de jeunesse en France' (de jeugdherbergen in Frank rijk). Myn achterbuurman had de titel om te beginnen al se rieus fertaald met: 'de jonge varkentjes van Frankrijk' en se daarna met de vloerkleedjes in de nachtkastjes' krupe laten en 'droge worst uit de waterput' hale laten en meer fan sokke waansin. Nou dat kon ik nou niet uut men pen krije, al kende ik ut Franse woord oek niet. Nuchter nadenkende ofer 'wat kan daar bedoeld wese' leferde my meestal genoeg op foor un foldoende op ut rapport. JOURNALIST Ik wou as kien gin fliegenier of sukowat wurde, mar 'journalist'. Die fertellust sal wel erfeluk wese. Fan myn pake, sturfen in 1900, wurdt ferteld dat as de mannen die in Warga de ge sprekken op de brug (oek daar doen se dat) foerden, hun fer- feelden, se één fan syn kien- ders om pake stuurden en as ie dan kwam, dat de lachsal vo's al gauw ofer ut dorp klon ken. Journalist bin ik niet wurden (en wel in de luchtvaart terecht komen). In de journalistiek hè ik ut nooit ferder brocht as mede-uutgefer en -redakteur fan un clandestien (dank de Roos) berichtenbladsje in'e f laatste oorlogsjaren. Oek in die benarde tyd was de humor niet helemaal uutsturfen. Buurfrou beklaagde hur is un keer dat hur onderdoken manlief, in'e ofertuging dat de oorlog hast aflopen was, te feul op'e straat kwam. Se wreef buurman un paar dagen later triomfanteluk un artikeltsje in'e clandestiene krant onder'e neus, waarin on- derdukers ernstig waarschuwd wurden om in't sicht fan'e be- frijding gin onnodige risico's te lopen en binnen te blyfen; 'Siest nou wel?' Se hèt nooit weten dat se self ut idee foor ut artikel leferd had. Ik hè toen oek, na ut opduken in april 1945, krekt un 'wereld primeur' mist. Ik had in myn do- cumentaasjemateriaal un knip sel uut '38/'39 ofer un plan fan de skoonseun fan madamme Curie om midden in de Sahara un proef te doen met ut split sen fan atoomkernen. Dat wur de aflast fanwege de angst foor un kettingreaksjie. Ik had un ar tikel daarofer op priemen staan onder de titel fan 'Community- springing', toen de bom op Hi- rosjima fiel. Ik hè my faak af- vraagd, wat ur gebeurd wese suu as ik ut stuk un maand eer der skreven had. Alle geheime diensten achter my an? "Der skrieft iemand in un obskuur bladsje ofer ut 'best bewaarde geheim ter wereld'!" Un brief die ik us skreven hè an un meiske, hèt my myn hele leven plaagd (nou ja, un bitsje). Ik was onderdoken en skreef fan uut - myn onderduukadres un flammende liefdesbrief an myn toenmalig friendintsje. La ter raakte ut uut tussen ons, maar sonder rusie, hoor, en sonder dat die brief daar un rol bij speulde. Un hele tyd later, ut was na de befrijding, kuierde ik in'e stad met un ander meis ke -waar ik intussen al meer dan 40 jaar met troud bin- en we kwamen de ontfangster fan de brief teugen. Ik sei fanself friendelijk dag (we hadden gin rusie had nou?). Nieuwskierug as frouen binne (wat fijn dat mannen daar gin last fan hew- we, nou?), wuu Ynskje wete wie dat was. Toen ik dat uutlei, sei se tot myn ferrassing: "O, dat is dat meiske waarstou die mooie brief anskreven heste!" Wat bleek: die brief had de ont fangster toen so mooi fonnen dat alle meiskes op'e afdeling fan de Algemene Friese die lese mochten. En daar sat nou oek net un nicht fan myn latere frou bij, die hur dat herinnerde toen Ynske met Berend opset- ten kwam; so doende. Ik had in die brief un profaan gebruuk maakt fan de bybeltekst, 1 Cor. 13: 'als ik de liefde niet had, was ik niet meer als een gal mende gong, of een rinkelende bel..' Nou nog kan die tekst niet an'e orde komme in'e kerk of waar dan oek, of ik sien myn frou stiekum 'glimkjen' en ik weet waar se an denkt. Un geweldige slag foor myn stijl is wurden dat ik in un amb- teluke loopbaan terecht kwam. Ut is un sware stryd om in ambteluke stukken un bitsje losheid fan stijl te bewaren. Se- ker solang je nog niet boven an de ladder stane; dan is er altyd wel één die un mooi stijlbloem- ke er weer uut plukt, foordat de brief 'te bestemder plaatse is. En op den duur skrieve je dan automatisch: 'er wordt constant en met voortvarendheid aan gewerkt', as je bedoele: 'dat kan nog wel even dure, want we hewwe nog un hele hoop andere dingen te doen'; of: 'op nieuw hebben we de grootst mogelijke zorg en aandacht aan uw probleem besteed', in plaats van: 'meens, skei uut met seuren: ik hè je toch al fer teld hoe ut in mekaar sit'. Maar oek a'je tot un posysje opklimme, waarin je faak de 'eindredaksje hewwe, krije' je teleurstellingen Ik probeerde faak wat humor in de werksitu- asie te brengen. So stuurde ik wel berichten an'e directiefer- gadering fan de dienst waar ik werkte, met un kop waar un spotprent in verwerkt was. Dat stelde un moeke foor die onge duldig ston te wachten naast hur seuntje fan un jaar of twee, die op'e pot sat, met ut onder- skrift: 'Het is met jou als met de directievergaderingen van Pa; een heleboel drukte, maar er komt niets uit! [Much ado about nothing]" Ginéén wurde kwaad, ginéén moest der om lache! Een andere keer stuurde ik bij un nota ofer communikaasje un spotprentsje met, waarop twee indianen met un deken boven un vuurtsje rooksignalen maak ten, met ut onderskrift: 'Het hui dige niveau van onze commu nicatie'. Oek gin enkele reaksie! UN PRENTSJE Pas toen ik boven un medede ling an ut personeel un prentsje sette fan un man die in un fer- gadering met de vuust op tafel slaat en roept: 'Ik ben natuurlijk wel even toevallig nog altijd de directeur!', kwam er beweging. Een kwasi-serieuse nota, waar in de skriever stelde dat ie naar syn seggen ferheugd lesen had, dat ik self oek wel insag dat ut toefal toch wel un grote rol speulde bij myn directeur schap en vroeg of ie eruut op- make mocht dat ut end erfan in sicht was, omdat ik ofer 'nog' sprak. Ut sal na de 1000-en ambtelu ke brieven, nota's en rapporten, die ik in 45 jaar skreven hè nog un hele toer wurde, mar ik hoop nou ik met pensioen bin weer wat fan de oude kletsflair terug te winnen. Berend van der Veen Den Haag tel. 070-3 6313 37 Hantumhuizen: Peyma State Swichum: Aytta of Buckema State

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 11