T KLEINE KRUISJE BELANGSTELLING BLIJFT BESTAAN 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJS VRAAG Het volgende nummeervan 't kleine krantsje verschijnt op 16 november WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: bank 2805901 Post- Druk: Friesland Offset, Leeuwarden Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht 6p het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd. cUmni Lente, zomer, herfst of winter, het maakt niet uit: de lezers van 't Kleine Krantsje blijven de gebruikelijke fotoprijsvraag op prijs stellen en de ervaring heeft ons geleerd, dat het niet alleen de inzenders en inzendsters zijn, die door deze rubriek worden geboeid. Heel groot moet de groep abonnees zijn, die wel probeert voor zich zelf de traditionele vraag "Leewadders, waar is dit?" te beantwoorden, zonder echter tot het opsturen van een oplossing over te gaan. Deze keer hebben allen, die zich voor de rubriek interesseren, twee oplossingen te goed - door afwezigheid tijdens onze vakantie waren we immers niet in staat het resultaat van onze augus- tusprijsvraag in het nummer van september mee te nemen. Vandaar dus niet een, maar twee samenvattingen van de reacties, die erbij ons binnenkwamen. Een lange brief kregen wij van de familie D. Jonker uit Leeu warden, maar verblijf houdend op een camping te Rijs. "En het is daardoor wat moeilijker om even poolshoogte in de stad te nemen. Vaak weet je het wel ongeveer, maar nooit helemaal precies. Zo ook nu weer. Ik vermoed, aan de bouw van de huizen en de ramen te zien, dat het in de buurt van de Grote Kerkstraat is en dat de foto vanuit een steeg is ge maakt. De straat loopt een beetje omhoog of naar bene den, net hoe je gaat, maar waar het precies is, ik weet het echt niet, dan zou ik eerst weer eens op onderzoek moeten gaan". De winnaar van het uigeloofde prijsje, een exemplaar van het fotoboekje "Leeuwarden, ach ja, zo was hetwerd de heer B. Luiting, Aureliavlinder 31 te Zwolle. NIEUWE BUREN Nu de prijsvraag van het sep tembernummer, waarin wij de foto afdrukten van een frag ment van een kortgeleden ge restaureerde gevel. "Het aardige" schreef de heer J. van der Zwaag daarvan, "is dat ik de opknapbeurt heb ge volgd, maar dat ik er toch nog om heb moeten zoeken. Het is het pand Nieuweburen nummer 107". "Het beantwoorden van de vraag was niet zo erg lastig," aldus de heer H. Zijlstra te Castricum. Er waren in het ver leden veel moeilijker opgaven. Ik was nu weer eens in Leeu warden en van die gelegenheid maakte ik gebruik om te zoe ken. Auto geparkeerd op het Cambuursterpad, even het bruggetje over naar de Voor streek en vervolgens maar even gekeken op de Nieuwebu ren. En het was meteen raak." "Het was even zoeken, maar na enig speurwerk bleek het pand met het jaartal 1639 te voldoen aan de bekende vraag "Leeuwadders, waar is dit?" Het is een prettige bezigheid je stad op deze manier te leren kennen en belangstelling te krij gen voor de bouwkunst van onze voorzaten," berichtte de heer Simon van Heerewaarden. "Eerst," zo schreef de heer Chr. Doorenbos, dacht ik aan het huis achter in de Huizumer- laan, waar nu een kerkgebouw van is gemaakt. Dat was het dus niet en daarom de stad maar weer ingefietst. Op de Nieuweburen gekomen zou ik de Breedstraat in, maar daar waren ze aan het heisteren en ik kon er niet door. Terug dus en toen zag ik meteen de ge zochte geval aan de Nieuwebu ren." "Het fraai gerestaureerde pand aan de Nieuweburen 107 staat deze maand model als zoek- plaatje," aldus de heer A. J. Pietersen te Tytsjerk, die ook het prijsje won. "De versierin gen aan de voorgevel passen mooi in 't vrij strakke front. Deze opgave behoorde niet tot de moeilijke categorie. En als dan ook het Gemeentebestuur van Leeuwarden er toe over gaat medewerking aan de op lossing van onze rubriek "Leeu wadders, waar is dit?" te bie den, dan wordt het voortaan wel erg gemakkelijk. In de maandelijkse pagina medede lingen "Aan de grote klok" staat het gebouwtje namelijk tweemaal afgedrukt en die krant is huis aan huis bezorgd." "Toeval?" zo vraagt de heer Pietersen zich tenslotte af. Ja, dat zal wel toeval zijn, moe ten we maar denken, hoewel dit niet de eerste keer was, dat "ons zoekplaatje" een paar da gen na onze publicatie ook in een andere krant ver scheen "Voor het beantwoorden van de (augustus)vraag hoefde ik er niet op uit te trekken, want het afgebeelde plaatje heb ik zelf in mijn diaserie over oud Leeuwarden" aldus de heer Nic. Verbruggen. "Om het plaatje te schieten heb ik moeten wachten, tot de boom er voor niet meer in blad stond. Het is, om precies te zijn, de oude Papingastins wel ke in het verleden met het Prin- cessehof werd verbonden. Eens het paleisje van Marijke Meu en thans vermaard kera miekmuseum" "Dit museum" voegde de heer J. Efdée daar aan toe, "was voor 1940 bij de Leeuwarders beter bekend onder de naam "Indisch museum" vanwege de toen nog aanwezige verzame ling kunst en ethnografica uit het voormalige Nederlands In- dië." "Op de foto ook nog zichtbaar" aldus de heer Mr. H. S. Bekius te Helvoirt, "takken van de bij de restauratie ternauwernood gespaard gebleven beuke- boom. De herbouw van het to rentje bij die restauratie in de zeventiger jaren, is een aan winst voor de stad en voor de mooie Grote Kerkstraat in het bijzonder. Minder enthousiast kan ik zijn pver de inwendige restauratie (uitholling) van het eigenlijke Prinsessehof met het poortje loos in de ruimte en een in de lucht hangende pla fondschildering in een gemo derniseerde zaal. In dit verband denk ik, ziende naar de rubriek "Schoonheid, die verloren ging" aan de stijlkamer in het oude Princessehof uit, naar ik mij meen te herinneren de afgebro ken Friesma State, met de queen Anne stoelen met hoge leuning, met goudleer behang en het brilletje op de schrijfta fel. Waar is dat allemaal geble ven bij de verbouwing van het Princessehof?" ■Ui

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 3