'T KLEINE KEANTSJE tmt hellema Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN KLEINSTE WINKELTJE Ik doe u hierbij een fotootje toekomen, dat ruim vijftig jaar geleden is gemaakt en waar van ik zou kunnen vragen: "Heer Schoustra, waar was dit winkeltje?" Ik denk haast dat het destijds wel het kleinste winkeltje in Leeuwarden is ge weest. Ik werd begin juni 1940 gede mobiliseerd en had geen werk. Om nu te voorkomen dat ik voor één of andere organisatie moest gaan werken ten behoe ve van de Duitse bezetters, dacht mijn vader dit te voorko men door een winkeltje te be ginnen. Hij vond dat ik dat wel zou kun nen. Een pandje werd gevon den. Het zou een winkeltje wor den in hoofdzakelijk kaas, met daarnaast nog een aantal an dere artikelen voor belegging op de boterham. Mijn vader heeft zich geweldig uitgesloofd om de winkel tot een succes te maken. Het zou misschien ook wel gelukt zijn als ik dezelfde zakenmentaliteit en ondernemingslust had als hij. Ondernemingslust had ik wel genoeg doch niet richting za ken. Mijn belangstelling was meer gericht op administratieve werkzaamheden. Ik was dan ook geweldig blij dat ik weer bij Excelsior terug kon komen, ui teraard op het kantoor. Dit wel tot veel verdriet van mijn vader, en daar heb ik later toch nog wel wat last van gehad. Hij had er zich erg veel van voorge steld. Doch helaas, het lag mij niet. Het winkeltje was in de Nieuwe Oosterstraat tussen de Twee- baksmarkt en de Oosterkade. Ernaast was een winkel in mu ziekinstrumenten. Ik meen van Piet de Groot. Maar ik kan me vergissen. Tot slot: ,,'t Kleine Krantsje: lectuur, waar we naar uitzien! Castricum Henk Zijlstra Inderdaad: dit moet het kleinste winkeltje van Leeu warden zijn geweest. Het was één meter negentig breed en de etalageruit was niet breder dan zeventig centimeter. Het bestaat nog steeds, maar het maakt nu deel uit van de naastliggen de winkel in Turkse eetwa ren Anadula. Eerder schre ven wij al eens over het kleinste huis in Leeuwarden, het pandje Kleine Kerkstraat nummer 43. Dat had en heeft nu ook nog een breed te van drie meter en zes centimeter. Het is een reu zehuis in vergelijking met het minuscule pandje in de Nieuwe Oosterstraat Red: 't KI. Kr. COLLECTANTENGRAP Onlangs schreef Siep Ter Horst in zijn rubriek "Mijn jeugdjaren in de oude binnenstad" over het potverteren van de collec tanten van de Sint Dominicus- kerk. Die zouden eens naar Ak- krum zijn geweest en een bezoek hebben gebracht aan de kerk, waar het plaatsengeld twee centen bedroeg. Afge sproken werd toen, dat ieder afzonderlijk één gulden zou be talen aan de koster, die dan gedwongen zou worden telkens acht en negentig cent terug te betalen. Maar de grootste lolbroek van het college zou een hele boel nutskes bij elkaar hebben ge bracht en die koster van de op handen zijnde grap op de hoogte hebben gebracht. Het gevolg zou zijn geweest, dat de koster na het offreren van een zilveren gulden door ieder lid van het college telkens hon derd en zes en negentig nuts kes had terugbetaald. Maar dit is wel even anders ge weest. Ik weet dat zo goed, omdat het mijn vader was, die deze grap uithaalde. Hij had de koster verteld, dat iedereen met een tientje zou betalen om hem in een moeilijk parket te brengen. En dat gebeurde dus ook. De heer Ter Horst schreef, dat het nutskes waren, die de col lectanten van de koster terug ontvingen, maar dat was niet zo; het waren zakjes met ne gen honderd en negentig cen ten, die ze na afloop van de dienst van de koster terugkre gen. En dat enorme gewicht hebben de heren verder de hele dag met zich moeten mee torsen. Dit alles gebeurde ook niet in de kerk in Akkrum, maar in Warga, waar het plaatsengeld een dubbeltje bedroeg. Ik heb de kwitantie nog van de boot tocht, die ze toen met Boeke- ma uit Wartena hebben ge maakt. Dat was een driedaagse tocht voor een totaal van hon derd gulden - hoe bestaat het, denk je nu. Mijn vader was de heerW. Fluitsma. Veel succes met uw fijne Krantsje. Leeuwarden Mevr. J. Homan-Fluitsma FAMILIE ARZONI Naar aanleiding van de ver schillende ingezonden stukjes over de familie Arzoni, wil ik hier even op reageren, daar ik namelijk de dochter Nelly ben van Gerhard Arzoni. Op de Wirdumerdijk was de zaak van m'n opa Willem, wat later werd W. Arzoni en zoon. Die zaak heeft mijn vader een tijd voort gezet, daarna zijn we verhuisd naar de Voorstreek nummer 7 met aan de ene kant de schoenwinkel van Dronrijp en aan de andere kant de mani- facturenzaak van de Firma Co- hen. Verder zou ik graag willen we ten of Chris Doorenbos degene is, die vroeger bij m'n oom en tante Kielman in de Raadhuis straat op het ingenieursbureau werkte en toen in de Huizumer- laan woonde. De Meern Mevr. N. Steenkamp-Arzoni Inderdaad: Uw veronderstel ling m.b.t. de heer C. D. is juist. Red. 't KI. Kr. FAMILIE ARZONI In de laatste nummers van 't Kleine Krantsje duikt herhaal delijk de naam op van de fami lie Arzoni, waarbij verschillende vragen oprijzen. Misschien kan ik een tip van de sluier oplich ten. De weerglasmaker Antoni Arzo ni, afkomstig uit Italië, werd op gevolgd door zijn zoon Willem die een zaak had aan de Groe- neweg. Deze had twee zoons, Gerhard (overleden in 1893) en Idanus Hendrikus, geboren op 6 au gustus 1831, overleden op 13 augustus 1904. Samen hadden de broers een zaak aan de Kleine Kerkstraat 86. Idanus was getrouwd met Zwaantje Arends, geboren in 1828 en overleden in 1893. Zij hadden vier kinderen, één er van was een zoon, Christiaan Johan Gerrit, geboren 1859. Deze trouwde in 1892 met Froukje van der Veen, weduwe van Johannes Bergsma. Zij overleed in 1914. Het echtpaar had twee doch ters: Zwaantje, geboren in 1893 en Maria, geboren in 1896. Men woonde o.a. in de Monni- kemuurstraat en op een boven- huisopdeTurfmarkt14. Zwaantje is later vertrokken naar Amerika, waar zij trouwde met haar neef Henry Oltmans. Deze overleed tijdens een vis partij op het Eriemeer. Jaren la ter verhuisde Zwaantje met haar twee kinderen naar Flori da. Zij overleed in het begin van de jaren tachtig. Haar dochter Marie is ook al overle den, maar de zoon van deze Marie, John Woodhouse, is werkzaam in een of ander mili taire muziekcorps in de Vere nigde Staten. De zoon van Zwaantje, Henry Oltmans, leeft nog steeds. Hij was betrokken bij de invasie in Normandië in 1944 en hij be zocht een aantal jaren geleden als tourist Europa, waarbij hij ook zijn tante bezocht. Tijdens dit bezoek heb ik hem nog de stad van zijn voor ouders getoond, waarbij wij ook zijn wezen kijken in Sonnen- borg. Daar hing in de hal nog steeds als pronkstuk een baro meter, gemaakt door zijn groot vader Christiaan Johan Gerrit. Wat er na de afbraak van Son- nenborg met de barometer is gebeurd, is mij onbekend. Met Henry Oltmans heb ik nog steeds contact. Maria heeft gewerkt als dienst bode bij de bekende Leeuwar der arts dr. Eecen aan de Har- lingersingel (hoek Pier Panderstraat) de familie Wie- gersma en Mr. Hepkema aan de Willemskade (o.a. bekend van Elfstedentocht en Frisia). Zij trouwde met Cornelis Hanja, zoon van de schoenmaker Sake Hanja en Geertruida van der Zee van de Nieuweburen. Het echtpaar had een boekbin derij annex leesbibliotheek op de Noorderweg. Na de dooa van haar man werd de zaak overgedaan aan de heer Gie- zen in de Beyerstraat, die vroe ger in de zaak had gewerkt. Marie verhuisde naar het Hoek- sterplein, haar laatste jaren bracht zij door in Greunshiem. Na een val, waarbij zij haar heup brak, kwam zij terecht in het verpleeghuis Borniaherne. Zij overleed in 1989, 93 jaar oud, zonder kinderen na te la ten. Nooit heeft zij eigenlijk met haar schoonfamilie willen pra ten over haar familie, maar langzamerhand kregen wij toch enige kennis over bepaalde fei ten. Haar moeder verdiende op het laatst de kost door als kookster op te treden bij fees ten van de elite van Leeuwar den, waarbij zij vooral ook het wild bezorgde. Het leven van Christiaan Johan Gerrit Arzoni heeft vele diepte punten gekend. Zo moet er sprake zijn geweest van een buitenechtelijke verhouding, die verbroken werd. Christiaan ver moordde de vrouw, werd ver oordeeld tot gevangenisstraf, waarbij hij in de gevangenis misschien zelfmoord pleegde. Van dit laatste ben ik niet ze ker. De moord en de gevangenis straf zijn wel zeker, en zijn mijns inziens de duidelijke re den voor mijn tante het verle den dood te zwijgen. Wettelijk gezien zou Henry Olt mans de bezittingen van Maria Hanja-Arzoni geërfd hebben. Omdat hij in Hollywood, Florida woont, benoemde zij mij per testament tot haar erfgenaam. Ik was als enige zoon van de zuster van haar man, Maria Catharina Bougonjen-Hanja im mers haar enige verwant in Ne derland. Het gevolg is dat ik nog in het bezit ben van enige gegevens van de burgerlijke stand, ge boortebewijzen, grafrechten etc. Tot mijn spijt kan ik geen foto's e.d. tonen, omdat ik n Makdairdij find» 189S Leeuwarden meende, dat eerdergenoemde Henry Oltmans als enige af stammeling van deze tak van de Arzoni's meer belang had van deze bescheiden. Na het overlijden van mijn tante heb ik deze dus naar Amerika ge stuurd. Leeuwarden S. C. Bourgonjen De reeks ingezonden stuk ken over de familie Arzoni is een gevolg van ons artikel "Welgestelde werd negotie man - Trieste ondergang van weerglasmaker in het maartnummer van 't Kleine Krantsje. Daarin schreven wij over het drama van de eerzame Idanus Hendrikus Arzoni, die als welgesteld burger van Leeuwarden tot de bedelstaf verviel. Een naaste bloedverwant zou hem in het verderf hebben gestort. Van de nu nog le venden zullen er weinigen zijn, die de ongelukkige Ida nus zelf nog hebben ge kend. Het is nu immers al zes en tachtig jaar geleden, dat hij overleed Red. 't KI. Kr. OH JA, DIE BONNE In 't Kleine Krantsje van sep tember las ik over Bonne en zijn vacantiegeld, en toen kwa men ook mijn herinneringen aan hem weer boven. Bonne, die vroeger met zijn va der, Van der Zee met de "scharensliep", bij de weg was, en wiens pa ook op de kermis placht te staan met zijn "circus Bombarie" daar kon je met lap pen ballen op een stapel ouwe blikken gooien. Daar hij jarenlang in de P.H. en (Vervolg op pag. 6)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 4