DEUR UT OOG VAN DE NAALD UIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM 'T KLEINE KRAHTSJE DROEVIG VERHAAL LEEW.ADDER HERINNERINGEN VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina '11- Eigenluk hè ik un hekel an ster ke ferhalen uut 'e oorlog. As of ut alleen maar spannend was! Nee, we wisten fan feul narig heid en fermoeden en freesden nog feul meer. Maar ut leven draait deur! Je wapende je geesteluk en lachte en maakte grappen oek in 'e meest bizarre situaties. As ik nou un heel sterk maar waar ferhaal uut 'e oorlog fertel, dan is dat niet un 'goeie ouwe tyd' ferhaal; ut was un ferskrikkeluke tyd! Maar dit must an 'e fergétulheid ontrukt wurde! Ut mut foorjaar '44 weest hew- we. Stalingrad was al weest; er mogt niet meer daansd wurde, en ik was al een tydsje onder doken. Je wenne an alles, so- dat, onderdoken of niet, der nog wel us un kuieringkje maakt wurde, fooral op skemer- afond. (Asof dat helpe suu!). Wij, myn kammeraed Jan en ik, liepen in dat foorjaar '44 ofer ut Skavernek, toen Jan in 'e buurt fan de 'Moulin Rouge' (op 'e hoek fan ut Skavernek en de Singel) sei: 'Salle we un potsje bier drinke?' Ik sei fan 'ja' en we stapten de Rooie Molen binnen. TOEFAL Nou wuu ut toefal dat op ut mo ment dat we naar de deur toe stevenden er un kennis foorbij kwam die wist dat ik gin papie ren (Ausweis en dergelijke) had. Hij sal misskien wel dacht hewwe dat ut un stomme streek fan my was (Jan had wel papieren), maar dat ik ut self maar wete moest. Ut was fol in 'e Molen, hast alle tafeltsjes waren beset: er speulde un 'life' bandsje. We fonden nog un tafeltsje en be stelden elk un potsje bier. Dat stond krekt foor onse neus, toen die kennis fan so straks opgewonden bij ons tafeltsje kwam: 'Dou must sien dast hier weg komst, want de Feldgen- darmerie gaat alle café's langs om de papieren te controleren.' Dat was toen dreiging genoeg om my niet talme te laten. Ik ston op en liep meteen naar de deur, maar ik was nog niet hal verwege toen er twee man fan 'e Feldgenarmerie deur de deur draaiden. GIN PANIEK 'Nou gin paniek, Berend', dacht ik en liep wat skeef tussen de tafeltsjes deur bij de uutgang en de Duutsers weg asof ik de WC socht. 'Misskien is er un achteruutgang', dacht ik, wilens ik my self liep uut te skellen, dat ik so stom weest was. Ach ter myn rug riepen de gendar men: 'Musik aus!' en ut wurde stil. Op dat moment was ik so- wat op 'e hoogte fan ut podium. In ut orkestje sat oek un accor deonist/pianist, die toen krekt syn accordeon bespeulde en foor syn piano, sowat foor op ut podium ston. Hij hadde deur wat er met mij an'e hand was en sei uut syn mondhoek: 'Gaan achter de piano sitt'n.' Eigenluk sonder nadenken gooide ik myn regen jas uut, stapte op ut podium (an 'e sydkant) en ging achter de piano sitten. Die ston met de achterkant naar ut publyk, sodat fan uut de saai alleen myn hoofd te sien was. Dat was maar goed oek, want ut orkestje was uutrust met un rood jaske en un blauwe broek en die had ik fanself niet an. Ik probeerde un onferstoorbaar gesicht te trekken en bladerde wat in myn 'partituur'. Intussen liepen de gendarmes met ut gefreesde bordsje 'Feld- gendarmerie' rinkelend foor 'e burst fan ut ene tafeltsje naar ut andere: 'Ausweis, bitte!' Se waren nou sowat bij ut tafeltsje waar Jan en onse kennis, nou achter myn bier, an saten. Jan sat dudeluk met gewetenswroe ging; hij had seid: 'Salle we un potsje bier drinke?' Dat ik self wyser wese mutten had, sprak urn op dat moment nog niet so erg an. 'Wat mut ik straks thuus fertelle?' houdde urn meerbesig. Se waren nou an ut podium toe; suuden se de musyk oek naar de papieren frage? Dan was alles ferloren! Dan sitte je wel 'efen' te switten Maar nee, se liepen foor ut podium langs en gingen an 'e ander kant fan 'e saai al kontrolerend weer terug. EEUWIGHEID Na wat mij un eeuwigheid leek, waren se klaar, salueerden met hakkegeklak bij de uutgang en gingen de deur uut. Toen ik met un diepe sucht fan opluch ting fan ut podium stapte, kla terde er un onferwachts ap plaus op in de saai die kenneluk deze 'act foor één heer' met feul genoegen ga deslagen hadde! Nou was ut al nuver genoeg dat de saai alles sien hadde, maar deze saai was foor bijna de helft fuld met Duutse soldaten, die grinne- kend saten te klappen! Ik socht na un lichte buuging myn stoel op en wuu nou myn bier einde- luk us opdrinke. Dat was meer bravour dan dat ik daar nog so'n sin an had. Maar ut stuk was nog niet uut! Ik had nog maar nauweluks un sluk nomen, toen was daar de kelner. 'Ik suu nou maar gauw weg gaan, jonge. Der sit één fan 'e Grüne polizei in 'e saai, die oek alles sien hèt! Ut meis- ke dat bij urn is hèt urn stil hou den deur te seggen dat se niet meer met urn wuu as ie dij fer- rade! Maar ik weet niet of se hem in bedwang houe ken'. Ik hè myn bier toen maar staan laten en bin gauw de deur uut struund. (Of ut nou die skrik weest hèt, al die gefaren om un pot bier, maar ik bin nou al meer dan 40 jaar geheelonthouder. Grapke, ik bin later onthouder wurden, maar toch niet deur dizze skrik). NOOIT WETEN Ik hè nooit weten wie dat meis- ke was, die misskien wel myn leven red het. Jammer, mis skien had ik hur in april '45 wel un selfde soort dienst bewyse kennen. Je siene mar weer: oordelen bin makkeluk te ge ven, maar de werkelukheid is faak feul genuanceerder. Alle "Hee, grote meneer, kanne je niet sien waar je lope?" Duutsers ferkeerd? Maar ut ge drag fan die lachende en klap pende soldaten dan, toen ik hun gendarmes deur de fingers glipte? En: Moffehoeren alleen maar grote krengen? En dit meiskedan? Bij mij wurde toen de basis leid foor myn blyvende overtuuging dat elk kollektief oordeel tot dis- criminaesje leidde mut! Mensen kanne, soms tydeluk, slecht wese. Hele folken, rassen, of wat foor groepen oek, nooit! Berend v.d. Veen Den Haag Tel. 070-3631337 Dat moet toch ook wel wat zijn geweest, nu een kleine hon derd jaar geleden, met die broer en zus uit Bergumerhei- de! Die kregen op een kwaaie dag van hun liefhebbende ou ders zomaar de opdracht met een klein praampje de wijde wereld in te gaan "om hun for tuin te zoeken". En dat probeerden zij dan ook: veertien dagen lang zwierven zij met hun zes tons vaartuigje over de Friese wateren, tot ze in de buurt van Dronrijp beland den. Toen konden zij het, dag en nacht, niet meer uithouden in de open praam, ook al niet, omdat ze zowat stierven van de honger. Zo besloten, ten einde raad, Mina Venema, twintig jaar oud en haar broertje Tjitse Venema, twaalf jaar oud, op de vijftiende juli 1897 voor hulp aan te klop pen bij het politiebureau in Leeuwarden. Hier vertelden zij hun bizarre ervaringen en vroegen zij de politie hun ouders op te sporen - waar die intussen waren ge bleven wisten ze niet. Maar helaas.die ouders ver toefden op dat moment niet in de gemeente Leeuwarden en daarom werden ze maar weer teruggezonden naar hun praam bij Dronrijp. Gelukkig wel, nadat zij van enig voedsel waren voorzien, maar dat was dan ook het enige positieve in dit droeve verhaal. Hoe het verder is gegaan, met die beklagenswaardige Mina en Tjitse? We weten het niet, maar wie weet, wordt ons dat ooit nog eens door nazaten verteld. Aan de Amsterdamse uitgever J. Sleding danken wij deze prentbriefkaart van de Peperstraat, die in de dertiger jaren, kort na het verbreden van deze doorgang tussen de Wirdumerdijk en de Oude Oosterstraat, moet zijn gemaakt. Er is enig fietsverkeer, maar auto's laten zich niet zien. "Gebruikt onze m" lezen we op de gevel van het pand rechts en die m zal wel staan voor "melkproducten" - hier immers was de melkzaak van de bekende Piet van der Goot. In het pand ernaast werden dameshoedjes verkocht, maar dat is op deze foto niet te zien. De hoedjes zijn op deze zomerdag degelijk tegen het zonlicht beschermd. Ook alle andere winkels hebben hun zonneschermen laten zakken.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 11