'T KLEINE KEANTSJE JC4C Jlet mMs 'f Spinnewie VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHÉEN pagina 10 if— ■VO"//. I tsmLcrr1-- Wol-, handwerk- en breimachine-studio wenst al haar clientèl prettige Kerstdage en een in alle opzichte VOORSPOEDIG 19£ Heer en mevr. Rijpsti en assistentes Kelders 25, Leeuwarden wsot OTOTOTftmirgi sasirurm (Vervolg van pag. 5) sterke vermindering van die snelheid en uiteraard een scherpe verdraaiing van het toestel in de richting van de to ren plaats gehad. Men zou bij benadering kunnen berekenen hoeveel duizenden kilo's groot de klap is geweest die de to renspits niet ver van de top heeft moeten verduren. En wat de uitwerking daarvan is ge weest op de bevestiging van de overwegend houten spits op de bakstenen onderbouw, in 't bij zonder aan de noordoostzijde, vanwaar het toestel waarschijn lijk kwam, aangezien het ten zuidwesten van de stad te rechtkwam. Als ik mij de foto's goed herinner is de spits des tijds ook ongeveer naar het zuidwesten toe omgewaaid. Is het misschien interessant om een en ander met elkaar in ver band te brengen of ben ik daar, als lang niet meer in Leeuwar den wonende, heel erg laat mee? Alhêo Portugal R. Postma Het is inderdaad een inte ressant punt, dat u hier naar voren brengt. Viel de Boni- fatiustoren als een indirect gevolg van de vliegtuigaan varing in december 1947? Zelf hebben wij deze vraag in 1976 ook al gesteld, zon der daar een antwoord op te krijgen. Maar dan nu nog een keer: wie er meer van weet moet het zeggen! Red.'t KI. Kr. RESTANTEN HALFRS De heer Ritsko van Vliet Senior schrijft in nummer 561 van 't Kleine Krantsje dat hij restan ten zag van toiletten of keuken van het voormalig restaurant "Spoorzicht". Dit berust echter op een vergissing: de restanten zitten in een tussenmuur van het gebouw van het Fries Rundvee Stamboek (FRS). De tegels zijn de resten van de fraaie betegelde hal in het FRS-gebouw. Een foto van deze hal zend ik u hierbij, mis schien wilt u die afdrukken. De heer in de hoek is mijn vader de heer J. Haasdijk, die van 1938 tot 1955 concierge van het FRS was. Voorzover ik weet is een deel van de bete geling, die ik als jongen zeer indrukwekkend vond behouden gebleven. Mijn vader heeft de gedeeltelij ke sloop van het FRS-gebouw niet meer meegemaakt; hij is in 1978 op bijna acht en tachtigja rige leeftijd overleden. IJmuiden J. G. Haasdijk SLAGZINNEN In de rubriek "Varia Leovardia" in het novembernummer van 't Kleine Krantsje wordt aandacht besteed aan de verschillende slagzinnen van voornamelijk bekende winkeliers uit de bin nenstad. Leuk om deze nog weer eens naar voren te halen. Zoals bij velen wellicht bekend dreven onze ouders in een bui tenwijk, n.l. de Ruyterweg in de dertiger jaren een winkel in tri cotages ^Een bescheiden nego tie, dat wel in vergelijking met andere grotere zaken op dit ter rein. Onze vader had ook zo'n slag zin om de aandacht te trekken van potentiële kopers en deze dan ook vast te houden: 'Tweede paar voor half geld". Deze slagzin of slogan, kwam niet alleen zo nu en dan voor op een lichtreclame-bord, welke aan de voorkant van het huis was bevestigd, doch ook op de vele duizenden reclame-kaar ten die wij, de kinderen, regel matig en dat vele jaren, in de wijde omtrek van ons huis, deur aan deur bezorgden. Weer of geen weer. Indachtig een andere thans zeer bekende slogan, imiteer ik deze voor deze keer met be trekking tot de winkel die onze ouders destijds onder de aan dacht van een ieder brachten: "Koning, Keizer, Admiraal, Pop- ma kenden ze allemaal." Giekerk J. F. Popma SLAGZINNEN Onder de titel "Varia Leovar dia" schrijft Fenno Schoustra een interessant artikel over be kende voormalige Leeuwar ders, die op de een of andere manier kleur gaven aan de plaatselijke samenleving. Zo gaven verschillende winkeliers in advertenties blijk van hun vindingrijkheid op het gebied van slagzinnen, die zij als een soort devies in hun bedrijfs- vaandel geregeld onder de aandacht van het publiek brachten. Dat dit ook inderdaad aansloeg bewijst wel het feit dat deze manier van reklame voeren na meer dan een halve eeuw nog steeds in mijn ge heugen is bewaard gebleven. Ondanks mijn vele omzwervin gen door een groot deel van het land met het opdoen van steeds weer nieuwe indrukken, die ook weer ruimte opeisen in de opbergkast van het geheu gen. (Twaalf maal verhuisd!) De opsomming van enkele slagzinnen in die konkurrentie- strijd van de handeldrijvende middenstand, riep bij mij nog een paar associaties op. Ik wil hier graag op twee de aan dacht vestigen, voornamelijk omdat zij niet van humor ont bloot waren. In het eerste geval onbewust, in het tweede zeer bewust. Er bestonden toentertijd in Leeuwarden twee gelijksoortige zaken, waarvan de eigenaars elkaar kennelijk in de gaten hielden, daar de één de slagzin van de ander onveranderd overnam maar er nog wel een aanvulling aan gaf. Daarmee het publiek kennisgevende een uitgebreider terrein te bestrijken en dus meer in aanzien te ko men. Helaas kende hij de juiste betekenis van het vreemde woord niet en zei tweemaal hetzelfde. Het betrof in beide gevallen een handel in tweede hands goederen via gewone winkelverkoop en het houden van veilingen. De namen zijn mij ontschoten. Voor zover ik het mij kan herinneren, was de één gevestigd op de Eewal, de ander op de Weaze. Deze laat ste had in zijn advertenties ge regeld als kop met grote kapi- taal-letters "VENDU-HUIS". De tweede toonde zijn meerder heid met de kop "VERKOOP EN VENDU-HUIS". Was die effe fijn! Het tweede geval speelt even eens in de dertiger jaren. Ik werkte toen bij een aan de Tweebaksmarkt gevestigd dag blad. Daar was ook een kollega werkzaam, die extern de adver tentiebranche behartigde. Hij deed dit uiteraard via bezoeken

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 10