■T KLEINE KEANTSJE B. de Vries Schrans 94 get voor smaakvol huishouden Bart Vossenberg VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pègina 11 Wij wensen iedereen prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1991 tèl ite 93 sti SINDS 1857 Nieuwestad 28, Leeuwarden Tei. 058-123075 Uw leverancier in huishoudelijke artikelen en speelgoed Prettige Kerstdagenen een Gelukkig Nieuwjaar POSTZEGELHANDEL Minnemastraat 1, LEEUWARDEN Tel. 058-129204 kaarsen kaarsen kaarsen kaarsen kaarsen UW ADRES Nieuwestad 105, Leeuwarden Tel. 124318 wiririr ar» s ff TOWSSS mmrmrmTOS n wtoctotot op het onderdeel "Slagzinnen" uit uw interessante rubriek Va ria Leovardia. Gedurende de laatste vier oor logsjaren (1941-1945) was er bij slijterij Donker op het hoekje Oosterkade-Nieuwe Ooster straat geen druppel drank meer te krijgen. De zaak werd dus gesloten en als schrale troost bood de Fa. Donker de volgende slagzin aan de Leeuwarder bevolking ter lezing: "Het is donker bij Donker maar eens wordt het iicht". Ik heb het talloze malen ook echt als troost in die jaren be schouwd. Niet vanwege de drank, maar dat het inderdaad toch eenmaal weer licht zou worden. Leeuwarden Jac. Fazzi fSklllL Omstreeks 1924 moet deze foto zijn gemaakt van het bestuur van de Buurtvereni ging Oldegalileën. De heren die zich toen voor hun buurt zo verdienstelijk maakten zijn allen al de eeuwige rust ingegaan. Staand de heren Landstra en Boontje, zittend Bakker, Smeding, Ponjee en Suk en vooraan Elsinga. Veteranen, die in vroeger jaren in de buurt van het Oldegalileën hebben gewoond, zullen zich deze mannen stellig nog herinneren. aan bedrijven en winkeliers, maar ook dikwijls (wel met het nodige onderscheid) per tele foon. De persoon in kwestie kon wel gezien worden als de juiste man op de juiste plaats. Een personeelslid merkte in dit verband eens op: "P. is net een automaat. As je d'r een dubbelsje ingooie, komt'r een advertentie uut!" Zo iemand kon wel eens tevens een ver trouwelijker band kweken in een toch zakelijke relatie, zoals meer gebruikelijk was. Dit bleek ook wel uit het feit dat onze advertentie-acquisiteur zelfs hier en daar bij huiselijke en vaak feestelijke omstandighe den werd uitgenodigd. Dit wa ren dus uitzonderingen, meest al bleven zakelijke relaties zeer afstandelijk. Zo'n minder afstandelijke en meer open geaardheid bezat o.a. ook de heer Wanda in de Oude Oosterstraat destijds. De slagzin "Wanda bezocht, koop jes gekocht" kan ik nog aanvul len met 't Is geen mop, 't is geen mop, Wanda zit er boven op". Ik weet niet of deze twee zinnen beurtelings werden ge bruikt dan wel dat de ene op een gegeven ogenblik door de andere is vervangen. Maar dat doet verder in mijn verhaal niet terzake. Op zekere ochtend rinkelde de telefoon op genoemd dagblad en vroeg Anton Wanda de ad vertentieman even te spreken. Dat gebeurde wel vaker zoals gezegd en ook in dit geval had die vraag een persoonlijke en informatieve reden. Het ging weliswaar om een advertentie, maar hield ook een persoonlij ke mededeling in. Het betrof een zogeheten familiebericht en sloeg op een gezinsuitbrei ding van de familie Wanda. De heer Wanda had er wel een verzoek bij, namelijk dat in dit geval de slagzin achterwege moest blijven en ook niet aan gepast mocht worden door "zit" te veranderen in "zat". Ironisch bedoeld uiteraard. Dat ik volsta met een verwijzing naar de slagzin zal de lezer wel vol doende vinden, 't Kleine Krantsje behoudt zo zijn waar digheid en daar werk ik graag aan mee. Hoogeveen H. Rijpstra SLAGZINNEN Graag nog even een aanvulling BILGAARD In 't Kleine Krantsje van no vember vraagt Pater Menno Brada nadere gegevens over het Bilgaard in Leeuwarden. Wel, ik ben geboren en geto gen in het Bilgaard op de boer derij Viswerd, gelegen aan de Dokkumer Ee. Deze was ge bouwd (of herbouwd) in 1832 doch moest verdwijnen wegens stadsuitbreiding. De boerderij kwam in het bezit van het Sint Anthony Gasthuis in 1583 uit de kloostergoederen van de Witte Nonnen. De plaats was zeer sterk beveiligd met blinden met extra hang en sluitwerk aan de binnenkant. Dit ter beveiliging tegen rond trekkende zwervers en bede laars, die niet door de Stads poort mochten. De boerderij lag op een kwartier lopen vanaf wat thans wordt genoemd de Noorderbrug. Ook aan de Troelstraweg lag een boerderij, die landerijen uit de Kloostergoederen kreeg toe bedeeld. De landerijen werden begrensd door de Kalkvaart die loopt ten noorden van de woonwijk Bil gaard. Deze vaart is gegraven om de terpaarde af te voeren. Ik herinner me dat mijn vader nog wel doende was met het afgraven van een perceel land, dat wij "it hüsstee" noemden. Ook hebben we nog een grijs vaasje dat uit deze terp tevoor schijn kwam. Ten noorden van de Kalkvaart lagen de Kalkovens. Hier zijn, naar ik meen, nog wel resten van over. Eens las ik dat Vis werd een samentrekking is van Sint Franciscuswerd, doch weet niet meer in welk boekwerk. Wat mij erg dwarszit, is dat men een Scholengemeenschap aan de Emmakade Fiswerd heeft genoemd, terwijl het oude Viswerd toch echt aan de Dok kumer Ee lag. Leeuwarden Mej.G. van der Kooi VAKBONDSJEUGD Ruim zestig jaar geleden was ik bij de Vakbondsjeugd en die organiseerde toen spelletjes avonden op een bovenzaaltje in de Ciprianussteeg. Hier leer den wij dammen van de heer Peke Donauer. Die ben ik nog dikwijls tegengekomen in het Dienstencentrum aan het Vliet. Ook zijn we eens een paar da gen naar Huizen aan de Zui derzee geweest, waar de jeugd uit het gehele land zich verza melde. Mooie dagen waren dat. Enkele knapen werden toen op de trein naar huis gezet, omdat ze aan de drank waren ge weest. Eenmaal moesten we een dagmars maken, maar met een groepje gingen we niet mee. Wel gingen we later aan de kuier en wandelden zo'n vijf uren lang door de mooie omge ving en kwamen toen in Naar- den terecht. Behalve Peke Donauer waren er als leiders Sjoerd van der Meer, werkend op de Blikfa- briek en Stokje, zoals wij hem noemden, penningmeester van deJeugdbond. Ons groepje, dat het meest met elkaar op en uit trok, bestond uit Jan Veenstra, Luuk Boon stra, Rein Bakker, Jan Wotte en ondergetekende. Leeuwarden Jac. Bakker

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 11