GESPREKKEN OP DE LEEWADDERS WAAR IS DIT? 'T KLEINE KEAHTSJE PAARD VERONGELUKT De brugmannen houwe alles goed bij, en leze de kranten. Der binne oek in Liwwadden meensen, die niet leze en skrieve kenne. In Sonnenborgh woane weer meensen. Nog sterker, Mata Hari leeft weer. En alles wurdt mar seid teu- genwoordig. Tot slot een oud bakje. Nou ja, toch maar luus- tere naar Tabe Ruutsje, Lange Marten, Minne Mager, Fokke Vutman, Groate Geert en (even) een anlopende dame. Minne Mager: Loop ik langs de Oastersingel hier hene, en lees bij een steegje opeens weer een bordsje: Weerklank. Ik sal der nog es deur lope, mar wat is 't wat met son ouwe naam niet? Tabe Ruutsje: Over soafeul jaar weet hast gien één meer, waar de Weerklank was. En de lui die der woand hewwe, of der weet fan hewwe, binne oek niet soa jong meer. Mien ome Sietze kon der froeger skitte- rendoverfertellen. Fokke Vutman: Soa is 't wel mooi, dat se een naam as Son nenborgh bewaard hewwe. In dat nije gebouw an 'e Stienser- diek, op ut ouwe plak. Mar Sientje weet niet of ut wel soa goed is. Groate Geert: Niet soa goed? Ik kan meensen die der in ko men binne, en die segge: we hewwe ut hier o soa naar 't sin. Ook dit is Oud Leeuwarden. En. het had een "zoekplaatje" kunnen zijn. Maar we hebben het natuurlijk allemaal al gezien: de fotograaf stond achter de Westerkerk en keek in de richting van de Bagijnestraat. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN en daluks wete hoe ik ut skrie ve moest. Wielst ik een knappe han fan skrieven hew, al seg ik ut self. Mar niet elkeen in Liw wadden ken leze en skrieve las ik ine krant. Fokke: Ik kan oek son pursoan. Die is nou ansocht foor die ak- sie teugen ut an-al-fa-bé-tis- me. Hè, hè. Sien frouw mut em altied alles foorleze. En op't werk deed ie mar net of ie gek was. Je ken't je hast niet foor- stelle. Mar se binne der. Minne: Set mar een kruuske segge se dan. Bij trouwerijen is dat faak een grapke. Over trou werijen sproken, se hewwe de laaste tied faak trouwd in ut stadhuus. Het Hof binne se met bezig. Ik loof dat ut net son kleur krijt as ut ouwe pliesjebu- ro. Tabe: Ik loof niet dat ut daar mooier fan wurdt. Mar ja, wie is dizze Tabe? Ik fon eigenlik froeger ut Joazef-pension an 'e Voorstreek mooier as de groate winkel die der nou staat. En toch is ie niet lilluk. En die ouwe wapenborden komme weer mooi uut. Fokke: Mata Hari sal hur de ogen uut ut hoofd sien, as se es over de Voorstreek, ja deur de hele stad loopt. Ja, Rients Gratema hèt se weer levend maakt. Die Grietje Zelle niet. Suks mut o soa mooi weze, mar je komme der hast niet toe. Mata Hari. Tabe: En Havank sien naam hew ik oek lezen. Der ston in 'e krant dat der wat uutfonnen is om de finger afdrukken fan ei keneen in een poep en een skeet te kontreleren. En dat noeme se Havank. Hoor ik daar ut draaiorgel? Geert: Dat is altied gesellige meziek. Temeensen beter as die harde meziek fan teugen- woordig. Ik was laassen op een recepsie en daar was oek me ziek bij. Fan die pop en soa. Je konnen niet eens fetsoenlik met mekaar prate, wik mar segge, sak mar segge. Minne: Wat dochst Geert: dan gane we mar onfetsoenlik met mekaar praten? Klein grapke hor. En wat is fetsoenlik en wat niet? Je hore en siene op 'e tee-vee een heel soat saken, die wij froeger hoogstens onder mekaar fluusterden. Jim begrie- pe mij wel. Fokke: Sientje seit: dat is winst. We binne altied te stiekum en te achterbaks weest. Ut was der wel, mar deden krekt of ut er niet was. Nim nou "kont". Passerende dame: Soa ken't oek wel weer niet? Wat hewwe jimme foor afwaaid praat op klaarlichte dag? Hé, sien ik ut goed? Is dat Tabe? Bistou oek niet wiezer? Wat? Ken ik de achtergron niet? Tabe: Nou sien, wij fonnen ut mar raar dat alles mar ken en soa mar seid wurdt deur de jongelui en op 'e tillefizie. En toen gaf Fokke een foorbeeld en dat hoorde u krekt. Mar Sientje seit dat je ut niet fer- stoppe mutte. Dame: Wat niet ferstoppe? O, ik docht al. Alles mut open en pagina 13 Se binne gien dag onwennig weest, wik mar segge, sak mar segge. Fokke: Ut was oek meer een grapke fan Sientje. In de kran ten ston, dat er tefredenhied heerst in de gangen, hoor goed, in de gangen fan Nieuw- Sonnenborgh. En Sientje sei: wel in de gangen, dus seker niet in de kamers. Mooi grapke, niet Minne? Minne: Ah jonge ja. As had ik ut self bedocht. Soa trof ik een man die sei: Ik bin gister bij mien suster en de man weest. Die woane in die tripleks-woa- ningen in Huzum, die se soa mooi ferbouwd hewwe. Tri- pleks. In alle ernst. Lange Maden: O ja, ut mut du- pleks weze. Ut su wat foor Skelte weze. Soa had ie ut laassen over een menister. Nee niet Braks of Beeksma of één fan ons. Een Rus loof ik. Wat sei die oek al weer? O ja. Die Skeve Natze liekt wel een tweelingbroer fan mien swager Bertus. Geed: Bertus? O, die trouwd is met de ouwste suster fan Skel te. Hij is jaren erges sjuffeur weest. Hij kon Buster Kieton soa moai nadoen. De man son- der lach. Mar die Skeve Atze hew ik soa niet foor de geest. Tabe: Hou op jonges met die gekke namen. Ik su oek niet fut Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veedien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het. met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd. bloat. Soa. Nou, as die Sientje mien dochter was, en se had suk praat, dan kon se een bes te skop onder hur.O, nee, onder ut gat krije. Ik mut gauw fut! (Bulderend gelach bij hur af tocht.) Maden: Dat must Sientje mar es fertelle, Fokke. Mut se foor straf bij de Kestman komme. Ja, 't is hast weer soa fer. Of se krijt de rooie kaart. Dat sie ne we bij Heerenveen oek ge regeld. Minne: Die swager Bertus fan Skelte hew ik oek es fertellen hoord over een soldaat in dienst, die niet leze en skrieve kon. En as der dan brieven fan sien meiske kwamen, moest Bertus die op een stil plakje foorleie. Mar dan moest Bertus sien fingers in de oren stoppe, want hij mocht niet hore, wat sij skreef. Vlga. Zoals in de tegenwoordige tijd aanrijdingen in het autoverkeer tot de dagelijkse dingen beho ren, zo kwam het vroeger na tuurlijk ook veel voor, dat paar- denwagens uit de koers raakten en brokken maakten. Meestal bleef het dan bij mate riële schade, maar ook vielen er wel eens doden te betreuren en het gebeurde ook wel, dat er geen sprake was van per soonlijke ongelukken, maar dat er paarden het leven lieten Op een dag in mei 1917 is er in Leeuwarden zo'n ongeval ge beurd, waarbij een paard dode lijk werd gewond. De koetsier Jopie Zijlstra, in dienst van de stalhouder Herman Schaap van de Spanjaardslaan, nam toen met een volbeladen verhuiswa gen de bocht bij de Nieuwebu- ren en de Voorstreek te kort, waardoor z'n paardewagen kantelde en het arme trekdier de hele vracht op zich kreeg. Daarbij liep het dier ernstige in wendige kneuzingen op en na dat het met een sleperswagen naar de stal aan de Span jaardslaan was vervoerd, bleek dat er geen redding meer mo gelijk was. Het dier moest dus worden afgemaakt en kwam nog diezelfde middag op de ge meentelijke slachtplaats te recht. Een jammerlijk ongeluk, zonder persoonlijke schade dus, maar wel met fatale gevolgen voor het paard, die trouwe hulp in een tijd, toen het gemotoriseer de verkeer nog goed op gang moest komen.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 13