HIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALEUM 'T KLEINE KEANTSJE ARTISTEN IN VROEGER JAREN BIJ SIPKE CASTELEIN VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 16 Na de laatste aflevering in no vember met de charmante ar tiste Hilda Marsch als danseres en slangenacrobate deze keer een echtpaar, en wel Coos Polly Speenhoff junior. U leest het goed - junior want de bekendste dichter-zanger tus sen 1900 en 1940 was zijn va der- J. H. Speenhoff. Over senior nog even het vol gende. De dichter-zanger Jaco bus Hendrikus Speenhoff, ge boren op 23 oktober 1869 in Kralingen, stierf tijdens het bombardement op het Bezui- denhout in Den Haag op 4 maart 1945. Zijn vrouw Cesari- na Prinz, van Belgische af komst, overleefde het bombar dement, maar moest een been missen. Bij dit, waarschijnlijk verkeerd uitgevoerde bombar dement, kwamen veertig men sen om het leven. Zo eindigde op 4 maart het leven van de vader van Coos Speenhoff ju nior. Enkele jaren geleden had den we nog een kolenka- chel. Wij woonden toen in de Van Leeuwenhoekstraat, waar het brandstofhok ach ter het huis zo lek was als een zeef. Daarom sloegen we de brandstof op in de garage, die we toen aan de Groningerstraatweg hadden. Daar moest ik dus elke dag twee kitten anthraciet van daan halen, bij welk trans port ik vaak hoogst verwon derd werd aangekeken, door mensen, die ik pas seerde. Eens was het bar slecht weer, waarbij het regende dat het goot, toen ik weer nieuwe brandstof moest ha len. Waarom weet ik niet meer, maar afgezien van die rot regen was mijn hu meur niet al te best. Toen ik me dus, min of meer hard lopend, met die twee kitten brandstof over de Groningerstraatweg be woog, kwam ik een vrouwtje tegen onder een grote para plu. Ze zag me aankomen, en bleef staan (ze werd toch niet nat) en vroeg me: "Buurman, wat hewwe jou daar in die kitten?" "Anthraciet!" antwoordde ik hijgend en nogal kort aan gebonden, terwijl de regen me in het gezicht gutste. Maar niet zodra maakte ik aanstalten om verder te ren nen, of daar stelde het mensje me waarempel nóg een vraag. "Wat doen jou daar dan met?" vroeg ze doodleuk. Dat was de druppel, die de emmer deed overlopen. "Wete jou dat niet?" plofte ik er uit, "die vrete we sun- dag op!" Stomverbaasd bleef het vrouwtje staan en - ik weet het - het was helemaal niet netjes wat ik zei, maar ja, achteraf bezien had ik toch wel plezier om dat wonderlij ke gesprekje op die rege nachtige dag. Leeuwarden J. Wouda. Coos junior heeft het vak van zijn vader geleerd en begeleid de het ensemble dikwijls op de piano. Zijn moeder Cesarina Speenhoff-Prinz stierf op 22 maart 1946. De alleroudsten onder onze le zers en lezeressen zullen zich nog weten te herinneren, dat Speenhoff senior met zijn echt genote in 1936 eens bij "Spoorzicht" is opgetreden. De bekende artist en historicus Alex de Haas (familienaam Ne- derveen) uit Rotterdam schreef eens over J. H. Speenhoff, dat reeds in de jaren 1925-1935 de "ster" Speenhoff aan het ver bleken was, omdat de dansra ges, na de eerste wereldoorlog het variété uit de bestaande ca barets en vermaakhuizen ver dreven, het echte cabaret in die tijd helemaal niet bestond, en dat er geen plaats meer was voor een repertoire van een man als Speenhoff. Hetzelfde zien wij nu al weer twintig ja ren, toen de televisie zijn intre de deed. Waar zijn de gezellige verenigingsavonden met artis- ten gebleven? Maar, tussen 1900 en 1930 be hoorde Speenhoff senior tot de populairste mensen in Neder land. Wie kent niet het liedje "Het broekie van Jantje"? En het lied van de "Schutters van Rotterdam"? IN VOETSPOREN De zoon trad dus in de voet sporen van Speenhoff senior en trad, na zijn huwelijk met Polly van Herwaarden in 1925, samen met zijn vrouw op als duo, maar ook nog vaak in het ensemble van zijn vader. Coos junior adverteerde meestal met: "vroolijke kleinkunst". Vanaf 1950 had Coos junior een hotel-café-restaurant bij de Belgische grens in Wuustwezel. Voor mij ligt een kaart met zijn foto en een opdracht aan de meesterlijke toverkunstenaar Jan Hagoort, gedateerd 28 september 1953. Onder een gedichtje: "Bezoekt U België, uit of thuis, Weet: aan de grens daar staat een huis, Daar schenkt Coos Speenhoff potten bier, Daar eet je wat, daar is plezier. Daar zijt gij een tevreden mens, In Wuustwezel, bij Coos aan de grens." Maar.onder beste groet staat "Coos en Victoire", dus niet meer Polly! Was hij van Polly gescheiden? De ene oude artist vertelt mij, dat Polly overleden was, de andere, dat zij reeds gescheiden waren. Op de tekening zien wij Coos junior en Polly; hij achter de piano, zij staande en zingende. Vele artistenkaarten uit die tijd waren ontworpen door Mr. Max of Rodi Roeters, maar Coos ju nior kon zelf ook prachtig teke nen, want in oude albums met artistenfoto's kom ik vaak teke ningen van hem tegen. Als data zijn 26 februari t/m 3 maart 1932 vermeld. Op de achterkant van de kaart staat "briefkaart" gedrukt - het was en is dus een echte kaart ge weest om te verstu ren In het album schrijft hij ook deze keer weer een gedichtje: apSQvtwFF JUNUUZ-Ji "Mevrouw Hager schept Wel- be-Hagen - Wil je iets hebben, dan moet je maar vragen. En dadelijk komt ze het binnendra gen! Een goed pension! Zowel op Vrijdag ais op Donderdag. Roomboter - zuivere kost - vriendelijkheid - 18 karaats bed, vindt je alleen bij Bolleke Vet." Bolleke Vet zeker een bij naam. Vindt moet natuurlijk al leen met een d! Dat onze land genoten dat zo moeilijk vinden? Ook hier in het fotoalbum weer de handtekening en de datum 3 maart 1932. In die tijd reed niemand vlug na de voorstelling met de auto naar huis. Men had tijd en bleef slapen.Wat een tijd! Wens alle lezers en lezeressen prettige Kerstdagen en een Voorspoedig Nieuwjaar toe. Leeuwarden Historisch Variété Archief Ritsko van Vliet senior •••- - - Deze prentbriefkaart van de Prins Frederikkazerne is in 1956 door "Bertha, Bram en kinderen" verstuurd aan de heer en mevrouw J. Helder, Anna Pauiownaiaan 20 in Apeldoorn. Wie weet woont dat echtpaar Heider daar nóg en, nogmaals wie weet, krijgen we ooit nog eens een levensteken van die Bertha of van die Bram of van die kinderen. De schildering op het dak van de kazerne kon wel eens een overblijfsel zijn van een groot rood kruis, dat hier ooit opgeschilderd werd. Er staan trouwens ook Rode Kruiswagens voor het gebouw.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 16