*T KLEINE KRAHTSJE REKLAME DICKVANDERHEIJDE JR DE LEEUWARDER POLITIE RAPPORTEERT 1 i f JOHAN HILARIUS: EEN ECHTE VERZAMELAAR VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 19 adviesbureau voor reklame en publiciteit jozef israëlsstraat 6-10 058-124984 v - v S S s S A'/y(x'A'' .V'ifxSs'sy v. <-v v Door politiedienaar Kruit aan den Harlingersingel uit de gracht gehaald een zoontje van den timmerman Drenth, wonende Torenstraat, oud 6 jaren, die onder het spelen daarin was gevallen. Het jongetje heeft geen letsel beko men. Kennisgegeven door den manufacturier E. I. de Vries, wonende Nieuwestad, dat gisteravond omstreeks half 10V2 uur, toen hij even afwezig was, zijn dienstbode Fokje van der Velde, nadat er gebed was, naar voren is gegaan en een man te woord heeft gestaan, die boeze- roengoed vroeg te zien. Nadat zij even naar binnen was gegaan om de juffrouw te halen, was de man bij hare terugkomst verdwenen en ontdekte De Vries hedenmor gen, dat hij een rol boezeroengoed (waarvan hij een staaltje deponeert) ter lengte van plm. 20 Meter uit zijn winkel vermiste. Politiedienaar Emmerik op onderzoek. Vermist door mej. de wed. Miedema, wonende Grote Kerkstraat, een gouden damesring, waarop eenige parel tjes, welke ring was gerepareerd en door de dienstbode in ontvangst was genomen, die het even in de venster bank aan de buitenzijde van het huis had gelegd, daarna naar binnen was gegaan en het even later willende ha len, daar niet meer vond. Sjoerd de Bruin, oud 16 jaren, wonende Nieuweburen heeft uit de gracht aan den Westersingel het cadaver van een hond opgevischt. Mej. Hagens, wonende Naauw, klaagt, dat haar 7-jarig zoontje Jacques hedenmorgen tussen 9 en 11 uur gedu rende het Godsdienstonderwijs in de Israëlitische school aan het Jacobijnerkerkhof door den onderwijzer Turk- sma, wonende Nieuweburen, is opgesloten in een urinoir dier school en dat hij haar zoontje eenigen tijd geleden ook heeft geslagen. Naar de opzieners dier school ver wezen. De veedrijver Willem Leidsma, wonende St. Jobsleen, brengt aan de wacht een 10-jarig zoontje van den klok maker Droge, omdat hij geen betaling van laatstgenoem de voor het onderhoud van dien jongen krijgt. Zal wor den onderzocht. Leidsma heeft de jongen voorloopig weer medegenomen. Anne Rienstra, schipper, gedomicileerd te Grouw, klaagt dat een hem onbekend Gezagvoerder met diens boot schade aan zijn schip heeft toegebracht, tijdens beide schepen in de Potmarge bij de Spoorbrug waren. Eenige fabrieksjongens, werkzaam aan de Stroo Carton- fabriek, waaronder voornamelijk Jan Leidsma en Roelof Zondervan, beide oud 14 jaren, wonende respectievelijk Wissesstraat en Oldegalileën, ernstig onderhouden over het plegen van baldadigheid op straat, gister in den vroe gen morgen. Hoewel het onderhavige geval van niet bepaald ernstigen aard was, is hen aangezegd, dat bij herhaling de directeur der fabriek zal worden kennisge geven en indien daartoe termen zijn verbaal wordt opge maakt. Na ontboden te zijn komt aan de wacht Cornells Graven- daal, oud 17 jaren, geboren te Utrecht, wonende Weerd- singel, knecht op de schroefstoomboot Cornelia Gijsberta II, kapitein Leendert Wilhelm van Kapelle, gedomicileerd te Utrecht, zijnde dit de persoon, die een paar dagen geleden, des 's avonds, een zoontje van den inspecteur van politie Versteeg, genaamd Henri, oud 10 jaren, in de- gracht aan den Noordersingel tegenover den Prinsentuin heeft gesmeten en even later hem er weer uitgehaald. Genoemde Gravendaal geeft voor, dat Henri Versteeg een der jongens was, die met steenen wierpen naar de boot, toen deze de gracht doorvoer, hoewel door de getuigenis van eenige jongens, die bij de zaak tegen woordig waren, hij volstrekt niet had gegooid. Hij blijft ter verder onderzoek aan de wacht ter beschikking van den Heer Commissaris van Politie. (1890) (Vervolg van pag. 9) dat Faas Wilkes op het punt stond een contract te tekenen met de Italiaanse profclub Mila- no om daarna met zijn vrouw naar Italië te vertrekken. Aan vuling van J. H.: "Een mooie meid" zei Lammert Steinvoorte - hij had haar ontmoet." Frappant is de toevoeging van Johan bij een wedstrijdverslag, waarin melding wordt gemaakt van zijn Uitblinkend spel op het middenveld: "Ik word genoemd en geroemd, doch heb een zeer matige wedstrijd ge speeld!" En na een ontmoeting Sneek- Frisia 4-0: "Zeer slechte wed strijd van ons. Ook ik was bar slecht." En: "Zelf vergat ik mij eenmaal en vloerde een speler op ongeoorloofde wijze, 'k Had er spijt van. Niet omdat de spe ler geraakt werd, maar omdat ik mijn zelfbeheersing een ogenblik kwijt was." Vijf jaar nadat Johan Hilarius in zijn plakboeken vrolijk noteer de: "Onze rechtsback Piet van Cleef heeft een zoon gekre gen," moest hij helaas een heel andere toon aanslaan: "Begra fenis van onze Piet, 29 jaar. Het gehele eerste elftal heeft achter de lijkkoets gelopen, vanaf de Oldehove tot het kerk hof te Huizum. Piet was een groot vriend en heeft met Jan Schilt en mij 10 jaar voor Frisia I gespeeld. Wij zijn de enige overgeblevenen, die Frisia I mee in de eerste klas hielpen. Piet, kerel, rust zacht!" Na een ovenwinning van Frisia op Go Ahead feliciteerde de keeper van de Deventernaren, Appie Brand, alle Frisianen in hun kleedkamer. "Heb ik in mijn 15-jarige voetballoopbaan nog nooit meegemaakt," con stateerde Johan. "Ik speelde linksbuiten, 't Was een fiasco," gaf hij eerlijk toe na een nederlaag tegen een Helders Combinatie Elftal, maar nog minder leuk was het vol gende: "Ben bij het helpen van een klant in de winkel door m'n knie gezakt. Afgelopen wed strijd is misschien mijn laatste geweest! Of knieoperatie? Af wachten wat arts zegt". Wel, dat werd een operatie, maar het leed was gauw gele den en toen kon Johan Hilari us, eind '51, zowaar melding maken van "de mooiste dag in mijn voetballoopbaan tot nu toe" na een grandioze overwin ning, in Amsterdam nog wel, van 0-2 op koploper D.W.S. "Frisia rukt ongeslagen D.W.S. de kroon van het hoofd" kwam er in de krant te staan en Jo han zelf voegde daar aan toe: "Zeer sportief publiek en spor tieve tegenpartij. Bijvoorbeeld: Scheidsrechter gaf na een schot van Johan Brada een doelschop, doch de DWS-doel- man gaf de referee te kennen, dat hij de bal nog juist aange raakt had, aldus herstelde de arbiter zijn fout en besliste cor ner." Fraai is het onderschrift van de verzamelaar bij een actiefoto van Johan Brada: "Typisch Jo han Brada. Hij scoort met de ogen dicht". Aardig zijn ook notities als deze: "Onze oud eerste elftal speler Johan Boonstra heeft als gezagvoerder der KLM de Per zische premier Mossadeq naar Amsterdam gevlogen" en 'Sip Castelein' verkocht. Vooral de oudere Frisianen hebben aan deze Dancing prettige herinne ringen. Ik heb veel voetstappen in Spoorzicht liggen." Na een treurige nederlaag van Frisia tegen GVAV (0-8!) schreef de krant: "Het bleek al spoedig, dat het zonder Hilarius in het middenveld bij Frisia minder goed boterde dan nor maal", maar Hilarius zelf zei dit ervan: "Ik teer nog steeds op oude roem. En dan te weten, dat ik op de nominatie sta van.eruit, want "te slecht". En dan dient, eind 1952, inder daad het eind van zijn loop baan zich aan. Op de 23e september noteert Johan Hilarius: "Frisia-NEC 1- 2. Mijn laatste wedstrijd in Fri sia I (voorlopig). De Elftalcom missie heeft besloten mij voor 't eerst sinds 14 jaar reserve van Frisia I te maken. Grote teleur stelling. Er is een tijd van ko men en gaan. Dit laatste is voor mij nu aangebroken." En dan, op de vijfde oktober: "Voor de laatste keer in een wedstrijdverslag genoemd: 'linkshalf Steenstra, die in de plaats van Hilarius was opge steld!" En de aanvulling van Johan Hilarius: "Mijn opvolger IJsbrand Steenstra heeft prima gespeeld. Toekomst is weer rooskleurig". Dat waren dan, luk raak, enke le grepen uit het Frisia-voetbal- archief van een oud stadge noot, een bezield sportman, die in zijn jonge jaren niet alleen dankzij zijn capaciteiten, maar ook door zijn instelling een sie raad op de velden was.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 19