'T KLEINE KRANTSJE LEEUWARDER" ABONNEES HEBBEN STREEPJE VOOR \l copim 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG AiÜA WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 j j Er gaat geen maand voorbij of het blijkt ons, dat de in Leeuwarden wonende abonnees in het voordeel zijn boven de 'postabonnees' voor wat het deelnemen aan onze traditionele fotoprijsvraag betreft. Wie hier nog woont kan zijn vermoe dens gemakkelijk bevestigd zien door even een kijkje te nemen op de plaats waar hij of zij meent te moeten zijn - de buiten de stad wonende lezers daarentegen kunnen bezwaarlijk even naar Leeuwarden reizen, alleen om te verifiëren, of het klopt wat zij hadden gedacht. Uit verschillende oplossingen kwam dit nadeel voor de postabonnees weer eens duidelijk naar voren. "Nu ik in de Vut zit heb ik het aan tijd om weer eens te rea geren op de fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit" aldus de heer J. Steenstra te Den Helder. "Op de foto in het no vembernummer meen ik het pand te herkennen, recht te genover de Bollemanssteeg, dus in de Grote Kerkstraat. Het pand rechts op de foto, met het verkeersbord, is dan het oude Belastingkantoor. Links van het pand in de Grote Kerkstraat zat volgens mij vroeger de firma Zwager met grasmaaimachi- nes. Het is elke keer weer moeilijk om van hier uit te bekij ken welk pand het gefotogra feerde is. Je kunt er niet even vlug langs gaan om te zien of het wel juist is. Maar niet ge schoten is altijd mis, zegt men dan, dus schiet ik toch maar even." HELAAS. Waarna wij dus, helaas, he laas, moeten zeggen, dat de geachte inzender met zijn schot wel aardig in de goede richting kwam, maar toch geen kans zag in de roos te schieten: die Grote Kerkstraat was goed, maar verder. Ook mevrouw S. M. van der Laan te Midsland op Terschel ling kon de situatie van zover af moeilijk goed beoordelen. Zij gokte op de hoek van de Bey- erstraat en de Grote Kerkstraat en hoewel zij het doel nog iets dichter benaderde dan de heer Steenstra, was ook haar schot niet doeltreffend, helaas. Mevrouw Minke Bos-Hoppe te Hilversum, ook een postabon- nee dus, begreep, naar haar zeggen, direct wel waar zij moest zijn, maar omdat zij toch voor een verjaardag een dagje naar Leeuwarden moest, begaf zij zich meteen maar even naar het hoogste punt in de stad. En zo ervoer zij dus, dat haar ver moedens terecht waren: de foto was inderdaad van de Grote Kerkstraat, maar genomen van uit de Kleine Hoogstraat tegen over nummer 67. Precies hetzelfde punt hadden wij al eens eerder voor onze fotoprijsvraag uitgezocht, maar dat ontdekte wellicht alleen de heer Chris Doorenbos te Leeu warden. Kennelijk was hij bezig met Sinterklaasrijmelarijen, toen hij ons het volgende schreef: "Maar Fenno toch, wat doe je nou/Tweemaal hetzelfde gebouw?/Jawel, de foto van weleer/Was ouder dan nu deze keer/De hanglamp is toch op den duur/Vervangen door één aan de muur/En verder is, zo als je ziet/Weinig veranderd is het niet/Nou ja, wat kleinigheid jes recht vooruit/Door renovatie uitgeluid/Een muur rechts, die was geteisterd/Is nu helemaal bepleisterd/Dus deze foto is waarachtig/Gelijk aan die van zes en tachtig." "Woonde in het gefotografeer de pand niet de leraar en jour nalist Louis van Keyzers- waard?" vroeg de heer W. D. Lijfering te Leeuwarden zich af. "In ieder geval was er, twee panden rechts, in mijn jeugd het Huis Terpsichore, de be faamde dansschool van de fa milie Leviet, een instituut waar vele Leeuwarders hun eerste omgangsmanieren en danspas sen konden leren in de twinti ger en dertiger jaren. Zo'n jeugd gaat vliegensvlug voorbij, maar 't Kleine Krantsje brengt je er weer in terug. Je zou kun nen zeggen: leven met 't Kleine Krantsje verlengt je leven. Dat gene, waarvan men het be staan niet meer kent, komt als een vers beeld in je gedachten terug. Nogmaals, nergens in den lande treft men zo'n tover boek aan en nog betaalbaar ook." En dan besluit de heer Lijfering zijn brief met de bekentenis: "Eerlijk gezegd was het gefoto grafeerde niet gemakkelijk te vinden, de foto was misleidend. Ik was er aan toe op te geven, ondanks het feit dat ik vlak bij de aangegeven plek woon." NIET VERGETEN Over de dansschool van Leviet, die de heer Lijfering noemde, berichtten veel meer inzenders. Wij schreven het onlangs al eens: "Herman Leviet is door de Leeuwarders nog niet ver geten." Trouwens, ook andere bewo ners van deze buurt werden door sommige inzenders ge noemd. "Op de hoek van de Grote Kerkstraat en de Kleine Hoog straat was de boekhandel van Zondervan" schreef de heer S. H. Bosma te Leeuwarden, "en op de andere hoek was de sla gerijvan Jongma." "De winkelchef van de winkel in schriften en schrijfartikelen van Zondervan, was de heer Haak, die later in de Kleine Kerkstraat zelf een winkel be gon" zo wist de heer Nic. Ver- bruggen te Leeuwarden te mel den, en: "Ik kan me nog goed herinneren dat in het gefotogra feerde pand een en-groszaak zat in platen leer en aanver wante benodigdheden voor schoenmakers van de firma E. de Jong." De heer R. Poelstra te Leeu warden kon dat beamen: "Va der en zoon De Jong hadden die groothandel in leer en ik weet dit nog goed, omdat dit onze huisbaas was. De grote bijzonderheid van dit pand is dat het met de belendende panden op het hoogste punt van Leeuwarden staat." "Van het pand nummer 67 kan ik niets vertellen" schreef de heer J. Popma te Giekerk. "Bo ven wonen een aantal mensen, zo te concluderen, en welke activiteiten er beneden plaats vinden ontgaat mij. Er hangen wel een aantal aanplakbiljetten voor het raam." "Er staat een bedrijfswagen van de gemeente voor de deur" aldus de heer A. J. Pie- tersen te Tytsjerk. "Zetelt er een instelling van het stadsbe stuur in dit pand? Ik meen ach ter 't rechter raam een verkie zingsbiljet van de P.v.d.A. te ontwaren: "P.v.d.A. stem lijst 1" - dan zal het toch geen ge meentelijkeinstelling zijn!?" "Naast het gefotografeerde pand links stond vroeger een drukkerij" meldde mevrouw A. Huitema te Zwolle "en daar naast, op de hoek van de Pijl steeg, heb ik nog op een jeugdclub gezeten, genaamd Triomfator." Tenslotte: verschillende inzen ders attendeerden ook nog even op de aardige gevelsteen "Het Wapen van Jerusalem anno 1641 - Herboudt 1768" van het pand Grote Kerkstraat 69. Nu de prijswinnaar. Dat werd de heer Alb. van der Wal, Ca- nadezenlaan 480 te Leeuwar den. Hij krijgt het uitgeloofde fotoboekje "Leeuwarden ach ja, zo was het.."toegestuurd. Op de voorpagina van dit laatste nummer van het jaar: de Oude Waag in win- terkleed. Ook tijdens de ko mende kerstdagen? De sfeervolle tekening is ge maakt door onze abonnee- medewerker de heer Jelle Foppema te Leeuwarden. voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Druk: Friesland Offset, Leeuwarden Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland f 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht óp het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 3