hellema 'T KLEINE KRANTSJE de fien Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 5 n CARROUSELS Onlangs is in 't Kleine Krantsje de Carrousel in de Efteling even ter sprake gekomen. Daar komen zowel delen van de car rousel van Janvier als van de carrousel van Sipkema in voor. Dat komt, doordat J. W. Janvier voor de oorlog verschillende andere carrousels heeft opge kocht. Een van de mooiste carrousels in vroeger jaren was die van Hubert Wolfs. Ook die is, in 1933, verkocht aan Janvier, zonder front voor zesduizend gulden. Zelf heb ik nog correspondentie gevoerd met een van de zoons van Wolfs, Gerard J. M. Wolfs, geboren in 1904. Deze was zeer actief in het verzet en kwam in 1943 in een concen tratiekamp terecht. Hij is in 1983 overleden. Het ging mij er om zoveel mo gelijk gegevens te krijgen over deze carrousel. Nu staat bij mij de gehele stoomcarrousel van Wolfs op schaal 1 - 8 met het oude front, compleet met orgel, buffet en locomobiel. Het ge heel wordt verlicht met 1048 lampjes. Wat de Sipkema's betreft, er waren er twee, Wobbe en Cor nells Vernon. De molen van Cornelis Vernon is, naar ik meen, in Bedum verbrand. De andere molen, van Wobbe, kwam in handen van heer Me- dendorp in Zuidlaren. In later jaren kwam de carrou sel van Max van Bergen, later Anton Nizet, die in de zaak van de weduwe Van Bergen in- trouwde. De molen van Nizet is ook door J. W. Janvier opge kocht en opgeknapt door de heer A. Giezen. Deze molen is op de Maliebaan in Den Haag door brand verwoest. Ook ging hierbij het mooie Gavioli orgel van Wolfs verloren. Hattem S. C. F. Vinke REÜNIE De vorige maand was er in Baarn een reünie van oud-leer lingen van mevrouw Stellwag, die van 1926 tot 1946 lerares Grieks is geweest aan het Ste delijk Gymnasium in Leeuwar den. Verschillende mensen hadden daar het laatste num mer van 't Kleine Krantsje bij zich met de foto van de Hof- school. Vandaar zijn er velen naar het gymnasium gegaan. Ik zelf ben in 1940 geslaagd. In 1934 kwam ik van de Hof- school. Vanaf deze school was er een steeg naar de Jongens school van de Leeuwarder Schoolvereniging, waar nu een atelier is gevestigd. Ook van die Jongensschool zijn velen naar het Gymnasium ge gaan in al die jaren. De foto van onze klas in 't Kleine Krantsje heeft dus wel gecircu leerd in Baarn. De reünie zelf was een feest der herkenning. Enkelen van mijn kasgenoten had ik in al die vijftig jaar niet meer gezien! Leeuwarden Aafje Dun-Messchaert CONTACTHERSTELD In de rubriek "Uit grootmoeders ansichtenalbum" in het novem bernummer staat een foto met daarop twee fietsende meisjes in de Peperstraat. Dit is mijn vrouw met een vriendin, met wie ze een kleine zestig jaar geen contact heeft gehad. Dank zij 't Kleine Krantsje is dit contact nu weer gelegd. Enkele keren per maand zijn ze van plan bij elkaarte komen. Het behoeft geen betoog, dat er door de dames heel wat ver halen zullen worden verteld. Het leek me wel leuk u dit even te vertellen. Leeuwarden J. Wouda LAATSTE HOEFSMID In het Krantsje van november schrijft u dat Anne Smids de laatste hoefsmid in Leeuwarden was, maar op het Hoeksterpad heeft ook nog lang een smid gewoond, namelijk Hannes Sterk. Wij hebben als jongetje bij Sterk vaak staan kijken als hij de paardehoeven bewerkte. Ik had altijd ontzag voor deze Sterk, omdat het zo'n grote ro- buste man was. Ik woonde zelf op het Hoeksterkerkhof. 's Avonds was het altijd feest want dan kwamen de Sinne- ma's buiten met hun accorde ons en drumstel. Dat was altijd erg gezellig. Tot zijn dood heeft ouwe Sieze Sinnema op het Hoeksterkerkhof gewoond. Daar heeft Klaas Tolsma van het tegenwoordige draaiorgel "De Gouwe" een expeditiebe drijf gehad. Dan mochten wij vaak mee met de paard en wa gen naar het bodeterrein om daar bij de diverse bodes spul len af te geven. Zwolle Anne Huitema ANTIQUAIR DE VRIES Naar aanleiding van het stukje "De verdenking van een anti quair" in het vorige Kleine Krantsje het volgende. Het is op een mooie zondag morgen in mei '88, dat ik met mijn vrouw een etalage bewon der van Friso Design op de hoek van het Klein Schavernek en de Nieuwestad. Er komt een heer van middel bare leeftijd naast ons staan. Die kijkt ook, zegt niets. Om dan toch maar iets te zeggen, begin ik het woord te nemen en merk op: "Mooi weer meneer. Mooi spul hè, vindt u niet?" Antwoord van de vreemdeling: "Jazeker Willem, wel een leuke winkel". Tableau. Wie was deze oudere heer? Izak de Vries, een zoon van de vroegere antiquair B. I. de Vries van de Voorstreek, over wie u schreef in het artikel "De verdenking van een antiquair". Eerst herkende ik hem niet, maar in het schooljaar 1928- 1929 deelde ik met hem de ze vende klas van de Leeuwarder School Vereniging. Wel wist ik, dat hij aan de Duitse greep ont komen was, maar dat wij elkaar op deze wijze weer zouden ontmoeten, is toch wel vermel denswaard. Leeuwarden W. D. Lijfering TOMPOEZEN "De eerste of een van de eer ste banketbakkers in Leeuwar den, die tompoezen maakte was er een aan de Wirdumer- dijk aan de kant van slager Kessler" schreef de heer Siep Ter Horst in zijn rubriek "Mijn jeugdjaren in de binnenstad". Die banketbakker was Vriezen- berg op de hoek van de Aytta- steeg. Genoemde tompoezen kostten twaalf cent en ze waren circa zestien centimeter lang. Mijn moeder sneed ze altijd doormidden, waardoor er een gebakje ontstond van zes cen ten, waaraan je dan ook nog een hele hap had. De zoon Jaap Vriezenberg, nog steeds woonachtig aan de Troelstra- weg, is ondanks zijn hoge leef tijd nog zeer vitaal, zowel licha melijk als geestelijk. Zijn broer Otto, een schoolmak ker van mij van weleer, is jam merlijk omgekomen op de mo torfiets bij een botsing aan de Groningerstraatweg. U schreef hierover al eens in uw krant, enige jaren geleden. Leeuwarden W. D. Lijfering VAL BONIFATIUSTOREN Er zijn de laatste tijd in 't Kleine Krantsje herinneringen opge haald aan "de val van de Boni- fatiustoren" op de derde januari 1976. Dat deed me denken aan de klap, die de toren eerder op gelopen heeft. Vrij kort na de tweede wereld oorlog, het zal in de late herfst in '48 geweest zijn, raakte het lijntoestel van de toen bestaan de dienst Schiphol-Leeuwarden de spits van de Bonifatiustoren. Vanaf de grond was er niets aan de toren te bespeuren, maar het toestel, een voor de civiele luchtvaart ingerichte Douglas CD-3 Dakota, verloor daarbij zo'n twee en een halve Makelaardij tiod» 1898 Leeuwarden meter van de linker vleugeltip en heeft met moeite het lucht ruim boven de stad kunnen verlaten, peilde de hoogspan ningsleiding ten zuiden van Huizum mis en zette een aan vankelijk niet al te abnormale noodlanding in, die eindigde in een buiklanding toen het lan dingsgestel door de iets boven het weiland uitstekende Boxu- merdam werd weggeslagen. Zo'n honderd meter voorbij deze weg kwam het toestel in de mistige modderwereld tot stilstand. Niemand kwam er slecht af en het leek, alsof de materiële schade tot die aan het vliegtuig beperkt was gebleven. Wijlen Dr. Albert Plesman, als gewoonlijk met alpino op, was 's middags ter plaatse met een groepje experts. De schade werd opgenomen en ik neem aan dat overleg is gepleegd over het demonteren en weg halen van de D.C.3, hetgeen kort daarop werd uitgevoerd. Nu is er een geweldige hoe veelheid energie nodig om zo'n vliegtuigvleugel te doen afbre ken. Die energie is tijdens de vlucht aanwezig in de vorm van het gewicht, of liever de massa van het toestel en de snelheid waarmee die massa zich voort beweegt, een snelheid van een dikke honderd kilometer per uur, zo vlak voor een nadering van het vliegveld. Tijdens de botsing heeft er een (Vervolg op pag. 10)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 5