MOEKE IN ANGST: BEREND DEWIEDE WERELD IN BIJ ACHTER DE HOVEN Rapaura M. Verbeek-Brantsma pagina 7 Ut is my nou wel dudeluk wur- den, waarom myn moeke so faak in angst sat ofer my. Ik had al froeg un hevige drang de wereld te verkennen en daarbij grensen te oferschry- den. Dat had geregeld tot ge- folg dat Berend 'zoek' was. Liefst net teugen etenstyd, tot grote ergenis fan myn grote broers, die my dan soeke moesten. Ik begreep Moekes angst, toen ik self kienders had, die oek wel us un enkele keer soek waren. Ik bin altyd blyd weest dat se ut niet so slim hadden as ik. Ut is eigenluk un hebbelukheid die nooit ofergaan is. De mees te mensen hè un hekel an fer- andering en dat wurdt alleen maar erger as se ouer wurde. Mar ik bin myn hele leven gek weest op nieuwigheden, oek nou nog op myn oue dag. Of ut nou om eten, werk, computers, procedures of straten, winkels (liefst boek-) of ideeën gaat. Nou, dan is ur in un kienderle- ven heel wat te verkennen. Toen myn domein nog ut streekje naast Fribourg blyve moest, had ik geen rust foor ik wist wat ur achter de skutting an ut end furskolen was en wat ur om ut hoekje bij de poort fan Fribourg gebeurde. Achter die skutting sat de tuun fan Hoekstra, bijna efen vol mysterie as un sprookjesbos, en oek efen furboden! Un en kele keer ston de deur open as ur wat bracht of haald wurde moest en durfden we un paar stappen naar binnen. Appel- en perebomen, kruusbessen- en rooiebessenstruken, in de verte de bloemkweekbedden fan Wiemers. So fer ut oog reikte onbekend gebied! KRUUSBEIPLUKKE Toen we wat groter wudden waren drongen we oek wat fer- der in dit gebied deur. Legaal: helpe bij ut kruusbeiplukken (bentsje fol en boomke leeg) en un enkele keer gratis rape fan affallen fruit. En illegaal: hofke- singe! Maar dat bleef oppas sen, want Hoekstra had un gro te hekel an hofkesingers. De tuun fan Seyffers, teugeno- fer onse husen was wat minder mysterieus: openeren kleiner. Grote antrekkingskracht had daar de waterput foor ut be sproeien. Efen achter de zware poortdeur fan Fribourg loere had oek gro te bekoring, want was oek fer- boden terrrein. Meneer Hoger- beets wuu, terecht, gin speulende kienders op ut ter rein fan ut gasthuus hewwe. An de kant fan ut streekje was ut Fribourgterrein afsloten door un 2 meter hoge skutting fan verti kaal staande planken, die bo- venan eindigden in un sierluke punt. Bode Fan Dyk fan 'e be- grafenisfereniging was so lang dat syn hoge hoed net bofen de skutting uut kwam. En hij kwam daar nog al us, ut was tenslotte un bejaardentehuus. Dat was foor mij as kien aanlei ding om te seggen teugen myn fgder en moeke: 'Jim mutte Bode Fan Dyk (rechts) was so lang, dat syn hoge hoed net boven de skutting uut kwam. De stukjes van Berend van der Veen hebben heel wat herinneringen terug ge bracht. Wij woonden aan Achter de Hoven op 130 Van der Veen op 140. Daar het streekje dood liep kwamen we er dus altijd langs. Buren kwamen en gingen, maar Van der Veen en Brantsma bleven. Volgens mijn moeder lag mijn zus in de kinderwagen en moet het dus zomer 1929 geweest zijn. Was het een zaterdagmid dag, dat we allemaal thuis waren? Het kan geen zondag geweest zijn, want dan had mijn vader de pet niet op gehad. Naast de kinderwagen staat vrouw Brinkman, dan mijn moeder, dan een onbekende. Van de oude dametjes moet er een vrouw Tielenburg geweest zijn van 136. Dan komt vrouw Vergonet, Siepie van der Veen, mijn vader, Griet Brinkman, daarvoor Piet Vergonet en ik. Van de twee jongetjes in matrozepakjes is de grootste Berend van der Veen, en de andere is mijn broer Jochum. Hij woont nu in Sittard, maar klimt nog wel eens in de pen, want hij is Leeuwarden nooit vergeten. Dit was toen een levende gemeenschap, nu een levenloos stuk asfalt, waar men zijn auto kwijt kan. Via mij genieten nog veel anderen van het Kleine Krantsje, ons gestuurd door mijn zus, die toen in de wagen lag. daar nooit in wonen gaan, se komme daar allemaal weer dood uut!' Later wudde myn domein uut- breid tot so'n bitsje fan 'e acht ste tot 'e derde. Nou oek daar waren weer allemaal geheim- sinnige hoekjes. Un hele serie nou verdwenen achterstreek- jes: Seyffersbuurt en an ut end daar via un dwarsstraatsje de 'ferlengde' Seyffersbuurt; twee husen ferder langs Achter de Hoven naast De Haan deur un steegje en un dwarssteegje un foor mij onbenoemd rijtsje hu sen; weer twee husen ferder 'ut hol', un swart gruus bestraat steegje dat naar un tuun en un gerniershuus leidde. Dan kwam men as bysonderheid dat ut un doorloop naar de Vegelinstraat was. Op de hoek fan de Maria- buurt en de Vegelinstraat woonde groenteman Paling, in de buurt fooral bekend deur syn niet-geringe omfang en ut geregeld foorbijryden op un ge motoriseerde bakfiets met syn frou in 'e open bak (op weg naar de veiling?). Uteraard hadden gesloten deu ren en ferboden terrein un enorme antrekkingskracht op my. En die waren er oek op dit stukje te fynen. Mariënburg, foor de oorlog ut gebou fan de Herformde Kweekskool, maar nog feul froeger ut buuten fan 'Marijke Meu'. Ut hele eeuwenouwe ge bou straalde eigenluk geheim sinnigheid uut; un hele hoge en heel brede stenen stoep (bijna manshoog); rondom tuun, met hoge, ouwe bomen. Die tuun, die hèt my wat trokken! Maar foor we d'r fèr in deurdrongen waren, had de concierge, die in ut gebou woonde, ons al weer fut jaagd. Toen de afbraak al was begonnen, ik was intussen un dikke twintig en wat minder bang foor concierges e.d., hè ik de tuun eindluk us fan foor naar achteren goed bekeken. Sonde dat die ferdwenen is. Teugenofer de kweekskool was ut gymnastieklokaal, met un ro- jaal foorplein; üt plak foor ofer- stekertje en dergeluke spuitjes. Zaturdags oek faak oefenter rein fan un padfindersgroep. Oek hier dwong de nieuwgierig- heid om te proberen in ut ge bou te kommen. Ut bin nooit meer dan fluchtige blikken wur- den en dan hadden se my d'r al weer uut bonsjoerd! Boetes en Wiemers hadden op dit stuk Achter de Hoven de in gang fan hun tunen. Later wur de de ingang fan de Boetes- tuun tegelykertyd ut begin fan de weg naar de nieuwe Room se kerk en Husum met un brugje ofer de Potmarge. Wiemers had twee tuuningan- gen: naast Mariënburg en teu genofer Fribourg. Naast de in gang bij Mariënburg ston un al heel oud huus, volledig be groeid met klimop. Twee soor ten weet ik nog: een groenbly- fende en één met bladden die in de herfst prachtig rood wur- den. As die affallen warden, konden je fan de stelen 'brillen' make. Tussen dit huus en Fri bourg ston' un eigenaardig laag gebou: un oferblyfsel fan de froegere stallen? PALMEN Langs de ingang teugenofer Fribourg stonden faak 'palmen' in grote houten potten, die de fa Wiemers bij dure tuunfees- ten en resepties ferhuurde. As ik an die ingang fan Wiemers denk komt my oek de Esperan- to-ster foor ogen die feule jaren achter de kamersruten bij de familie de Vries hangen het. (en die naar ik hoord hè nou nog bij hun dochter in Amstel veen hangt!) Berend van der Veen, Den Haag, tel. 070-3631337

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 7