JOH AN HILARIUSHEEFT ALLES BEWAARD pagina 9 DE DIKKE PLAKBOEKEN VAN EEN SPORTMAN Eens was hij een populaire sportman, wiens verrichtingen geregeld de sportpagi na's van onze provinciale kranten haalden - toen vertrok hij naar elders en sinds dien hebben we maar weinig meer van hem gehoord. Maar noemen we nu de naam Johan Hilarius, dan gaat er zeker bij velen weer een lichtje branden. Ach ja, natuurlijk: dat was die crack van de oude L.A.C. Frisia, een fijne en robuste voetballer, die binnen de krijtlijnen zijn mannetje stond. Maar Johan Hilarius was meer dan een voetballer alleen. Hij was ook en is nog steeds een aartsverzame laar van alles wat met zijn sportloopbaan te maken heeft. Zo heeft hij in tientallen jaren met uiterste zorg een prachtig archief opgebouwd, waarin de redacteur van 't Kleine Krantsje onlangs tot zijn groot genoegen een tijd heeft mogen grasduinen. in acht of negen dikke ordners heeft Johan Hilarius van zijn vroegste jeugd af alles bijeen gebracht, wat betrekking heeft op zijn meest geliefde sport: krantenknipsels, aanplakbiljet ten, uitnodigingen, elftalopstel lingen, foto's, toegangsbewij zen van bijgewoonde interland wedstrijden, verslagen van die ontmoetingen en, niet te verge ten ook eigen, zeer knappe, te keningen en cartoons. INTERESSANT COMMENTAAR Daarbij voegde hij aan veel van het verzamelde materiaal ook eigen mededelingen toe en dat commentaar, waarin hij zich als een zeer sportieve figuur laat kennen, is van deze geweldige collectie eigenlijk nog het meest interessant. Johan Hilarius, geboren op 11 augustus 1923, was nog geen zestien toen hij al voor de eerste maal in 't elftal van Fri sia werd opgesteld. Dat was in april 1939, uit tegen Alcides. Veertien jaar later, in november 1953, besloot hij zijn loopbaan als actief voetballer te beëindi gen - daarna verhuisde hij naar Deventer, waar hij, net als hij dat in Leeuwarden had ge had, een kantoorboekhandel begon. Op een februaridag in het oor logsjaar 1943 maakte Johan Hilarius de notitie: "Razzia. Ge deelte van de stad werd door de Duitse Wehrmacht afgezet en alle mannen van 16 tot 35 jaar werden aangehouden en wanneer hun "Ausweis" niet in orde was, werden onze jon gens opgepakt en naar Duits land gestuurd om in de oor logsindustrie te gaan werken." Niet lang daarna schreef hij bij een wedstrijdverslag van Gor- redijk-Frisia 1-4: "Wij waren veel sterker. Heerlijke ranja ge dronken (nog vooroorlogs mengsel). Wij gingen met de trein naar Heerenveen en op de fiets verder naar Gorredijk. Onze midvoor Piem van der Zee kreeg het aan de stok met de keeper van Gorredijk, een grote bonkige boerenkerel en onze linksbuiten, ook een ro buste kerel, genaamd Attie Bosma, heeft deze keeper eerst gewaarschuwd en daarna gepakt. De scheidsrechter moest onder bedreiging naar de box gebracht worden." Vermakelijk is ook de notitie, die Johan Hilarius een paar weken later moest maken na het treffen Friesland-Frisia 1-6: "Henk van der Meulen was "aangeschoten" en toen hij Ho tel De Klanderij 's avonds wilde verlaten kon hij zijn klompen (schoenen is een luxe-Jn deze bezettingstijd) niet vinden en is hij, om zijn sokken te sparen, op blote voeten naar huis gelo pen." Na een ontmoeting tegen Leeu warden, juni '45: 2-2, noteerde Johan: "Hebben zeer slechte en rommelige wedstrijd ge speeld. Piet de Block en Piet Hartkoren liepen op een zeker ogenblik kwaad bij de bal weg." "Het treurige bericht vernomen, dat ons lid van verdienste An ton Dalhuysen op de nog krachtige leeftijd van 49 jaar is overleden. Hij ruste in vrede" noteerde de dagboekenier-ver- zamelaar in september '45. BRANDHOUT. En direkt daarna: "Nicator-Fri- sia 0-0. Zeer slechte wedstrijd. Achterhoede plus spil waren voldoende, de rest was "brand hout". Opvallend is ook de notitie: "Cor Wals gearresteerd. De be kende wielrenner Cor Wals, die zich indertijd bij de S.S. heeft aangesloten en die grote op schudding veroorzaakte door in het Olympisch Stadion te Am sterdam te verschijnen met het nazi-kenteken is in Brabant ge arresteerd". 'Tot ons genoegen" zo meldt een ingeplakte brief van mei 1946. "kunnen wij u mededelen dat de Technische en Keuze commissie U heeft gekozen in het Fries elftal, dat woensdag 12 juni zal spelen tegen een Zwaluwenelftal. Was getekend: D. Stoffels, secretaris, T.D. en K.C." Het zou niet de laatste uitnodi ging zijn, die Johan Hilarius in zijn boeken kon plakken. "Onze midvoor Anne Santema treedt 3 juli a.s. in het huwelijk met mej. Tineke Jager, keur- tumster der Provincie Friesland en Nederland" noteerde hij in 1946 en kort daarna: "Heeren- veen-Frisia 10-1. Tegen deze overmacht hadden we niets in te brengen." En wat te denken van een brief van "de verzorger" van het Fries Elftal, A. Smit uit Sneek aan "Den Heer Johan Hilarides (sic!) over het stopperspilsys- teem? "Je speelt spil en het elftal speelt stopper" berichtte de verzorger aan het begin van een hele preek met als droge toevoeging van de geadres seerde: maar ik speelde linkshalf. Een kranteknipsel meldt, dat er twaalf jaar gevangenisstraf is geeist tegen de oud doelman van het Nederlands Elftal Gejus van der Meulen. In september 1947 bezocht Jo han Hilarius in Engeland de wedstrijd Arsenal-Manchester United, waarna hij tot de vol gende ontboezeming kwam. "Wat mij opviel was het volgen de. Op een zeker ogenblik fluit de scheidsrechter voor free kick. De desbetreffende speler geeft de bal niet een onbeheer ste trap in de richting van de plaats des onheils, doch speelt de bal naar den scheidsrechter, die het leer naar de plaats diri geert, waar de vrije trap geno men moet worden. Het publiek bij zo'n wedstrijd is zeer spor tief en applaudiseert bij prachti ge staaltjes voetbal, zowel voor de ene als voor de andere par tij, waaraan een bepaald deel van de voetbalminnend publiek in onze stad een voorbeeld kan nemen." "Hilarius hebben we geen duel zien verliezen" constateert De Sportkroniek in 1948 "en zijn spel is eigenlijk op alle gebie den even fijn: een beste tech niek, soepele trap en balbehan deling, gooit onverbeterlijk en ver in, passeert handig en heeft een uitstekend tactisch inzicht. Het is te hopen, dat men de nodige aandacht aan deze su blieme speler gaat besteden." Daar voegt de bewonderde voetballer zelf aan toe: "Iedere speler heeft wel eens een schouderklopje nodig." Overigens zien de sportverslag gevers het niet allemaal even goed in zijn ogen: "Uit al deze verslagen blijkt, dat Frisia de pers niet op z'n hand heeft. Wij hebben de pen echter niet no dig, wij zullen met daden ko men." GEDICHTEN Op weg naar het buitenland lo geerde de ploeg van Johan in Maastricht, waar hij zelf een kamer met balcon kreeg toege wezen: "Na het diner mochten we nog even de stad in en kroegje in en kroegje uit. Ik was geen drinker, maar had toch iets te diep in het glaasje gekeken en heb dan de nare eigenschap Duitse en Franse gedichten te declameren. Ik stond dus, midden in de nacht, in mijn pyjama op het balcon nogal luidruchtig mijn gedichten uit te kramen. Plotseling gaat er boven mijn hoofd een raam open en een plons water was mijn beloning. "Zeiknat" ben ik toen maar in bed gekropen." Wat we ook veel in de plakboe ken tegenkomen zijn opbeuren de briefkaarten van de bejaar de erevoorzitter P. A. de Haan te Doorn: "Waarde captain. Denk er om, dat jullie zondag winnen van de blauwe jongens. Niets verontachtzamen. Frisia was altijd een beroemde beker club!" Of het hielp? Nou en of: "Fri- sia-BlueBoys 5-2." MOOIE MEID Een klein krantebericht meldde, (Vervolg op pag. 19)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 9