REKLAME DICKVANDERHEIJDE JR LEEWADDERS, WAAR IS DIT? BEGRAVEN 'T KLEINE KRAHTSJE STADSNIEUWS VAN VROEGER VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 1.5 adviesbureau voor reklame en publiciteit jozef israëlsstraat 6-10 058-124984 Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 3921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het... met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd. Foar de soafeulste keer binne de brugmannen een nij jaar binnenstapt. Se goechele wat met de fier sifers fan 1991. Se fermelde dat Greunshiem 25 jaar bestaat en gaan werom naar de dertiger jaren, toen een groepke muzikanten faak deur de stad trok. En laat nou een sekere Jantsje oek nog es met sifers goechele, krekt as Tabe Ruutsje, Lange Marten, Minne Mager, Fokke Vutman en Groa- te Geert. Fedde Vutman: Negen-tien- honderd-één-en-negentich skrieve jou hast net soa as ne gentien-honderd-negentien; al leen de sifers wat in een ande re folgorde. Ja, suks fient Sientje uut; mar earlik is earlik, sehètgeliek. Tabe Ruutsje: En dat blieft de folgende jaren oek soa. Alleen as jou, laat es kieke, negen- tien-honderd-acht-en-negentich had hewwe, komt ut weer an ders. Mar ja, hoe groat is de kaans, dat wij daar hier over prate? Minne Mager: Ja, werachtich. Acht-en-negentich liekt op ne- gen-en-tachtich. Dat binne fan die lollige dingen. Ik kan een man, die is geboren op fier april negentien-fier-en-feertich. As se froegen naar sien ge boortedatum sei die: fier keer fier. Lange Marlen: Fier-keer fier. Dan su die man in het jaar ses- tien geboren weze. O, fier fie- ren achter mekaar. De fierde fan de fierde fan fier-en-feer- tich. Dus midden in de oorloch, Minne. Nou ja, as der mar ge noeg te eten in 'e huus was. Groate Geert: Ja jonges, de hap-hap daar draait alles om. We mutte de Russen de winter deurhelpe, en in Afrika mutte se de seumer hale, en wielst fergrieme se bergen geld an fechteraasje en de boel fernie- le, wik mar segge, sak mar segge. Tabe: Ik hew gister even met Wiebe sien frouw praten. Hij staat op een stuk of wat lijsten om opnomen te wurren. Hij hèt femilie in 'e Hofwijck, en kunde in Erasmus. En ja, wat hewwe dan nog meer? Minne: Laas kike. Swetserhiem soa as Skelte dan seit. En fan- self Greunshiem. Hij had sien mutten, dat ie daar in kwam. Want die hewwe de hele maand Jannewari feest. Ut be staat, loof ik, f ieftich jaar. Fokke: Nee, want dan su ut in negentien-honderd-één-en-feer- tich begonnen weze, en dat is niet soa. Ut is fan na de oar- loch. Jou hadden Sint-Antoon en Sint-Joazef, en.Sonnen- borch, en die hofjes, mar fer- der. Wat seit Geert? Geert: Een nichje fan mij werkt daar, en soadoende weet ik, dat ut fijf-en-twintich jaar is. Soa as wij dan froeger songen: over fijf-en-twintich jaar, sal ik jou nog steeds beminnen. En wij blijven jonge drinken! Feul heil en segen, bufrouw. Bufrouw: Ferrek, daar staat Geert te wiespraten. Ja, ik bin een end uut 'eVook. Ik su met 'e stadsbus, mar de sloege su oek, en ik hew mien tied ter praat. En ik wu gien twintich menuten wachte. Dat ik docht: lope Jantsje. Dou bist nog jong Marten: Just Jantsje. Ik docht al, ik kan hur. Ik hew hur faker sien, mar ik ken hur niet tuus- brenge. Bij wize fan spreken dan. Mar nou hew ik je. Jantsje fan 'e meziek seiden we dan. Bin ik warm? Jantsje: Toen ik nog in de sel- de buurt woande as Geert hier, hadden wij een akordéonklub. Dan speulden wij wel bij feest jes en soa. Oek es een keer bij femilie fan dizze man. Jouw suster was toen feertich jaar trouwd. Tabe: Akkordéon-meziek, dat fien ik altied soa mooi. Hadden je dan op 'e radio de Jantsjes niet? En de Bello's, of de Pi co's. Die mooie ouwe deunen. Mien frouw krijt nog de tranen in de ogen as se "Korenbloe men blauw" hoort. En "Twee reebruine ogen, die keken de slager aan". Fokke: Soa trokken, ik denk midden dertiger jaren de Del- grosso's deur de stad. En ja, Anton Stek was der oek bij. Op 'e akkordéon. En Fraans Terp stra op 'e saksefoan. En een fiolist, die later in 't Fries Orkest speulde. Sietse, Sietse, nou seg ut mar. Minne: As 't niet de Haan is, sal ut de Graaf weze. Siest wel: Sietze de Graaf. Hij woan de bij mien broer in 'e buurt. Ik sag em wel es lopen met sien kistje. Dus die speulden froeger feul met mekaar? Fokke: Ja, dat heugt mie wel. Middus fietsten wij as MULO- jonges uut skoal weg achter hun an. Ik sien se nog staan te speulen daar onder bij de Kel ders. En dan gong die kleine, hoe hiet ie nou, ja ik loof Gallé, der wel bij singen. Fan die Swarte Sigeuner, en al soa meer. Geert: Dat is foor mien tieden. Mar dizze Jantsje en hur kam- meraadskes konnen der oek wat fan. Ik sien jou nog staan in ons wiekgebouw. Met Circus Renske en.de Postkoetsga lop, en dan an it end soms een zekere van der Meer. Song die dan niet ut "Dokkumer lokaalts- je"? Jantsje: De saai sat er op te wachten. De seretoanemeester roop dan: Ut is hast an ut laas- te nummer toe. En dan brulde de saai: wie oek weer? Wie oek weer? Wij willen van der Meer. En dan kwam ie. Toen oek nog met jouw femilie, de Lange. Marten: Hé, gien skellerij hier hé. O, jou dochten dat dat mien "fan" was. Elkeen sei de Lange. Ik hiet fan Marten. En ja, ut was mien suster en de man. Feertich jaar trouwd. Das beter as feertich jaar in 'e woestijn. Geert: En hij was er oek, die as ie een paar slukjes op had, fan "Katinka" begon te roepen. "Katinka fan die kleine kroket ten", skriwde-ie-dan. O, dat is Marten ontkomen wik mar seg ge, sak mar segge. Marten: Ik weet nog wel dat een wat ouwere frouw bij Jantsje-en-die kwam en die froeg of se Sarie Marais oek speule konden. En dat gebeur de, en die frouw song dan bij ut refrein: O, breng mij terug, bij Aaltsje van der Brug. Dat was son slaapstee in 'e Butterhoek hé? Mar ja, wie weet dat nog? Jantsje: Meensen fan ons leef- tied hé. Ik bin geboren op één September 1919. Dat skrief je in sifers: één-negen-één negen. As ik ut beleef bin ik jarig op: één-negen-één-en-negentig. Dus één-negen-negen-één. Is 't niet lollig? O, jim waren self oek al an 't goechelen weest. Mar nou mut ik fut. En ho, nog alles wat menselik is hor!! Vlga. Nadat de politie vernomen had, dat iemand aan de Bank van Leening alhier een zoo goed als nieuw rijwiel wilde beleenen, werd een onderzoek ingesteld. Inderdaad was daar wel een rij wiel gebracht, doch aangezien men daar de zaak niet vertrouw de, werd het niet ter beleening aangenomen. De aanbieder was intusschen verdwenen, doch werd door de politie in de stad opgespoord en aangehouden. Na verhoor bekende de man, zekere R. E. bankwerker, gedo micilieerd te Groningen, die daar eerst eenige weken geleden uit de gevangenis was ontslagen, het rijwiel te Groningen te heb ben gestolen. De man werd, na dat proces-verbaal was opge maakt en het rijwiel is beslag genomen, heden overgebracht naar Groningen ter beschikking van de politie aldaar. (1931) (Vervolg van pag. 13) kerkhof van Huizum plaats, dan hoorde je tot in de verre omtrek de klokken luiden; voor de be trokken familieleden altijd weer een ontroerend geluid. Wat een verschil, zo'n begrafe nis van vroeger met die van nu. De houten wagens zijn vervan gen door luxe auto's en de dra gers van nu stappen in een volgauto en laten zich zo ver voeren naar de begraafplaats. Een paar maanden geleden sprak ik een goede kennis, die, nadat hij in de vut was gegaan, zich verdienstelijk maakte als drager bij een Uitvaartvereni ging. Die had ook al moeite met het zoeken naar geschikte mensen, die er voor voelden dit werk te doen. Wat deze kennis vertelde was niet hoopgevend. Hij voorzag problêmen, wan neer niemand er zich voor zou melden. Hij deed toen ook een beroep op mij en zei: "Zeg Rinze, jou binne oek nogal een nette per- soan, is dit niks voor jou?" Ik heb mij daar toen een beetje van afgemaakt. Maar toen ik thuis kwam bleef de zaak me toch bezighouden. Vroeger kende iedereen op het platte land de burenplicht, bij vreugde en rouw. Toen werd dit werk ook door de naaste buren ge daan. Soms waren de kleren voor de dragers dan te groot of te klein en de kleding werd dan net zo lang gebruikt, tot het gewoon niet meer kon. Intussen zijn de gelederen van die Uitvaartvereniging weer wat aangevuld en hoef ik mij niet zo schuldig meer te voelen. Maar ik moet er niet aan den ken, dat er ooit nog eens geen dragers beschikbaar zouden zijn. Leeuwarden Rinze van der Heide

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1991 | | pagina 15