*T KLEINE KRAHTSJE mu hellema Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 VEELMEER DODEN In het verhaal "Artisten in vroe ger jaren bij Sipke Castelein" van Ritsko van Vliet Senior in het decembernummer las ik over het bombardement op het Bezuidenhout in Den Haag op 4 maart 1945, dat daarbij 40 mensen om het leven kwamen, onder wie de dichter-zanger Ja cobus Hendrikus Speenhoff. Er werden bij dit bombardement op 3 maart (en niet op 4 maart) evenwel 520 mensen ge dood en velen overleden later nog aan hun verwondingen. Ik doe u hierbij enkele kranten knipsels toekomen over de toe dracht op die dag. Leeuwarden Mrs. H. J. Steenhuis Uit uw interessante knipsels blijkt, dat dit bombardement ten doel had de in het Haagsche Bosch gestatibn- neerde V 2 raketten te ver nietigen. Met deze raketten werd door de Duitsers voor al Londen bestookt. Later onderzoek bracht aan het licht, dat een kapitale blun der van een Engelse officier de oorzaak van het drama is geweest. Op een kaart, die het te bombarderen ge bied aangaf, trok de officier een horizontale lijn in plaats van een verticale en een verticale lijn in plaats van een horizontale. Zo ontstond er een doelgebied, dat niet overeenkwam met het ter rein, dat men had willen bombarderen. Een tweede groep bommenwerpers ge raakte wel boven het juiste doelgebied, maar gooide de bommen, door slecht zicht, eveneens op een verkeerde plaats. Afgezien van dit al les: tevoren genomen lucht foto's hadden uitgewezen, dat er op de dag van het bombardement geen Duitse raketten meer aanwezig wa ren. Fighter Command had verzuimd deze wetenschap door te geven aan de Tacti cal Air Force, die de aanval moest uitvoeren.Er wer den meer dan 3300 huizen venwoest en ruim 1200 be schadigd: rond 12000 men sen raakten het dak boven hun hoofd kwijt. Red.'t KI. Kr. COMPLEET GEVLOERD Al lang heb ik geen- contact meer met Leeuwarden gehad gezien het feit dat ik al zo'n vijf endertig jaar geleden ben ge ëmigreerd. Kunt u zich mijn verbazing voorstellen toen een bezoekend familielid uit Am sterdam mij 't Kleine Krantsje van september in de handen drukte met daarin een artikel over de Centrale? Ik was com pleet gevloerd, omdat ik zoveel lange jaren niet gedacht heb aan mijn geboortehuis, de dienstwoning van de Centrale. Jongens wat een herinneringen kwamen aanstormen toen ik West Virginia J. H. de Groot GYMNASIUM De brieven in 't Kleine Krantsje worden waarschijnlijk wel het best gelezen. In enkele geval len worden namen genoemd, waarvan je zegt: "Ja, die heb ik ook gekend." Zo las ik in de brief van me vrouw A. Dun-Messchaert dat in Baarn een reünie is geweest van oud-leerlingen van het Ste delijk Gymnasium en wel van de klas van de lerares Grieks mevrouw Stellwag (1926-46). Bij mijn beschrijving over mijn Leeuwarder periode, waarmee ik binnenkort klaar hoop te ko men, wordt ook aandacht be steed aan dat ene jaar, dat ik het voorrecht had deze klassie ke school te bezoeken (1927- 28) destijds nog onder de be kwame rector dr. P. J. Enk. Van dat ene jaar bewaar ik de beste indrukken aan mejuf frouw Stellwag (Ik neem nu maar even de naam over van mevrouw Dun. Ik zou de naam met één T geschreven heb ben). Mijn mede-leerlingen en ik wa ren toen plm. dertien jaar. Mej. Stellwag was nog erg jong, aantrekkelijk en knap. In mijn herinnering was ze tussen vijf het artikel las en de tekening zag van de weg waarop ik in de strenge winter van 1924 leerde schaatsenrijden. En de sloot waar we met zijn honder den schaatsenreden en het ijs braken toen we wat opgroei den. En de weg, waarop we leerden fietsen. Verschillende keren heb ik die lantaarnpaal omarmd in het begin. Die schets van de Centrale moet zijn gemaakt van de situatie rond 1932, want als ik mij goed herinner is hij gebruikt bij een uitgave van het PEB ter gele genheid van het twintigjarig be staan. Oorspronkelijk was de Centrale gebouwd in 1912 voor de gemeente Leeuwarden, in 1916 is hij overgenomen door de provincie. "Beelden uit mijn kinderjaren doemen voor mijn geestesoog". Zo, nu is dat allemaal wegge broken? Ik dacht dat dat al lang gebeurd was, maar het is ge loof ik al vijftien jaren geleden dat ik de laatste keer in die hoek van de wereld was. Ik ben eind 1940 uit Leeuwarden vertrokken, maar tot 1955 be zocht ik af en toe mijn ouders, die toen in het nieuwe huis woonden, een andere dienst woning die gelijk met de nieu we Centrale werd gebouwd. Misschien is het voor u interes sant te weten dat de kastanje boom naast dit huis, als een kastanje is geplant toen ik op vier en een halfjarige leeftijd een meekreeg van Juffrouw Fisscher van de bewaarschool op de Tuinen. Ze zei "als je die plant, wordt het een grote boom". Wel, volgens een foto kortgeleden genomen, is het nu een grote boom. Alleen wist ik toen niet dat ik er bijna zeven tig jaar op zou moeten wach ten. entwintig en dertig jaar. Zij gaf ons les in Griekse mythologie. Zij vertelde met smaak en een beetje ondeugend over de lief desbelevenissen van de Griek se goden en godinnen. Wij hin gen aan haar lippen en alle jongens uit de klas waren ver liefd op deze jonge lerares. Ik had deze episode al beschre ven en haar naam genoemd voor ik 't Kleine Krantsje ont ving. Heel toevallig dat ik de naam van deze sympathieke lerares afgedrukt zag. Haarlem VRIEZENBERG K. Faber In het decembernummer schrijft W. D. Lijfering over banketbak kerij Vriezenberg. Hij wil de abonnees doen geloven dat die bakkerij op de hoek van de Ayttasteeg was. Dat is niet waar! Vriezenberg woonde op de hoek van de Nauwe Steeg. Op het andere hoekje van die steeg was (en is nog) bakkerij Dijkstra. C s door hem genoem de slager Xessler woonde wél op de hoek Ayttasteeg. Groningen Jac. Aarts BULL Als "Frisiaan" heb ik met grote belangstelling kennisgenomen van het verhaal over de plak boeken van Johan Hilarius in het vorige Kleine Krantsje. Hij had de bijnaam "Buil", maar dat niet om zijn ruwe manier van voetballen, integendeel, maar om zijn vasthoudendheid. Men zei wel eens, dat je hem nog driemaal tegenkwam, wan neer je hem eenmaal was ge passeerd. Hij stond ook bekend om zijn verre ingooien. Ik meen, dat er eens een scheidsrechter is ge weest, die een ingooi van Buil afkeurde, omdat hij de bal vol gens de referee met één hand wegstootte, dus net als een ko gelstoter. Spelers uit zijn tijd waren onder andere Janny Wiersma, Paulus Dorenbos, Piet de Block, Jan Schilt, Johan's vriend Henk van der Meulen (een technisch be tere voetballer heb ik nooit ge zien), George Adam Maurer, Bonno Boonstra, Paul Blijham en, ook een paar wedstrijden, diens broer Walter, zoons van de stationschef in Leeuwarden en overgekomen van Be Quick uit Groningen. Leeuwarden J. Wouda VLIEGTUIGBOTSING Ik wil nog iets vertellen over het vliegtuig dat in 1947 de Room se toren raakte en een vleugel verloor. In die tijd werkte ik bij de fami lie Braams aan de Voorstreek. De achterkamer boven grensde aan het kerkplein. Tijdens een kopje thee hoorde ik een vlieg tuig heel laag aankomen. Met dat ik naar buiten keek, zag ik de vleugel van het toestel de dikke bal raken, die direct on der de haan zit. De halve vleu gel kwam naar beneden, rake lings langs het heiligenbeeld dat toen op het kerkplein stond. Doordat de vleugel die dikke bol raakte en niet de torenspits zelf is er toen nog geen be schadiging aan de toren geko men. Een hele prestatie van de piloot om met anderhalve vleugel laag over de stad te vliegen en buiten op het land te landen. Dit is wat ik van heel dichtbij heb gezien. Leeuwarden Mevr. Zijlstra-Drijver Inderdaad, een fantastische prestatie van de vlieger om het toestel zo te doen lan den, dat de passagiers niet eens in de gaten hadden, dat het hier een noodlan ding betrof. Maar de piloot is later voor het veroorzaken van de aanvaring wel be straft. Red.'t KI. Kr. WANDELING Onlangs heb ik 'als Amster damse' een wandeling door Leeuwarden gemaakt. Dat doe ik wel vaker. Deze keer wilde ik de singels eens langs. Na in de Stations restauratie koffie gedronken en een hapje gegeten te hebben, ben ik richting Verlaatsbrug ge gaan en daarna langs de Wes ter- en de Harlingersingel naar de Noordersingel. Voor het voormalige Diakones- senhuis even pauze op een bank. Vooral mijn compliment aan de gemeente voor die pret tig zittende banken! Daarna ben ik door de Singel straat gegaan naar het Ren- gerspark, waarna ik door een zijuitgang terecht kwam op een nieuwe weg met het gezicht op de Nieuwe Hofwijck. Die blik vanger zou een tekening van Anton Pieck kunnen zijn. Dan de Noorderbrug over langs de Wissesdwinger en ook daar nog even een pauze op een bank voor het bezoek aan de Prinsentuin. Dan komen weer veel herinneringen bij je boven. Verder achter de Oldehove langs naar de Grote Kerkstraat. Daar zag ik een mooi onder houden pandje even voorbij het Prinsessehof. Een mooi gelakte deur met gebeeldhouwde of houtgesneden deurposten. Ik heb er nooit over gelezen of er een foto van gezien. Is dit nu oud of nieuw, dacht ik. Verder ben ik de Bollemans- steeg en de Bagijnesteeg door KI Makelaardij eind» 1098 gegaan en zo weer richting sta tion. Het was een fijne middag. Amsterdam Mevr. J. Siccama-Velsen VREEMD VOORVAL Snuffelend in wat oude pape rassen vond ik bijgaand be richtje over een voorval bij de toenmalige M.T.S. Ik herinner me het niet zo goed, maar denk dat het in 1949 of 1950 gebeurd moet zijn; van 1946 tot 1950 was ik leerling aan deze school. Zoals u ziet werden we "kna pen" genoemd, dat was in die tijd al een positieve benaming, want voor de meeste buiten staanders waren we niet meer dan "snotneuzen"^ Het bericht je is volgens mij niet afkomstig uit de Leeuwarder Courant, die had wellicht naar eigen mening belangrijker zaken te melden. Misschien wilt u het plaatsen en zijn er lezers die zich het een en ander nog goed voor de geest kunnen halen. "Een bad voor een tientje" stond er bo ven. "Om met Tom Schreurs te spreken: U kunt het geloven of niet, maar een jongeman heeft Maandagmiddag door een bad te nemen een tientje verdiend. Een leerling van de M.T.S. te Leeuwarden, die blijkbaar last van zonnesteek (of een platte beurs?) had, stelde aan zijn klassegenoten tijdens de mid dagrust voor, om voor een tien tje in de vaart te fietsen. De toekomstige technici voelden wel voor een beetje sensatie en door middel van een collec te was spoedig het gevraagde bedrag bijeen. Een honderdtal knapen verza melde zich aan de kade bij de Vrouwenpoortsbrug en men overwoog de mogelijkheden, toen de zwemmende fietser (of fietsende zwemmer) met een respectabele spurt uit de Mo lenstraat aan kwam rijden. Toen het voorste wiel boven het water hing, klonk uit tiental len kelen een oorverdovend hoera, dat eindigde in een luide plons. Enkele voorbijgangers, die dachten dat er een ongeval ge beurde, snelden toe, maar de waaghals "zwom" met de fiets aan de hand al weer naar de kant, waar hij door zijn kamera den op het droge werd gehol pen." IJmuiden J. G. Haasdijk

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1991 | | pagina 4