LEVENSLANG VEROORDEELDE VOOR MOFFEN WEGGEMOFFELD 'T KLEINE KEANTSJE STERK STUKJE IN DE OORLOG VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 5 jaar oude jongeman, die in au gustus 1934 in een bananen- pakhuis in de Amsterdamse Jo denbuurt een gruwelijke moord pleegde,, waarvan de kleine Sara Beugeltas het slachtoffer werd. In maart 1935 veroordeelde de Rechtbank te Amsterdam Sally daarvoor tot levenslang, welk vonnis later door het Gerechts hof bevestigd werd. Zo kwam IN LEEUWARDER GEVANGENIS Sally dus in de Strafgevangenis in Leeuwarden terecht en hij zat hier al jaren, toen de Duit sers ons land overrompelden' en enige tijd later begonnen met het wrede vervolgen van de Joden. En hij bleef hier ook door de hele oorlog heen - toen eindelijk de bevrijding kwam hadden de bezetters hem nog geen haar gekrenkt. Altijd hebben wij gemeend, dat deze Joodse veroordeelde aan de aandacht van de Duitsers lllllllllllllllllllllllllllllllllllllll OPGEWONDEN Het nieuws van de moord op de achtjarige Sara Beugeltas bracht honderden mensen op de been. Hier staan ze voor het bananenpak- huis aan het Waterlooplein. Grote opwinding ontstond toen de verdachte van de moord in een politieauto verdween. Hedenmiddag zat de ongeveer zeventigjarige heer Spiekstra, gepensioneerd doodgraver te Huizum, met enkele andere oude mannetjes op een bank in het Borniapark te Huizum te praten. Het gesprek liep over de politiek en hierbij wond de oude heer zich zoodanig op, dat hij plotseling overleed. Dr. Cath van Huizum constateerde den dood. (1934) Er zijn tijdens de donkere dagen van de Tweede Wereldoorlog heel wat sterke stukjes uitgehaald om vervolgden te redden uit de klauwen van de Duitse bezetters en om anderen voor een arrestatie te behoeden. Sommige van die heldendaden werden later erg bekend, zoals de kraak in het Huis van Bewaring in Leeuwarden op de achtste december 1944, waarbij onverschrokken illegale werkers kans zagen niet minder dan eenenvijftig gevangenen te bevrijden. In talloze artikelen in kranten en periodieken werd er over verhaald, er werd een boek over geschreven en zelfs werd dit huzarenstukje verfilmd. Andere acties, ook het vermelden zeker waard, kregen zo'n algemene bekendheid niet - alleen de enkelingen, die er bij betrokken waren, wisten ervan, maar zij praatten er niet over, althans niet in een bredere kring. Eén zo'n nooit bekend gewor den spectaculaire stunt heeft zich ook in Leeuwarden afge speeld en, merkwaardig ge noeg, eveneens in de Leeuwar der Strafgevangenis. Pas een dezer dagen, bijna vijftig jaar later kregen wij er toevallig kennis van. Deze actie betrof het van een zekere dood red den van een Joodse gevange ne, die wegens moord veroor deeld was tot levenslang en die hier in Leeuwarden zijn straf uitzat. Een paar maanden geleden hebben wij nog bericht over dit wonderlijke geval van een Joodse landgenoot, die alleen dank zij een zwaar misdrijf de oorlog kon overleven. Jaren voor de Duitsers hier kwamen, zat hij al in het sombere ge bouw aan het Blokhuisplein en terwijl er tienduizenden Joden werden weggevoerd en ver gast, bleef hij zitten, waar hij zat, ogenschijnlijk volkomen veilig binnen de .muren van onze gevangenis. Sally Z. was de eenentwintig was ontsnapt en dat hij daar door ongeschonden de dag van de bevrijding kon halen. Maar uit een pas ontvangen brief van een abonnee bleek ons, dat de Duitsers wel degelijk op het punt gestaan hebben ook deze Joodse Nederlander te deporte ren naar onveilige oorden. De heer W. F. van der Harst te Enschede, vroeger zelf bewaar der in de Leeuwarder gevange nis, schreef ons, dat er op een kwade dag in de oorlog Duit sers kwamen om Sally te ha len. Toen betrouwbare perso neelleden van de gevangenis dit merkten, ging er onmiddellijk een telefoontje naar de weverij, waar Sally te werk was gesteld. De werkmeester J. Smeding heeft de kleine gevangene toen in een kist gestopt, een flinke spoelenkist, waarin de spoelen van het weefgetouw werden bewaard. Met die kist op de schouder begaf de heer Sme ding zich naar een ander deel van het gebouw, waarbij hij no- tabene de Duitsers, die Sally De arrestatie van Sally op de plaats waar hij zijn verschrikkelijke misdrijf had gepleegd. kwamen halen, in de gang te genkwam. Intussen werd de persoons kaart van de veroordeelde uit de karthoteek verwijderd en toen de Duitsers met hun be kende geblaf om opheldering vroegen, konden bewaarders hen wijsmaken, dat Sally al eerder was opgehaald. Zo ontkwam deze tot levens lang veroordeelde Jood dus op een spectaculaire wijze aan een arrestatie en aan een ze kere dood - we mogen niet veronderstellen, dat zijn lot an ders zou zijn geweest dan dat van tienduizenden andere Jo den in Nederland. "Sally" aldus de heer Van der Harst in zijn brief, "was een echt Amsterdams Joodje, een praatjesmaker, die in de bak heel wat heeft moeten aanho ren van zijn medegevangenen. Bij die zware criminelen, ge vangenen met straffen van vijf jaar tot levenslang, was hij on bemind door hetgeen hij had gedaan. Maar wat heeft hij op die dag in de oorlog in de ge vangenis in Leeuwarden "een mazzel" gehad! En wat was dit een mooi stukje naastenliefde voor je medemens om zo'n knaap met gevaar voor eigen leven uit de handen van het Herrenvolk te houden!"

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1991 | | pagina 5