ONVERGETELIJK KINDERFEEST IN VROEGERE WINTERS HARDRIJDEN BIJ DE OUDE WAAG pagina 6 Zodra er in vroeger jaren we gens de ijstoestand een vaar- verbod werd afgekondigd en de bekende rode borden met de tekst "Gevaarlijk ijs" in de ron dingen van de "piepen" kwa men te hangen, begon mijn va der maatregelen te nemen voor het houden van schaatswed strijden voor de jeugd op de gracht bij de Oude Waag. Dat diende steeds op korte ter mijn geschieden, want er moest niet alleen aan veel formalitei ten worden voldaan, ook de toestand van het ijs was van doorslaggevende betekenis. SNEEUW Was of kwam er nog sneeuw, dan was er grote kans dat bij het opruimen daarvan de sneeuw met tweewielige kipkar ren op de wal of in de gracht zou worden gestort. Met als ge volg dat hoe dik het ijs ook mocht zijn het aan die kant on der de last bezweek of dat on der die sneeuw het ijs begon te "broeien". Terwijl verder reke ning moest worden gehouden met het feit dat de stadsgrach ten eigenlijk open riolen waren, waarin al het water van de aan liggende huizen terecht kwam, waardoor het ijs er niet beter op werd en een gele kleur kreeg. In de Oude Waag was zelfs een openbaar badhuis en een openbaar toilet waardoor er warm water in de gracht kwam. Het wedstrijdcomité, bestaande uit middenstanders, was spoe dig samengesteld. Behoudens de verkoop van speciale winter- artikels was het tijdens een winter in de winkels niet zo druk. Men begon bijeen te komen in de melksalon van Niehüser, naast de winkel van "dove Fop- pe" (Jelle Huizinga) of in die van Kimp, naast Brenninkmeijer hoekje Weerd. De taken van de comitéleden werden onderling verdeeld. Hij die de beste rela ties had op het stadhuis ging daarheen om toestemming te vragen tijdens de wedstrijden anderen dan deelnemers te weren, en bij het klaarmaken van de baan op de avonden voor de wedstrijd de toegang tot de gracht te verbieden. Toe stemming was ook nodig om muziek te maken, om vlaggen en wimpels te bevestigen aan gemeente-eigendommen, en om vuurwerk te gebruiken of bengaals vuur te ontsteken. Een ander ging naar Van der Zee, de leider van de Patijntjes voor muziek of, indien die groep verhinderd was, naar een gezelschap dat heel oneer biedig "De scheve nekken pa trouille" werd genoemd. Ook werd er wel eens gezorgd voor een draaiorgel. Weer een an der ging naar brugwachter Draisma van de Wirdumer- poortsbrug, die met andere brugwachters was aangesteld om de ijsdikte te meten en op het ijs de orde te handhaven. Dat meten gebeurde met een stok waaraan een blinkende scherpe punt met een weer haak. Verder verleenden de brugwachters op veel manieren bijstand bij het organiseren van de wedstrijd. Ik denk dat het voor hen ook wel leuk was om eens ter afwisseling in andere dan schipperskringen te verke ren. Inmiddels gingen comitéleden zich ook bezighouden met het maken van intekenlijsten voor het inzamelen van geld of bij dragen in natura. De voor naamste burger bij de Oude Waag was de oud gouverneur Van Harinxma thoe Slooten - in onze kringen werd de C. d. K. nog altijd "Gouverneur" ge noemd. Hij woonde in het patri ciërshuis met de pilaren tegen over de Oude Waag waar nu V&D is en hij hoorde aan het hoofd van de lijst te staan. Zodra hij had ingetekend op de lijst had de financiële commis sie een onderonsje, nieuwsgie rig als men was voor welk be drag hij had ingeschreven, want hij stond niet als bijzonder vrijgevig bekend. In besloten kring werd wel eens verteld dat wanneer het niet meeviel, het met potlood inge vulde bedrag werd uitgegumd om het hoger te maken. Daarna ging men naar zijn buurman, de zilversmid Nolet, die steevast zei "nou, nou, de De nijvere comitéleden, die - in 1924 - het hardrijden bij de Oude Waag organiseerden. We beginnen links bij de meneer met de grijze hoed: Joh. Kuhimann Hzn, Joh. Brenninkmeijer, Van Kalsbeek, een magazijnknecht, Otto Ebbens, Frans Brenninkmeijer, Jul. Kuhimann, Sybr. Kuhimann Jzn, een baanveger, St. Kuhimann Hzn, Juul Kuhimann Azn, A. E. Kuhimann Jzn en hoofdinspecteur Draisma, de brugwachter van de Wirdumerpoortsbrug. ouwe is ook uit zijn slof ge schoten" en dan voor hetzelfde bedrag op de lijst tekende. Het ene comitélid ging dan links en een andere rechts met een lijst op stap. Met de grote kans dat ik een enkele winkel oversla probeer ik ze te vermelden. Degene die links ging kwam bij apotheek De Gaper van Cath, daarna C&A dameszaak (later Zuhorn), dan kruidenier v.d. Goot met zijn hangende koperen weeg schalen, zijn suikerbaal en stroopvat, daarna C&A heren kleding (later Schweigmann), dan Buwalda rijwielen en daar boven de Raad van Arbeid, dan het hoekpand van de Wir- dumerdijk: Luiks, bijjouteriën. Aan de overkant, het begin van de Wirdumerdijk de banketbak ker Swildens en daarboven van Straten. Op de hoek van de Peperstraat het pand de Kei zerskroon waar boekhandel Eekhof was, later een z.g. vlie gende winkel sigaren en tabak, tot slot vóór de afbraak een groentezaak. Op de andere hoek van de Peperstraat Flot- tow (Voss)herenconfectie waar eens bij verkiezingen met een projector vanaf het Waagpiein op de bovenverdieping met Twee rivalen, in ijltempo op weg naar de finish tijdens een wedstrijd op 5 januari 1924. Let op de nummers van de deelnemers, duidelijk zichtbaar op de mutsen! grote letters en cijfers de uit slag werd bekend gemaakt. Als ik me goed herinner tussen Wi- baut en de later als regent in Albanië vermoorde overste Thomson. Daarnaast zilversmid Rolf in de hoop voor een zacht prijsje een jongenshorloge te kunnen krijgen. Naast Flottow het comitélid Eb- bens(sigaren), dan Jamin op de hoek van het Naauw. Dan naar de overkant de grote comesti- bleszaak van Snijder (Dijkstra) waarop Hermans (speelgoed) volgde. In de St. Jacobsstraat, niet verder, maar naar de over kant het actieve comitélid Van Kalsbeek (huishoudelijke artike len), een kant- en borduurzaak (misschien later een bloemen- zaak van Maurer) dan de be kende winkel van Jelle Huizin ga. Degene die rechts ging kwam eerst bij heren- en damesmo dezaak De Grote Manchet van Ter Horst, daarna bij de schoe nenzaak Sterkenburg. Op de hoek van de Lombardsteeg door ons ook wel de "Barge- steeg" genoemd, stond het gro te pand waarin vroeger de be kende winkel van Sinkel was gevestigd en waarin nu schoe nenzaak Bukers was en een melksalon. Op de andere hoek wellicht Kaller (textiel) en dan naar de overkant de bekende fietsenzaak van Gerritsen op de hoek van de Weerd, die nog wel eens schaatsen ter be schikking stelde. Op de andere hoek Brenninkmeijer (dames modezaak), waarna melksalon Kimp waarboven Brenninkmeij er. Op goed geluk verder: De Witte Beer het pand met de mooie klokgevel waarin naaimachines werden verkocht (Pel), dan het enige burgerhuis waarin een ef fectencommissionair woonde, later vermoedelijk Boekema ba bygoederen en daarboven een kleermaker, dan een pand waarin geregeld een vliegende winkel was, daarna op de hoek van het Heerenwaltje een kant en borduurzaak, daarna Kui pers bierbrouwerij op het Heer enwaltje, waar soms gezaagd natuurijs werd aangevoerd voor de bierkelder. Als het sterk ijs was met sneeuw dan per vrachtslede of bij doorzetten van de dooi, per praam. Daarna naar de overkant de grote textielzaak van Joosten (later P.S. Bakker). Daarnaast chemisier Pull die tijdens W.O. I veel klandizie had van hier geïnterneerde Engelse en Schotse officieren, die bij hem Engelse overhemden, suède handschoenen, flaneerstokjes en andere specifieke Engelse artikels kochten. Daarboven tandarts Van Setten, daarna Kuhimann (textiel), waarna de lijstlopers elkaar troffen in de melksalon van Niehüser. PRIJZEN Voor de ingeschreven gelden kocht men prijzen, bij voorkeur bij de aangesloten winkeliers dan kreeg men korting of men had prijzen in natura ontvangen zoals witte truien, ijsmutsen, bi vakmutsen, sjaals, dikke sok ken, wanten, veel begeerde carbid- of kaarsfietslampen, schaatsen zo mogelijk doorlo pers of wanneer het geld het toeliet een zilveren jongenshor loge. Ze werden enige dagen tentoongesteld in de etalages van de firma Kuhimann. De deelnemers uit alle delen van de stad, ontvingen allemaal een prijs of een prijsje. Op de dag van de wedstrijd kregen ze allen twee verteringen, een be ker hete anijsmelk of chocola de, grenadine of prik uit een "koegelfleske". Ook op andere stadsgrachten begon men wedstrijden te orga niseren, op de Voorstreek, op de Nieuwestad, op de Tuinen, langs het Schavernek. Er kwam dus concurrentie. Bij ons waren ongetwijfeld de meeste prijzen, ieder kreeg wat. Op de gracht (Vervolg op pag. 7)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1991 | | pagina 6