ONDERAARDSE GANGEN IN OUD-LEEUWARDEN KINDERFEEST 'T KLEINE KRANTSJE ARTISTEN IN VROEGER JAREN BIJ SIPKE CASTELEIN FANTASIE OF WAARHEID? loe VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 7 Op het 'zoekplaatje' in het no vembernummer van 't Kleine Krantsje was nog net een stuk je te zien van het hoekhuis van de Grote Kerkstraat en de Klei ne Hoogstraat, waarin in vroe ger jaren een slagerij gevestigd is geweest. Na de oorlog heeft dat pand geruime tijd leeg gestaan, tot het werd aangekocht door een zekere heer J. Leenders. Deze man had een kennis, die daar graag een koffieshop wou be ginnen - koffieshops waren in die tijd, plusminus 1967 - heel erg 'in'. Ik kende de heer Leenders en aangezien ik daar als dranken handelaar de klandizie zou krij gen, kwam ik veel in dit hoek pand dat door de heer Leenders geheel moest worden verbouwd om aan de drankwet- telijke eisen te voldoen. Onder het pand lag een diepe kelder met een soort wel, die de nieuwe eigenaar heel wat tegenslagen bezorgde. Hij wil- - de de kelder ook gebruiken als zitgelegenheid en er een soort grot van maken, net als in Val kenburg, maar dan in het klein. Maar de ruimte moest dan wel aan de voorgeschreven afme tingen voldoén. Ook moesten er toiletten in de kelder komen en dat was nog het grootste probleem. Die moesten namelijk op een grote diepte komen om aansluiting te krijgen op het bestaande riool. Toen de tekeningen van de ge meente er waren kwam aan het licht dat dit het hoogste punt van Leeuwarden was en dat er dus heel wat grond moest wor den uitgegraven. Met een paar hulpen heeft de heer Leenders met een emmer aan een stuk touw in de tijd van ruim een week de grond naar boven getakeld - een an dere mogelijkheid was er niet. OUDEKAART Toen ik paar tijdens deze werk zaamheden weer eens een kijkje nam, kwam er iemand die zei dat hij van de politie was, maar dat hij als hobby de histo rie onderzocht. Hij vertelde een kaart in zijn bezit te hebben met dit gehele gebied er op uit de tijd, dat de Jacobijner- of Grote Kerk nog van de katho lieken was. Uit die kaart bleek ook dat het Sint Elisabeth Gesticht, ge bouwd op de plaats van de vroegere kerk van Nijehove, ondergronds met de Jacobijner- kerk in verbinding stond en dat er van het gesticht ook gangen liepen naar de Paterskerk in de Speelmansstraat. En van die kerk zou er weer een gang zijn geweest naar het hoekpand Grote Kerkstraat - Kleine Hoogstraat. Daar zou een nis in de kelder moeten zitten, welke toegang gaf tot die gang, die vroeger moest zijn gebruikt als vlucht gang in tijden van geloofsver volging. Via onderaardse gan gen zouden de vluchtelingen dan terecht zijn gekomen op schepen, waarmee zij konden uitwijken naar de Middelzee - het eind van de gang zou gele gen hebben bij de ingang van de Prinsentuin, waar weleer het pontje lag. De politieman met zijn histori sche liefhebberij vroeg nu de heer Leenders toestemming om dit in de kelder verder uit te zoeken, maar deze voelde wei nig voor verdere uitgravingen, omdat hij al zo lang met het pand bezig was en de nieuwe koffieshop eindelijk wel eens geopend wilde zien. Zelf verbouwde de heer Leen ders de kelder daarna tot een prachtige grot en 'La Grotta' werd dan ook de naam van de Deze foto van "een onderaardse gang" konden wij maken in 1977, toen er werkzaamheden plaatsvonden bij de Langepijp ter hoogte van de Bagijnesteeg. koffiebar. Maar lang heeft de exploitant het daar niet kunnen bolwerken en er werd al gauw een sexclub van gemaakt. Toen liep het storm, maar er kwamen meer van deze clubs in de stad en uiteindelijk moest de zaak bij gebrek aan de juis te papieren gesloten worden. Er kwam daarna weer een kof fiebar in met de naam 'De Lin ke Hoek' - de gevaarlijke hoek. Tot ook die zaak verdween, waarna het pand opnieuw een lange tijd leeg bleef staan. Nu we tientallen jaren verder zijn, zal die politieman met z'n oude kaart met gangen wel niet meer leven, maar mocht er ie mand zijn die hier ooit iets Van heeft gehoord, dan zal ik dat graag vernemen. Leeuwarden R. Poelstra Het is niet de eerste maal, dat ons berichten bereiken over onderaardse gangen in Leeuwarden. Zo zouden er, volgens geruchten, ook gangen lopen onder de Bagijnestraat in de richting van de Westerkerk. En toen de heer Melis van Sey- en jaren geleden een winkel pand aan de Wirdumerdijk be trok, werd hij, naar zijn zeggen, geconfronteerd met restanten van een gang, die liep van de kelder van zijn pand in de rich ting van de vroegere Wirdumer- poort. Red.'t KI. Kr. De hierbij afgedrukte bijzonder leuke (bruine) foto vertelt wei nig over de juiste namen van de afgebeelde Duitse artisten. In het bijschrift voor Pension Hager tekenen zij als Dely Jost. Achter op de foto staat ook niet waar zij woonden; deze foto's werden immers ook bijna altijd in een album bijge plakt. De foto, in ieder geval het af drukken van meer exemplaren, werd weer bij een "Graphische Anstalt" in Magdeburg gedaan. Verder geen enkele vermel ding. Ik vind de foto zo mooi, omdat op het tafeltje, tussen de beide artisten, een montage is aangebracht van wat zij werke lijk deden, namelijk "kracht- acrobatiek". Duidelijk is te zien, dat de heer de dame dikwijls met één hand naar boven drukt. Op de foto draagt de dame een avondjapon en de heer een rokcostuum, maar tij dens hun werk het traditionele acrobaten-costuum. Voor de familie Hager aan de Oosterkade schrijven zij; "Vie len Dank für die schonen 7 Tage und für die gute Pension, die wir bei Ihnen verbracht ha- ben. Liebe Familie Hager, blei ben Sie gesund und hoffentlich werden wir uns bald wiederse- hen! Ihre Dely und Jost. Leeuwar den, "Spoorzicht" im Mai 1931." En in diezelfde tijd kon men ook bij de Groene Weide, bij Buis en in de "Wintertuin" di verse variété-artisten bewonde ren. Elke week - het staat er toch - 7 Tage - een ander of andere nummers. Leuk die foto van de heer J. G. Haasdijk van het Friesche Rundvee Stamboek in 't vorige Kleine Krantsje. Een hele leuke reaktie. Ja, nu zie ik het duide lijk op die foto, al die tegels, enkele zijn niet vakkundig ver wijderd, en die kan men nu nog zien. Het klopt ook. Sipke Cas- telein en het F.R.S. waren bu ren, en daarom werd het pand later er bij gekocht voor de uit breiding van het F.R.S. Maar, bij de ingang van "Spoorzicht" was altijd een tegeltableau te zien van de oorspronkelijke herberg, die daar al jaren was. Allicht heeft de redaktie of een abonné van dat tegeltableau wel een foto. Neem aan, dat dit geheel, vakkundig, met het Ko ninklijk F.R.S. meegenomen is naar het nieuwe gebouw. Of u nu behoefte hebt naar acrobaten te kijken, waar moet u dan nu naar toe? Er was een lichtpuntje. De impressario Hanson uit Rotterdam, die ja ren terug zelf als illusionist werkte met de Metro-Magic- Show "stond" enige dagen in het Posthuis met het Poolse Staatscircus. Daar waren "top"- acrobaten bij. 's Avonds zijn de circussen leeg - de jeugd is er niet mee opgevoed en heeft geen interesse - de ouderen gaan liever 's avonds de straat niet meer op. Zo ver hebben wij het gebracht! Leeuwarden Historisch Variété Archief Rltsko van Vliet senior (Vervolg van pag. 6) tussen de Nieuwe Pijp en de Duco Martenapijp kon men echter steevast rekenen op een zilveren horloge als eerste prijs, beschikbaar gesteld door Van Erp de zilver- en goudsmid, ter wijl op de Voorstreek een fiet- senzaak als eerste prijs een jongensfiets met alles wat daar aan en daarop behoort te zit ten, in de etalage had. Inmiddels begon men 's avonds de scheuren en barsten met heet water dicht te laten vrie zen. Soms met grote teleurstel ling, want wanneer het water niet heet genoeg was, smolt de zijkant van een scheur niet vol doende mee, zodat men de an dere dag, vooral bij strenge vorst, het bevroren water zó uit de scheur kon halen. Dat bete kende de volgende avond wéér in diverse huishoudens water aan de kook brengen en zo vlug mogelijk in de koude naar de gracht om de scheuren voor de tweede of derde keer dicht te gooien. Met een ijsschaafje probeerde men de baan zo goed mogelijk glad te krijgen. De comitéleden en hun vrouwen deden dat hoofdzakelijk zelf. Wanneer er meer dan één wedstrijd was begonnen de jon gens en meisjes al vlug de wedstrijden onderling te verde len, zoals men ook bij de be roepsrijders deed. Ik herinner me dat er soms een jongen of meisje werd uitgesloten, zoals Frans Brenninkmeijer en een meisje van Van der Zee van het Raadhuisplein, die te hard reden en steeds een eerste prijs kregen. Ze zullen dan wel tevreden zijn gesteld met een of ander cadeautje. Na het uitreiken van de prijzen bleven de comitéleden onder genot van een bord snert en alles wat daaraan vooraf en daarna bijbehoort, bijeen in een der melksalons, om daarna, al of niet tevreden, maar in elk geval vermoeid, weer naar huis te gaan. Tenslotte: zijn er nog personen die wedstrijdlijsten hebben? Dan zouden die eigenlijk ter beschikking moeten worden ge steld van het gemeentearchief na gepubliceerd te zijn in 't Kleine Krantsje. Berg en Dal J. I. Kuhlmann Azn woonde er in de Heerestraat een koster van de joodse syna goge, die zich ook verdienste lijk maakte als venter in porse lein. Van der Kaas heette die man. Hij had een winkeltje in porselein en trok met een por- seleinkar door de stad. En vrij dags stond hij voor het hotel Amicitia, waar de boeren bij hem stukken krentenkoek kon denkopen.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1991 | | pagina 7