'T KLEINE KRANTSJE GESPREKKEN OP DE B'E HALVE ZONDAGS vërbodeh puin en vuil te storten LEEWADDERS, WAAR IS DIT? As ut weer der mar een bitsje op liekt, komme ons brugmaten opsetten. Soms leek de griep een bitsje spelbreker, mar ut fiel met. Uut Ammérika is Rint- sje de Ruter weer een skoftsje in ons land. Alleen al daarom fait ut woord oorlog wel es. Mar hoe se de kerk, een hele ouwe, in ut midden late, fernimme jim wei fan Tabe Ruutsje, Lange Marlen, Minne Mager, Fokke Vutman, Groate Geert en as eregast de emigreerde Bleker- strater Rintsjede Ruter. Tabe Ruutsje: Ut sal mij nij doen, as we Lange Marten fan- daag siene. Eergister trof ik sien frouw, en die sei, dat ie soa grieperig was as de pest. Hij had al een griepspuit kre gen fan sien dokter, en dat was nog nooit eerder gebeurd. Fokke Vutman: Sukken binne der meer. Mien broer leit al een dikke week foor oud fuil tuus. Switte en snottere en stinke. Alderaarst. En de eerste dagen brake, ferskrikkelijk. As der weer een brot kaam, sei-d-ie: dit is mien golfkrisis! Minne Mager: Neffens sommi gen magge jou daar gien grap- kes over make. Ik weet ut niet. Mar soa as wij telkes al seiden: Ut is al ferskrikkelijk dat meen- sen in ons beskaafde tied, me kaar dat allemaal andoen. Fer- rek, wie hèt Groate Geert daar bijem?lsdat,isdat, Tabe: Dat is Rintsje de Ruter, uut Ammérika. Met een stokje, maar evengoed, hij hèt de stap der goed in. Heden, heden, Rintsje uut de Blekerstraat, ik loof skuin teugenover Skut, de brijkoker, is der weer es!! VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN termoristen, soa as Skelte dan seid. Kom niet te dicht bij dizze snuffelgraag, mar hoe gaat ut? Rintsje: Snuffelgraag en Kna- gelijntje hadden je froeger ja. Met mij is ut goed, en tuus oek wel. De frouw wu eerst niet met, want der was kaans, dat ons ene kleinsoan, die soldaat is, naar de woestijn moest. Mar hij reageerde soa raar, mar oek wel een bitsje foordelig, op al die prikken, dat ie niet fut hoeft. Nou hèt ie een knap kantoor- baantsje. Fokke: Mooi. Dus de frouw is met. En houdt se nog altied de fleur der in? Ik hew se toen metmaakt met die reünie fan oud-Liwwadders, een jaar ofwat leden. Toen hèt se ut in Salen- Skaaf al soa mooi opseid. Geert: Ik hew wel es hoord dat se suks in Harlingen elk jaar fertoane. Een ouwe seunen- dag. Mar ja, in Liwwadden gaat suks altied wat swaarder seker. Mar wat seit de Ruter, ho, wat seit Rintsje fan de stad? Hoe komt de stad fan nou em an, wik mar segge, sak mar segge. Rintsje: Kiek, soms denk ik, ut is mien stad niet meer. As ik over de Wurdummerdiek loop, of over de Nijstad, nee, nee, dat is 't niet meer. Allemaal an dere saken. Mar, bussinus is bussinus. Jou kenne de winkels niet soa houwe as honderd of fieftig jaar leden. Minne: Dat is waar, mar nim nou de hoeke fan 't Saailand en de Doelesteeg. De Waar borg, seg mar. Aansen plat, en wat komt er werom? As ik an ouwe Wim Houwen sien spreuk fan froeger denk, blieft er al leen mar fertrouwen over. Klein grapke. Marten: Dat ken ik met mien ferkoudene kop oek nog mar krekt nakomme. Dus dat sal daar weg. Ik hew wel sien dat se met de Krokedil bezig binne, daar op 'e hoeke fan de Weerd. En met die ouwe Noor- derkerk binne se oek bezig. O, is ut hatsjoe, hatsjoe, de Wes- terkerk. pagina 13 Rintsje de Ruter: Mannen fan een goed leven. Ja, daar sien jim fan op hé? Hoe is 't Tabe, ouwe piekenier? En dat is Bou- ke, nee Fokke. En Minne, ja just. In 'e Oasjestraten trof ik Geert, en die su hier hene om te kieken of de Veiligheidsraad der oek was. Groate Geert: Ik moest een paar keer goed sien, want soa faak had ik de Ruiter niet trof fen. O, sal ik mar Rintsje seg ge. Nou fooruit, mar we hewwe futsoen leerd, wik mar segge, sak mar segge. Minne: Niet overdrieve Geert. Butendeur liekst een hele heer, mar tuus laast oek wel es één fliege, denk ik. En met die kou- we rieten, soa as we die wel had hewwe, bin je soms mar bros in de darmen. Klein grap ke. Rintsje: Das over de hele we reld geliek. Daar staan ons Boes-Boes en jim van der Lub- be oek an bloat. Koning, keizer, admiraal, poepla moeten se al lemaal. Hé, waar is Marten? En hij met sien poatsje, ja just, Wiebe? Tabe: We denke dat Wiebe uutpoept is. Ja, soa wurdt dat seid, mar nou gien poeppraat- sjes meer. Wiebe staat op de wachtlijst fan een tehuus of soa. En Marten hèt de griep, nee had de griep, want daar komt ie werachtig an. De spuit hèt seker holpen. Lange Marten: Ik docht: doet ie ut, of doet ie ut niet. En mar goed, hatsjoe, mar goed dat ik ut deen hew. Want wie tref ik hier? Hest ut andurft met die Élite m x- ui Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waa. is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd. Zijn er Leeuwarders, die nog met wat puin of vuil in de maag zitten? Die kunnen het mooi kwijtraken in Eernewoude bij het hotel Prinsenhof. Maar dat kan dan alleen op zondag; op de andere dagen in de week mag het niet. Tabe: Daar hew ik wel gauw es weest. Nee, niet drekt om de prekerij, mar om een skarrel- tsje. Heugt jim nog wel dat de wezen sundusmorrus naar de kerk moesten? Nee, Minne sal dat muskien niet meer wete. Fokke: Ik oek niet soa duudlijk, mar Sientje hèt een kolléga had, die in ut weeshuus op bracht is. Mar die gong, meen ik altied naar de Groate kerk. O, ut hong fan ut weeshuus af, naar welke kerk jou gongen. Weet ik dat oek weer. Tabe: As ik weer even mag, ja ren en jaren leden, flak foor de oorlog, had ik wat gedoente met een leuk dinkje. Ik loof Boukje. En die hur fader raakte weg deur de natte pleurus; soa seiden se dat toen. En toen moest se met een broerke in ut weeshuus. Marten: Daar hore jou nooit meer fan. Nee, niet fan natte pleurus, mar dat kienders in een weeshuus komme. Hier binne gien weeshuzen meer. Ja, in 't butenland nog wel. En met son Golfoorlog komme der oek weer een dik soat wezen bij. Tabe: As ik nog weer even mag, Boukje belandde in 't weeshuus, en daar waren se streng. Se kwam netuurlijk wel bij hur tuus, mar soa dik was 't nog niet an, dat Tabe daar oek kwam. Waar kon ik se sien? Just, in de kerk'! Fokke: Dat gebeurde meer. En dan prebere de geliefde in kwestie een briefke toe te stop pen. Met riemkes uut een poe- zie-album. Schepen verwelken, en rozen vergaan, maar onze liefde blijft altijd bestaan. Wat, andersom? O, ja. Tabe: Ik kom soa noait an 't end. Krekt as met sommige do- menees foor de oorlog. En ik hadde uutfonnen, wie ut langst preekten. Ik loof een prefessor Wagenaar en een domenee Ysbrandi of Gerbrandi of soa. Of ik die dus lekker oversloeg? Just niet! Jonges wat een pracht kaans: ruum anderhalf uur naar Boukje sitte te kie ken!!! Vlga. ^M>eae i stonden er wel vier grote, schil derachtige molens aan de oost kant van de Dokkumeree. Dat waren een korenmolen, een houtzaagmolen, een roggemo- len en een molen bij de cicho- reifabriek.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1991 | | pagina 13