'TKLE1HE KEMTSJE "JAMMER DAT ZULKE MOOIE HUIZEN GAAN VERDWIJNEN" 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Hadden de lezers van 't Kleine Krantsje tot dusver de "zoekpiaatjes" van onze fotoprijsvraag altijd of vrijwel altijd in de binnenstad moeten zoeken, de laatste maal is dat niet het geval geweest. En dit veranderde uitgangspunt heeft veel trouwe deelnemers aan de prijsvraag (aanvankelijk) op het verkeerde been gezet. Zij zochten het gefotografeerde pand opnieuw binnen de oude stadsgrachten om er pas later achter te komen, dat zij voor het vinden van de juiste plaats buiten het stadscentrum moesten zijn. Op de Emmakade namelijk, waar de karakteristieke panden naast de vroegere pepermuntfabriek van Van Slooten waren gefotogra feerd. pagina 3 Grappig was het, dat de duide lijke brandsporen op de door ons geplaatste foto sommige abonnees aan het vroegere Stadsweeshuis deden denken. "Het lijkt mij niet onwaarschijn lijk, dat dit het (vroegere) Weeshuis aan het Schoenma- kersperk moet zijn, dat voor en kele jaren door brand is ver woest" schreef de heer Z. de JongteSneek. "Zo op het oog zeg je: o, dit is het Stadsweeshuis aan de kant van 't Schoenmakersperk. Tweemaal in brand gestaan en beide keren met die platen voor de ramen" dacht ook de heer A. J. Pietersen te Tytsjerk. Veel andere inzenders, die vroeger of later wel begrepen om welke panden het ging, zei den het toekomstige slopen van deze huizen zeer te be treuren. We doen zo hier en daar een greep uit de stapel oplossingen-met-medeleven. "Na een paar brandstichtingen in de panden welke gepubli ceerd zijn, vrees ik, dat die straks, wanneer eindelijk de Van Slootenfabriek zal worden gesloopt, ook het onderspit zul len moeten delven. Wat mijn in ziens jammer zou zijn, want na restauratie zullen die gevels aan de Emmakade weer net zo mooi uitkomen als voorheen. Beter dan eventuele nieuw bouw in elk geval", (de heer Chris Doorenbos te Leeuwar den). "Het is jammer, dat dit toch heel aparte "drieluik" in zo n desolate toestand verkeert. Het zou te betreuren zijn, indien deze woningen - die onder ar chitectuur zijn gebouwd - met de grond gelijk zouden worden gemaakt. Ook de fraaie trapge vel verdient een beter lot!" (de heer E. A. Mackay te Apel doorn). ZONDE "Als kind woonde ik in de Rem- brandtstraat. Toen is dit mooie huis mij nooit opgevallen. Pas nu ik ouder word begin ik de stad te ontdekken, ondanks het feit, dat ik niet meer in Leeu warden woon. Ik hoop, dat' ze het weer opknappen; het is zonde, dat men het zo laat ver vallen". (de heer M. van Althuis te Drachten). "Jammer, dat die oude wonin gen zo'n einde moeten bele ven. Alles moet maar steeds weer nieuw zijn, terwijl het oude nog goed te bewonen is. Wij leven als mensen op gevor derde leeftijd toch ook in een oud lichaam, waar we ons heel wel en thuis in voelen?" (de heer W. D. Lijfering te Leeu warden). "Die mooie panden hadden wel opgeknapt kunnen worden. Zo het er nu heenligt is het een aanfluiting voor de omwonen den. Ik ben zelf in die omge ving geboren en opgegroeid. En als ik er nu eens langs loop en praat met oude bekenden, die hier nog wonen, dan is men niet best te spreken. We zullen hopen, dat de situatie snel mag veranderen en dat wij over eni ge tijd een heel andere en dan mooiere omgeving mogen be wonderen". (de heer Rinze van der Heide te Leeuwarden). Een lange brief ontvingen wij van de heer F. J. Akkerboom te Leeuwarden, die ons het vol gende schreef: "In het middelste pand boven nummer 155 B heb ik ruim zes tig jaar geleden gewoond. Links hiervan op nummer 153 woon de de familie Vegelien, zij ver huurden fietsen. Op nummer 157 de familie De Looze. De heer De Looze was werkzaam op de Centrale van het P.E.B. Hun dochter heette Sientje. In de benedenwoning op nummer 155 woonde een weduwe met een zoon. Hun naam ben ik he laas vergeten. In mijn herinnering zie ik nog de smalle hoge uitzetramen, een geliefkoosd plekje om te zitten met een boekje in een hoekje. Met een uitzicht over Puck Couperus: "Kenst 't niet fiene?" het water van het Nieuwe Ka naal was er altijd wel wat te zien. Eenmaal per week moes ten de ramen echter een paar uur worden gesloten. Een trai ler van de Gemeente Reiniging met lege privaattonnen werd dan voor ons huis geparkeerd, de beladen wagen werd later met veel lawaai weer opge haald. Deze trailers met tractor reden op massieve banden. Aan de overzijde van het Ka naal was de Coöperatieve Zui velfabriek, later veranderd in LMI. Het was een geliefde speelplaats voor ons als jon gens. 's Avonds als de melk- vaarders hun volle melkbussen afleverden aan de kade (onder andere Stienstra) hielpen wij vaak met het duwen van de lor ries beladen met deze volle melkbussen. Als beloning was er dan voor de liefhebber kar nemelk. Deze dronk je dan uit de kuip waarin een litermaat hing. GEBLAF Aan de achterzijde van de fa briek waren de hokken voor de honden van de melkventers; wanneer deze waren bezet was het vaak een geblaf van je wel- ste. De Pepermuntfabriek van Van Slooten was vroeger in Harlin- gen gevestigd. De verhuizing naar Leeuwarden gebeurde met vrachtwagens o.a. beladen met grote blikken drop. Bij dit transport waren veel van deze blikken beschadigd, een be geerde lekkernij toen voor de jeugd. Wat velen waarschijnlijk niet weten is dat in deze fabriek de vroegere Blikfabriek was ge- (Vervolgoppag. 8) COPU1I voor Leeuwarden en de wijde wereld erom heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1991 | | pagina 3