*T KLEINE KRANTSJE El hellema Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland de fieri VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEENpagina 4 Makelaardij sinds 1898 KI Leeuwarden voerig aandacht geschon ken. Daarbij is ook de oor sprong van hun bijnamen ter sprake gekomen. Som mige informanten meenden, dat Sikke in zijn jonge jaren een kaatser was en later "altijd" over kaatsen en kaatsers sprak, anderen dachten dat de bijnaam te maken had met een beste pruim tabak, "een kaets ta bak". De aanduiding "Sikke Bloemkool" ontstond, door dat vader Sikke zo nu en dan met bloemkool ventte. De oude Nieuwenhuis is in 1927 in de Blokhuissteeg overleden; de jonge Sikke stierf in 1961 in de Psychia trische Inrichting Groot Bronswijk in Wagenborgen. Red. t KI. Kr. LEEUWARDEN: GEWELDIG Wat is het toch iedere keer ge weldig, als ik weer eens in Leeuwarden kan zijn. We zijn nu alweer bijna drie maanden in Amerika terug, maar onze gedachten zijn nog steeds in Nederland en vooral natuurlijk in Friesland. Ik heb vele vroegere buren en vrienden kunnen opzoeken en we hebben heel wat ouwe koei en uit de sloot gehaald. Anno van der Veen in Assen, Martha en Dirk Martens in Leeuwar den, Geert en Akke Spoelstra in Beverwijk en vooral niet te vergeten Ritsko van Vliet. Ook hadden wij het genoegen de heer Fenno Schoustra te ont moeten en hoewel hij net aan de eettafel zat, heeft hij de tijd genomen ons te woord te staan. Het was ons erg aange naam en wij hopen, dat hij 't Kleine Krantsje nog lang op de been kan houden. Ritsko heeft ons meegenomen door een oud gedeelte van Leeuwarden. Wat een herinne ringen komen er dan naar bo ven en bijna ook tranen. Leeuwarden is voor mij nog steeds een prachtige stad. Ik had ook helemaal geen moeite met de Leeuwarder taal, hoe wel ik hier al veertig jaar zit en mijn moederstaaltje nooit kan spreken. Maar ik kan er nog wel in denken Roy Utah; USA Minnie Scheer-Schot HOMMAGE AAN DOKTER O. SCHREUDER In het Kleine Krantsje van no vember reageerden velen op de fotoprijsvraag betreffende het statige huis van dokter W. F. J. Uffelie. Een dergelijk mo nument moet zeker voor de toekomst bewaard blijven. Leeuwarden mag trouwens niet klagen over de zorg die door Monumentenzorg en door parti culieren aan de uitzonderlijke gebouwen wordt besteed. In dezelfde periode van dr. Uf felie praktiseerde ook dokter O. Schreuder, gevestigd in het pand Nieuwburen 128. Bij een bezoek aan mijn ge boorteplaats kwam ik tot de ontdekking dat dit fraaie huis helaas met de ondergang wordt KONINKLIJK BEZOEK Het artikel in 't Kleine Krantsje van februari van de heer J. I. Kuhlmann was voor mij aanlei ding eens in mijn archief te zoeken naar een foto, die ik al tijd had bewaard, van het be zoek van de koninklijke familie aan de ijsbaan aan de Bleeker- straat, waarover de heer Kuhl mann schreef. Deze foto kwam eindelijk boven water. Ik sta er zelf, links met ijsmuts op, te kijken naar prin ses Juliana, die net onder be geleiding de trap was afgeko men. Wat me nu intrigeert is, dat ko ningin Wilhelmina en prins Hendrik niet op deze foto voor komen. Kwamen die iets later, of stonden ze al op het ijs? De legendarische commissaris van politie, de heer Wesser is ook duidelijk herkenbaar. Die bewuste winter leerde ik schaatsen en ik stopte er mee in 1976. Samen met mijn vrouw heb ik veel tochten gemaakt in Noord- Holland, maar de 'Elfsteden' lag ver boven ons niveau! Omdat ik direct bij het Gooi meer woon, genoot ik deze winter nog intens van de schaatspret van anderen en houd als herinnering er veertig foto's aan over. Oude liefde roest nooit! Hulzen Bach Schuurmans EEN VERADEMING 't Kleine Krantsje: niet weg te denken. Wat een verademing in deze tijd van grote ellende! De fraaie foto van leerlingen van School 5 in 't laatste num mer riep bij mij jeugdherinnerin gen op. Ook ik heb deze school bezocht. Ik was tien jaar, toen ik daar vanaf een dorpsschool in de vijfde klas belandde. De allereerste dag ging de bel. Alle jongens vlogen de klas uit. We hadden gymnastiek! Ik kwam in een zaal met allerhan de toestellen. Wist ik veel wat gymnastiek was. Bij ons in het dorp bestond dat uit het sprin gen over een stuk touw, dat door twee jongens werd vast gehouden. Maar wij groeiden op met de natuur, wisten meer dan de stadsjongens van plan Aan de roemruchte heren Sikke Senior en Sikke Ju nior, die officieel Nieuwen huis heetten, hebben wij vele jaren geleden zeer uit- De oude Nieuweburen met links het huis waar dokter Schreuder woonde. bedreigd! Aan de rechterzijde van de voordeur zijn een paar garage deuren aangebracht, waar vroeger de wachtkamer was en de spreekkamer links heeft de bestemming kantoor. De voorgevel is een zoge naamde lijstgevel met zuiver symmetrische raamverdeling van vijf ramen op de verdieping en beneden links en rechts van de voordeur gelijke raampartij- en. Zoals gebruikelijk liep, naar ik meen, langs de voorgevel een hardstenen stoep die meestal voor de ramen omslo ten was dooreen ijzeren hek. Bij het schrijven van dit alles gaan mijn gedachten even te rug naar de tijd zo'n vijfenzestig jaar geleden dat mijn moeder en ik uit de wachtkamer de spreekkamer instapten, waar in de rechterhoek een grote in stallatie stond om te gebruiken als armen of benen waren ge broken. Voorts vond ik het altijd zo apart klinken wanneer mijn moeder na het consult aan de dokter vroeg: "wat ben ik u schuldig?" en het antwoord luidde: "vijfenzeventig cent". Immers, in die tijd was het zie kenfonds nog niet volledig inge voerd. Wanneer men niet kon betalen, werd het door de stad vergoed. Later begon dokter Sinninghe Damsté met een ei genziekenfonds. Dokter O. Schreuder was voor velen en ook voor onze familie een begrip; waar men in de (Vervolg op pag. 8) ten, vogels enzovoort. We hadden die ochtend rek stok, moesten een buikwaarts- om maken. Toen het mijn beurt was zei ik: "meester ik doar net", oftewel: ik durf niet. "Kom" zei de (roodharige) gymleraar Roel de Jong, "ik help je". Hij pakte me bij de kraag en mijn (korte) broek, til de me op en.hij had meteen een stuk textiel van mijn broek in zijn handen. Algemene hilari teit. Dat "soegje" wist niet eens wat een buikwaartsomdraai is. Maar ik keek alles goed af en het duurde maar even en ik was de andere jongens de baas. Die gymnastiek kwam pas goed tot ontwikkeling later op de H.B.S. onder leiding van gymleraar Piet Smit. Ik durfde de gevaarlijkste oefeningen aan, vertrouwde helemaal op meester Smit en mijn gym werd op het rapport steeds beloond met een 9. Daar is, denk ik, die kapotte broek debet aan. Leeuwarden Albert Reitsma SIKKE DE KAETS Met bijzonder veel genoegen heb ik het pas aangeschafte boekje "Populaire Leeuwar ders" gelezen. Ik heb daarna ook nog een exemplaar ge haald voor mijn zoon. Uiteraard kunt u niet alle be kende stadstypen, welke in de loop der jaren in Leeuwarden waren, opnemen. Voor zover mij bekend zijn indertijd aan "Hoempa" en aan grote en kleine Jochum in 't Kleine Krantsje artikelen gewijd. Maar wie zou er eens in de pen willen klimmen over vader en zoon Sikke, vroeger woonach tig in de Blokhuissteeg en be kend onder de bijnamen "Sikke Bal", "Sikke de Kaets" en "Sik ke Bloemkool?" Ik kan mij deze heren nog duidelijk voor de geest halen. Hebben hun bijna men iets te maken met kaatsen of misschien met de handel in bloemkolen? Leeuwarden J. Wouda

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1991 | | pagina 4