HET WAS WEERZO VER pagina 6 SPECTACULAIRE VLUCHT UIT ONZE GEVANGENIS Wat een stunt de vorige maand, die ontsnapping met een helicopter uit de Leeu warder strafgevangenis! Een tweeenveertig jaar oude Turkse drugshandelaar, die nog zeven jaar moest zitten van de twaalf, die hij aan zijn broek had gekregen, liet doodleuk een hefschroefvliegtuig landen op de middenstip van het voetbalveld, waar hij net liep te recreëren, stapte in, alsof het een voorgereden taxi was en verdween zomaar uit het oog van de verblufte bewakers. Die hadden een dergelij ke onthutsende ontsnapping al eens eerder aanschouwd, maar toen gold het 'een proef', die ze zelf op touw hadden gezet om te zien, of hun gasten werkelijk op deze wijze zouden kunnen ontvluchten. Dat bleek de eerste keer al wonderwel mogelijk te zijn - wat er nu gebeurde was gewoon een navolging van het voor beeld van toen. Deze Turk ontvluchtte dus, als een van de eersten, de nieuwe 'penitentiaire inrichting De Mar wei' en zijn ontsnapping zal als een spektakelstuk geboek staafd blijven. Maar veel van zijn soortgenoten zijn hem in het verleden voorgegaan en ook vanuit de oude strafgevan genis aan het Blokhuisplein zijn in de loop der jaren gevange nen op spectaculaire wijzen ontsnapt. Zo'n gewaagde sprong naar de vrijheid, geraffineerd uitgedacht en koelbloedig uitgevoerd, heeft bij veel buitenstaanders altijd een zekere waardering gevonden en al zou er niemand van vreugde zijn opgesprongen bij het horen van het bericht, dat de hele gevangenis was leeggestroomd - de meeste mensen wilden toch altijd wel blijk geven van een zeker res pect voor de gevangene, die kans zag zijn bewakers maan denlang te misleiden om er tenslotte spoorloos vandoor te gaan. NIET STRAFBAAR Het ontvluchten zelf heeft de- wetgever niet strafbaar gesteld, dit in tegenstelling met heel vroeger, toen ontsnapte gevan genen opnieuw voor de rechter werden gebracht, zodra ze wa ren gevat. Richt nu een gevan gene bij zijn ontvluchting niet al te grote vernielingen aan en is hij zo attent om bij het verwis selen van zijn gevangenis- voor burgerkleren de rijkseigendom men naar de gevangenis terug te sturen (zou dat wel eens ge beuren?) dan is er geen rechter die hem wat maakt. Spectaculaire ontvluchtingen uit de Leeuwarder gevangenis zijn er dus veel vaker geweest. Zo'n geruchtmakende ontnap- ping was er bijvoorbeeld in juli 1964, toen drie gevangenen op klaarlichte dag de benen na men, een Duitser, veroordeeld tot vijf jaar, een Rotterdammer (vier jaar) en een Amsterdam mer (twee en een halfjaar). De mannen waren begonnen met het losschroeven van de tralies voor een raam op de kleermakerij. Daarna lieten zij zich aan een lang stuk touw zakken tot een ongeveer zeven meter lager liggende muur. Vandaar sprongen ze op een platje en via een ijzeren trap daalden ze verder af naar de begane grond. Daarna liepen zij langs het Huis van Bewaring de vrijheid tegemoet.Een van de vluchtelingen werd nauwe lijks een uur later al in de Schrans gevat; van de beide anderen kon één vele maanden op vrije voeten blijven, tot ook hij weer door het scherpe oog van de politie werd gezien. In het najaar van 1962 ont snapte een gevangene na een levensgevaarlijke sprong van de ene op de andere (hoge) muur: hij kwam behouden op de grond, wandelde naar de binnenstad en verschafte zich toegang tot de boekhandel van De Haas en De Boer aan de Brol, om hier de nacht door te brengen. Met een flink geldbe drag stapte hij de volgende morgen de straat weer op - op weg naar de trein, die hem naar Amsterdam zou brengen. Onderweg kwam z'n prille vrij heid nog in groot gevaar bij een ontmoeting voor het Beurs gebouw met een bewaarder van de gevangenis. De be waarder - met ziekteverlof - was nog niet op de hoogte van de vlucht en hij wou best gelo ven, wat de vluchteling zei: dat hij voorwaardelijk in vrijheid was gesteld! Ook deze vluchtpoging evenwel zou eindigen met een terugkeer van de vluchteling naar de ge vangenis: in Amsterdam werd de gevangene weer in de kraag gepakt. Een wilde en bijzonder sensa tionele jacht op twee uit de ge vangenis in Leeuwarden ont vluchte gevangenen ontstond in de zomer van 1955, toen de gemeente Idaarderadeel in rep en roer was gebracht door het bericht, dat een van de vluchte lingen een tot levenslang ver oordeelde moordenaar was! De beide ontsnapten waren de negen en twintigjarige Chris B. uit Bodegraven, tot levenslang veroordeeld wegens moord op een politieagent en de dertigja rige Herman H. uit Maastricht, veroordeeld tot zes jaar voor OVER WARE KLOPJACHTEN verschillende inbraken. De he ren hadden elkaar al in de ge vangenis in Haarlem leren ken nen, van waaruit H. al tweemaal was ontsnapt; B. ont snapte vóór 1955 bij een eer der verblijf in Leeuwarden ook al eens uit de gevangenis. De hernieuwde kennismaking in het sombere gebouw aan het Blokhuisplein leidde tot een nieuw en vermetel ontvluch tingsplan, waarvoor H. kans zag een valse sleutel te maken van een deur in het bij de ge vangenis behorende kleding magazijn. Tot het moment, waarop deze sleutel moest worden gebruikt, verstopte H. ze in een holte in z'n brood plankje. Van stukken touw, afkomstig van hangmatten, die niet meer werden gebruikt, maakten de mannen een lange lijn, met aan de uiteinden ijzeren haken, die keurig met rubber werden om wonden. Na het voltooien van deze voorbereidende werkzaamhe den, die vele maanden in be slag namen, kozen de mannen de gure en regenachtige zon dag van de zevende augustus als meest geschikte datum voor hun vlucht. Bij het avondappel van zes uur meldden zij zich nog present; onmiddellijk daar na slopen ze ongemerkt naar de zolder, waar ze zich schuil hielden tot het donker werd. Dank zij de valse sleutel kwa men ze toen in het kledingma gazijn, waar H. z'n eigen kleren zag hangen - B. trok er het jas je aan van de inmiddels be rucht geworden dokter O. Via een snel gemaakt gat in het dak bereikten de mannen de dakgoot, vanwaar ze hun lijn naar beneden wierpen en het klaarspeelden de haak aan het eind van het touw om een hekje te slaan. De heren kon den zich toen laten zakken en kwamen zonder een schram metje en zonder een spetje over de (nog niet gedempte) gracht heen op de Keizers gracht te staan. Een passerende fietser stapte af om de spectaculaire vlucht rustig te kunnen gadeslaan en een vrijend paartje in de Kruis straat, dat de beide mannen eveneens naar beneden zag komen, dacht er evenmin aan om alarm te slaan. Zo konden de beide vluchtelin gen ongehinderd de stad verla ten en terwijl in de gevangenis hun vlucht werd ontdekt zoch ten de mannen een slaapplaats in een hok bij een boerderij, even ten zuiden van de stad. Nog voor het opgaan van de zon vervolgden ze hun weg in zuidelijke richting en toen het begon te dagen, bleek een hooischelf een veilige berg plaats te zijn. Voor hun verdere vlucht wach ten de mannen de nieuwe nacht niet af: aan het eind van de middag zochten ze de weg weer op, maar toen ze bij Roordahuizum een wachtmees ter van de Rijkspolitie passeer den, achtten ze het beter het De Leeuwarder Strafgevangenis met de nog niet gedempte Keizersgracht. Hier hebben heel wat ontvluchtingen plaatsgevonden. land weer in te gaan. Dit be vreemdde de politieman wel zo, dat hij op z'n schreden keerde en dat was voor de beide vluchtelingen het sein er als de wind vandoor te gaan. Met de daverende knallen van enkele waarschuwingsschoten werd daarna een wilde jacht in geluid: de wachtmeester had nu wel zekerheid, dat deze bei de mysterieuze figuren de ge zochte gevangenen waren en samen met een juist passeren de persfotograaf zette hij de achtervolging in. Heel snel kwamen er nu ook enkele tien tallen politieagenten en mee helpende burgers op het to neel; zij vormden een overmacht, waarvoor de beide vluchtelingen wel moesten zwichten: de inbreker H. was de eerste, die door een politie man werd gepakt. Zeker anderhalf uur evenwel kon de moordenaar B. nog op vrije voeten blijven: dank zij een geweldig uithoudingsver mogen bleef hij zijn achtervol gers voortdurend voor, tot hij zag, dat de jacht door de door weekte velden hem geen enke le kans op ontsnappen meer gaf. Zo eindigde ook deze spectaculaire ontsnapping in een terugtocht naar de gevan genis: de voorgenomen vlucht door België, Frankrijk en Span je naar het vreemdelingenlegi oen in Noord-Afrika ging niet door. SENSATIONEEL Helemaal sensationeel was een ontsnapping in het jaar 1868, toen zes van de zwaarste jon gens uit de Leeuwarder Straf gevangenis, allemaal moorde naars en verkrachters, de benen namen. Zij lieten zich aan de kant van de Keizers gracht zakken langs een touw en vluchtten aan de oostkant van de stad de velden in. Daar ontstond een ware klop jacht, waarbij achtervolgende boeren zich met hooivorken be wapenden. Gelukkig konden al len vroeger of later weer wor den gevat en drie van hen werden zwaar geboeid bij de Hoogebrug op een trekschuit gezet. Toen deze schuit met de ge- pakten onder de rook van Leeuwarden kwam, zag een van de kerels warempel kans opnieuw te ontkomen: hij schoot razendsnel door een van de openingen in de trek schuit en ploempte zo in de vaart. De politiemannen waag den het niet om hem langs de zelfde weg te volgen en toen zagen zij voor hun ogen hoe er zich een drama voltrok: de vluchteling, die zich al handig van zijn handboeien had ont daan, slaagde er niet in de vei lige overkant te bereiken. En hij (Vervolg op pag. 15)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1991 | | pagina 6