WANBE TALERS LEEWADDERS, WAAR IS DIT? *T KLEINE KRAHT5JE m VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN (Vervolg van pag. 4) was meen ik Klaas Veninga, maar zeker weet ik dat niet. Van de Kikkertjespolle heeft ja ren geleden al eens een foto in 't Krantsje gestaan en toen stond er op het hek "Dijkstra- State". Mijn vader heeft me wel eens verteld, dat hij, toen hij net getrouwd was, bij de Ge meentereiniging is gaan werken en dat moet zo ongeveer ne gentientwee zijn geweest. Ik weet nog, toen we een jaar of vijf, zes waren, dat mijn broer en ik wel eens met haait naar het asland mochten met een praam en dat was een heel feest. Dat asland van toen is later Dijkstra State gewor den; daar werd een huis op ge bouwd en daar hebben onze ouders bijna vijftig jaar ge woond. Wegens ziekte van mem zijn ze later in een rusthuis terecht gekomen; een broer van haait heeft later nog vanuit Greuns- hiem gezien, dat ze Dijkstra- State met een bulldozer omver gooiden. Soesterberg Mevr. Veenstra-Dijkstra FIETSJONGENS "Een van de allerlaatste loop- of fietsjongens" schreef Fenno Schoustra onder de foto van Johannes van Daalen in 't laat ste Kleine Krantsje. In vroeger jaren een gewaardeerde knecht bij de firma Geubels op de Tui nen. Nu, al vele jaren genie tend van zijn AOW, nog een "bezige bij", die zich zeer ver dienstelijk maakt als duizend poot in het Diensten Centrum Willem Sprenger. Dit is een van de "fietsjongens" van vroeger: onze abonnee Piet Terpstra, die veertig jaar voor de eens zo bekende bak kerij Vonk heeft gewerkt. De korf vol brood en het kleine mandje, om het zo bij de klan ten af te leveren, als een schild voorop. PRACHTIG VERHAAL Wat een prachtig verhaal van Marten Sytsema over "de berg" bij de Vijverstraat in het februa rinummer van 't Kleine Krant sje! Ik ben ook in de Vijverstraat geboren en getogen en dus spreekt mij dit ook erg aan. Wat hebben we daar gespeeld op die oude berg, vooral 's win ters met de slee! Ja, op het gras mochten we niet komen en als er dan een politie-agent (woud kenien) aan kwam, dan was het rennen en door het prikkeldraad kruipen, waardoor ik menige jurk heb gescheurd Ik lees altijd met veel genoegen ,,'t Kleine Krantsje". Zodra het in de bus valt, ga ik er even voor zitten. Wezep Mevr. T. A. van der Linde- Bergman hem dan ook op de prik en me nigeen zal hem hebben toege roepen: "Wat stonst weer mooi oppe foto in 't Kleine Krantsje niet!" Met het mooie pak aan en de transportfiets met de rie ten korf. Zelf heb ik ook enige tijd op zo'n stalen ros gereden. Die had mijn vader voor zijn bedrijf in reserve. En ik mocht er zijn verst afgelegen klanten mee bezoeken. Een transportfiets zonder rem - als je op de trap pers bleef staan, dan draaide je hoog door de lucht om zo de snelheid te verminderen. In die tijd zag je nog veel bakkers- en slagersknechten door de Leeu warder straten fietsen. Soms een deuntje fluitend, wat je te genwoordig niet meer hoort. Ook de wedstrijden voor trans portfietsen, die een enkele maal in de Willem Lodewijk- straat werden georganiseerd, zijn er nu niet meer bij. Daar was het dan erg spannend met soms ook rare valpartijen en kapotte fietsen. Wij zullen hopen, dat Johan van Daalen zich nog jaren in gezondheid verdienstelijk mag maken als vrijwilliger in het Dienstencentrum. Zijn broer Jan, die ik ook heel goed heb gekend, is verleden jaar overle den. Ook een trouw lezer van 't Kleine Krantsje, waarin hij nog al eens een stukje schreef over "UsAbe'enFVC. waren. Daar was het pand ook van. Zij hadden veertien kinde ren gehad en hadden altijd een slagerij gedreven. De kelders onder het huis had den drie kamers. Een gebruik ten we voor kolen en in een andere deed ik de was. Ook waren er nog bedsteden in die kamers plus een schouw met allemaal mooie blauwe tegels - daar had een kachel gestaan. Wanneer het veel had gere gend moest mijn man altijd pompen; dan stond de grootste kamer onder water. Ik vond het altijd wel wat eng daar bene den en ik was bang, dat er rat ten zaten. Als je beneden stond kon je door de kleine raampjes naar buiten kijken en dan zag je al leen de voeten van de mensen pagina 13 In totaal eenentwintig abonnees hebben geen gehoor gegeven aan onze herhaalde pogingen het abonnementsgeld voor dit jaar 1991 in ons bezit te krij gen. Wij hebben deze eenen twintig als wanbetalers geregis treerd en afgevoerd als abonnee. Het opnieuw abon nee worden van 't Kleine .Krantsje is voor geregistreerde wanbetalers niet mogelijk. op straat. Later is er, zoals ook al werd geschreven, een koffie bar in het pand gekomen. Toen zijn we er nog eens een keer geweest, maar zagen niets meer van het oude terug. Leeuwarden Mevr. J. Faber-Wijbinga Vele oude Leeuwarders, die dit Leeuwarden centrum bezoeken, kennen Rinze van der Heide DE "RIJKS" IN LEEUWARDEN 125 jaar Oud-leerlingen van de voorma lige Leeuwarder R.H.B.S. en R.S.G. (thans Slauerhoff Colle ge) wordt verzocht zo veel mo- gelijk namen en adressen be kend te maken aan de Reüniecommissie, Postbus 3040, 8901 DA Leeuwarden, i.v.m. de reünie die in septem ber 1992 wordt gehouden HET SCHATHUIS Naar aanleiding van het artikel tje over het Friese-Schathuis in het laatste nummer van 't Klei ne Krantsje werd ik opgebeld door de heer A. van Dijk, die mij er op attendeerde dat er nu bij mij een fout was ingeslopen. Het was namelijk niet de heer Dijkstra die de zaak in 1947 overnam van de heer Snijder, maar de heer A. v. Dijk. De heer Van Dijk had in zijn jonge jaren reeds tien jaar in de zaak van v/h-Nicolaas-Dijk- stra gewerkt, was toen een aantal jaren zelfstandig winke lier in Huizum en begon in 1947 op de hoek van het Naauw en de Sint Jacobsstraat als opvolger van de heer Snij der. Het was dus de heer A. van Dijk die de zaak verplaatste naar de Grote Hoogstraat om plaats te maken voor Het Frie se Schathuis. De heer Van Dijk is in maart eenentachtig jaar geworden en verheugt zich, met zijn echtge note nog op een goede ge zondheid. Dronrijp G. van den Berg. BANG VOOR RATTEN Er werd in 't Kleine Krantsje geschreven over het pand op de hoek van de Kleine Hoogstraat en de Grote Kerk straat. Wij zijn in 1962 ge trouwd en hebben twee jaar in dat pand op de begane grond gewoond. Boven woonde de bejaarde Jongma en zijn vrouw, die toen al in de tachtig Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waa. is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1991 | | pagina 13