TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN REKLAME DICKVANDERHEIJDE JR FERDINAND BOLSCHOOL 'T KLEINE KRANTSJE J&tt jlet SMOKKELACTIE STADSNIEUWS VANVROEGER VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 15 adviesbureau voor reklame en publiciteit jozef israëlsstraat 6-10 058-124984 Dit is de eerste klas van de Ferdinand Bolschool, gefotografeerd in 1931. We beginnen bij de rechter rij en gaan van links naar rechts: Jopie van Daal, Dirk Epema, Oane bij de Leij, Bauke Mendel, Lenie de Winter, Margot van Esveld, Jannie de Vries, Hennie Memerda?, Simon Strijkstra en een onbekende. In de middelste rij: Klaske van der Molen, Willem van der Molen, Jaap Jongkees, Hans Boekwijt, Sam Jan Eisma, Jaap onbekend, Jollie Hamersma, Simon van Heerewaarden, Herman Pier van der Velde. Tenslotte in de linker rij: Truusje van der Mei, Annie Stellinga, Jetske Castelein, onbekend, onbekend, Jannie van der Kooi, Hendrik Bijlsma, Oense Straatsma, Bob Siderius, Teddy Procee en Menno Bruinsma. De onderwijzeres is jufPostma. OUDE FOTO'S Het is altijd interessant om de oude foto's die't Kleine Krantsje iedere keer weer publiceert, goed te bekijken. Ook weer die we in't laatste nummer zagen staan, prachtige romantische hoekjes! Ook de minder romantische, maar toch veelzeggende foto van het gebombardeerde Pan- werk bij het Oldegalileën sprak me heel erg aan. Daar kwam ik enkele jaren met mijn transport fiets met een grote korf voorop bij de familie Annema. Eerst op de Pölle, waar ze aanvankelijk woonden bij de houtmolen van Timmermans, 's Winters was het een hele beproeving daar heelhuids door de steeg te ko men. Menigeen is er met z'n bakkerswaren in de sloot te recht gekomen. Ik spreek nog wel eens met een van de beide dochters. Hun broer Henk is bij dat bombardement om het le ven gekomen. Dan die foto van de Nieuwebu- ren, vroeger nog een prachtige straat. Toen ik als leerlingbak ker bij Kuipers mijn loopbaan begon, woonden er nog vier bakkers in deze straat. Was eerst Wijngaarden hier met zijn lekkere stroopbolletjes de echte warme bakker; later is mijn vroegere baas hier verder ge gaan met zijn heerlijke brood soorten. Na die tijd heeft bak ker Andriesma de zaak nog voor enkele jaren overgeno men. Verder woonden De Groot en Beetstra beiden aan de kant van bakker Kuipers en tegen over hen zat bakker Andela. Bakker Kuipers was een fijne man met hart voor zijn fraaie zaak. Een mooie winkel met een ouderwetse marmeren te gelvloer in zijn bakkerij. Dat was zijn trots. Toen kostte een waterbrood van vierhonderd gram nog ne gen cent en een echt melk- brood met het merk MB op de onderkant een dubbeltje. Ik zie me nog die zwarte vette blikjes onder in de broodvormen doen. Je had toen nog al eens een controleur op bezoek om te zien of er niet met het melk- brood werd geknoeid. Vele malen heeft Kuipers een prijs gewonnen op bakkerijten toonstellingen. Als een van de collega-bakkers te weinig meel had om te bakken, dan hielp men elkaar. De omzetten, die men toen had waren niet alle maal even daverend. Mijn eerste verdienste was een rijksdaalder, 's Morgens zeven uur moest je dan op je werk zijn. Zaterdags nog een uur eerder. Als je dan naar je werk fietste kwam je veel jongens van je leeftijd tegen. Je groette elkaar op dat vroege uur en ie der zocht zijn dagelijkse be slommering weer op. Enkele bakkers ontmoet ik nu nog wel eens, zoals Pé Tromp, die zich in de loop der jaren onder de bekende bakkers heeft weten te scharen met zijn mooie winkel aan de Franklin- straat. Zijn zoon heeft het be drijf intussen overgenomen. Tja, dat bedenk je allemaal bij het zien van die foto's en dus ook bij de plaat van de Nieuwe- buren, waar de gezellige zater- dagmarkt verdween en die nu een parkeerplaats voor auto's is. Leeuwarden Rinzevander Heide Gisternamiddag ongeveer 4 uur geraakte achter het erf van den veehandelaar S. Boonstra op Klijenburg een jongetje te water. Op het hulpgeroep van eenige kinderen, snelden enkele bewo ners van het tegenover liggende Schilkampen toe; twee van hen (Vervolg van pag. 5) Inmiddels waren er van alle kanten colega's komen opda gen. Ook de politie en een am bulance, De Belg werd bevrijd vanonder de laadbak. Hij had een gekneusde heup. Ook onze sectiechef was al gauw present. Hij prees ons geweldig. Toen ging hij als een gek achter de nog steeds rondrennende koeien aan. Ik zag hem een koe de mestvaalt injagen, het beest bij de staart grijpend. Opeens bleef hij stok stijf stilstaan, de armen ten he mel heffend. Dichterbij geko men, zag ik het: de chef zat van onder tot boven onder de koeiepoep! Het doodsbenauw de beest had hem de volle laag voeren in een bootje naar de overzij, terwijl de derde zich van z'n jas ontdeed en zonder aarze len in het water sprong om het knaapje te redden. Inmiddels was ook een bewoner van de andere zijde van de vaart komen opdagen, wien het gelukte, met behulp van een stok, den dren keling behouden op het droge te brengen. (1930) gegeven! Nou, hou je dan maar eens goed! Ik lachte me te bar sten. Stiekem is de chef (letter lijk en figuurlijk) afgedropen. In een geleende overal van de boer vertrok hij snel naar Sas van Gent. Aldus voorkwamen wij een smokkelactie. Zulks in het be lang van onze deviezenpositie en handhaving van de Wet op de Economsiche Delicten, le dereen was tevreden, althans onzerzijds. Alleen de chef niet. Die zag er wat je noemt "be scheten" uit! Zo was Leeuwarden destijds een berucht trefpunt voor smokkelaars. Marten W. Sytsema.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1991 | | pagina 15