STRAK PAND NIET ZO MAAR TE VINDEN 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG 'T KLEINE KRANTSJE NJ ,is zuinig op uwogen INZENDINGEN WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. en—uvvgw- VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Ja, ja, dat was een moeilijke opgave, die van de vorige keer in onze traditionele fotoprijsvraag "Leewadders, waar is dit?" Een fors en strak pand, dat bijna het gehele fotobeeld vulde en een nauwelijks zichbaar stuk muur aan de linkerkant vaag op de achtergrond. Waar kon dat nou wel zijn? Wel, onze "vaste klanten", die regelmatig inzendingen opsturen, hebben het allemaal wel zo'n beetje gevonden. Maar "onbekende inzen ders" lieten het deze keer vrijwel geheel afweten - voor de minder geroutineerde zoekers was het ditmaal blijkbaar te moeilijk onze gebruikelijke vraag te beant woorden. "Bij deze laatste opgave heeft de fotograaf mij eerst even op het verkeerde been gezet" zo schreef ons de heer Th. van Rossum te Leeuwarden. "Op de gepubliceerde foto leek de straat rechtsaf te buigen, wat mij deed denken aan de Osse- kop of de Bollemanssteeg. Maar dat was het dus niet. BINGO Toch was ik ervan overtuigd, dat ik - gezien het gebouw en de bestrating - in de oude bin nenstad moest zijn. En ja hoor, bij het pand Speelmansstraat nummer vijfendertig was het "bingo". Al met al heb ik hier langer naar moeten zoeken, dan naar de vorige opgaven. Maar het is weer gelukt I" Opvallend was het, dat de heer Van Rossum niet de enige was, die eerst aan, bijvoor beeld, de Ossekop moest den ken. Ook de heer W. D. Lijfe- ring te Leeuwarden heeft dat gedaan blijkens de brief, die hij ons schreef. "Deze opgave was weer lasti ger, dan ik eerst had gedacht. Al kijkende naar de prent, zeg je: "nu toe nou, zeg nou even waar dit is." Maar dat lukt dan niet. Eerst, bij directe oogop slag denk je aan de hoek van de Ossekop en de Uniabuurt, maar wanneer je dan gaat kij ken blijkt het mis te zijn. En dan ben je er echt even af. Het is dan zaak de foto scherp te bekijken en te redeneren: daar of daar of daar en zo kwam ik er tenslotte uit: Speelmans straat vijfendertig. In dit pand was of is misschien nog de Heilige Sint Michaëlkerk; meer weet ik er niet van. Wat ik wel weet is dat hier vroeger veel te doen was in de Speelmans straat. De oude Dominicuskerk afgebroken, weg, de Sint Vitus- jongensschool afgebroken, weg, de Industrie- en Huis houdschool afgebroken en weg, het café De Walhalla weg, de Leeuwarder Clichéfabriek weg, de werkplaats van het Schildersbedrijf Van Erp weg, de slagerij van Adema op de COP hoek van de Kleine Hoogstraat weg. Voor dit alles in de plaats een groot aantal gelijkvormige woonhuizen zonder stijl of smaak. Verbitterd sluit ik af met vele hartelijke groeten." "Al direct was me duidelijk, dat het statige pand gezocht moest worden in de oude binnenstad" schreef de heer S. van Heere waarden te Leeuwarden. Ge wapend met pagina dertien van 't Kleine Krantsje heb ik aldaar verschillende straten doorkruist, tot ik, komende uit de Grote Kerkstraat de Kleine Hoog straat in ging en daarna linksaf de Speelmansstraat insloeg. De kromming in de straat was voor mij het teken, dat ik hier goed zat en weldra stond ik voor het gezochte pand, dat ik eigenlijk in deze straat, gelegen in of nabij de eertijds gezellige jodenbuurt, niet meer verwacht had." DOELESTRAAT De heer Cor de Jong te Leeu warden dacht eerst, dat hij in de Doelestraat moest zijn, maar daar bleek het gezochte niet te vinden. "Dan maar naar de Grote Kerkstraat in de om geving van de Waalse kerk. Toen het zoeken daar ook niet het bewuste plaatje opleverde, besloot ik eerst maar weer op huis aan te gaan en wel via de Bontepapesteeg en de Huy- gensstraat. Maar in de Speel mansstraat even naar rechts kijkend zagen wij ineens het woonhuis van Pastoor Marcel lus Cielen. Hij was de eerste pastoor van de in achttienvijf voltooide Dominicuskerk. Later werd deze kerk herbouwd en in achttiennegenzestig weer inge wijd. Met de complimenten voor het "Krantsje". De heer A. J. van Pietersen te Tytsjerk concentreerde zich blijkbaar op wat op onze foto het minst duidelijk was te zien. Hij schreef ons althans: "Als je nu eens alle karakteristieke oude muurtjes met schuin ge metselde kap, beugels en prik keldraad op een rijtje zet, dan ben je al een heel eind met de oplossing van de fotoprijsvraag. D'r binne er niet su feul meer overbleven.. "Ik hakte in steen een akte" staat er op het pand aan de Eewal, dat kennelijk doorloopt naar de Speelmans straat en daar als nummer twee bekend staat, het gebouw links (voor bij de muur) met die prachtige schuine dakkapellen. Rechts van de weg het fraaie huis op nummer vijfendertig in de Speelmansstraat. Een niet eenvoudige opgave." "Het voorlaatste zoekplaatje was voor mij absoluut onvind baar" aldus de heer A. Holwer- da te Leeuwarden. Maar het laatste zag ik meteen. Is daar ook niet de Michael vrije school in geweest? Toch op zondag met heerlijk wandelweer in een volledig stille binnenstad foto en conclusie gecontroleerd. Leuk nóg een zoeker met foto zo vroeg tegen te komen. Een "oud Leewadder gesprek" duurt dan wel even langer. Het was de oud-melkboer Noord hof, die vele jaren op Schilkam pen woonde. Hij wist uiteraard direct de foto van de Emmaka- de van de vorige keer." "Deze keer heb ik in samen werking met mijn zoon de foto puzzel proberen op te lossen" meldde de heer Rinze van der Heide Senior te Leeuwarden. En na een gezellig onderonsje, waarin onze meningen soms verschilden, zijn we er toch uit gekomen. Wat is het leuk, dat ook de nog wat jongere gene ratie zich voor deze dingen in teresseert. Bij deze zend ik nu eens de oplossing in op naam van mijn zoon." En die zoon, de heer Rinze van der Heide Junior, zal nu wel raar opkijken, dat hij na loting ook meteen het uitgeloofde prijsje won! Hij krijgt het fotoboekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het.thuis gestuurd in de Sassingastins. Wij hebben het al verschillende malen eerder gezegd, maar doen dat nu nog maar eens: inzendingen voor onze foto prijsvraag moeten in de meest letterlijke zin van het woord bin nen veertien dagen bij ons bin nen zijn. De krant komt op vrij dag bij de abonnees in de bus en de oplossing dient dus bin nen veertien dagen daarna, dus op de donderdagavond in ons bezit te zijn. Er gaat geen maand voorbij of er bereiken ons oplossingen na het einde van de inzendtermijn. Deze inzendingen hebben dus geen enkele zin - wanneer ze ons bereiken is de uitslag al geschreven en is het verhaal zelfs al op de drukkerij gezet. voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: bank2805901 Post- Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3 ex. Hel lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1991 | | pagina 3