'T KLEINE KRANTSJE GESPREKKEN OP DE LEEWADDERS, WAAR IS DIT? Der komme wel weer meer kienders, mar de ouwe namen sterreve uut. Dat sit Geert dwars, soa as te swaar würden anderen dwars sitte ken. Der wurdt wel meer ferhandeld, mar ferduld, an't end gaat ut weer over die namen. En Rintsje de Ruter komt afskeid nimmen fan Tabe Ruutsje, Lange Marten, Minne Mager, Fokke Vutman, Groate Geert en raad es, Loa- dewiekde Tureluur. Groate Geert: Ik bin groatfader wurden. Ons kleinkien is fleden week geboren. Ons dochter was niet al te jong trouwd, en dan fut en dalijks gien kienders om 'e toanen hewwe willen. Minne Mager: Ja sukken hew je. As't ken beide ferdiene. Een autootsje op'e diek, wat luukse in'e huus. Lekker ete en drinke. Eerder een fles kujak dan een suugfles! Klein Grapke. Geert: Soa was ut bij mien dochter niet helemaal. Mar se konnen destieds geskikt een huus kope. Dus geld lene en een hiepeteek en soa gauw mogelijk de kop deraf met af lossen en soa wik mar segge, sak mar segge. Fokke Vutman: Toch siene jou meer kleine kienders as soafeul tied werom. Jou siene jonge moekes fietsen met één foorop, en één achterop. Jou siene meer kienderwagens ferbeel ik mie wel es. Sientje seit: de slin ger swaait weer terug Lange Marten: Wat hét dat met VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Dé. Suden die hun beste tied had hewwe? Jou salie daar mar werke en je loan staan late mutte. Of metmake dat jouw winkel dicht gaat. Geert: Sukke winkels mutte met hun tied metgaan. De naam alleen doet ut niet meer. Sjemin, Siemen de Wit, Michiel de Gruyter, ik seg maar wat, der komt meer kieken. Alleen de naam, nee. Wat seit Minne? Ja, son Marjolein. Loadewiek de Tureluur: Marjo lein, Marjolein, wil je toch mijn vrouwtje zijn. Goeiemorgen, alte kameraden. Allemaal goed gesond? Want dat is de hoofd- saak tureluurlijk. Wat is der met Sjemin en Marjolein, Geert? Tabe: Ho, Ture eh Loadewiek. Wij prebere Geert wat over sien leed heen te hel pen. En nou komstou met de klompen in't spul. Hoe is't jong? Dou konst wel een dikke kop kregen hewwe. De Tureluur: Dat is feitwaar. Soa oud as dizze Loadewiek is, hew ik ut op een groeien set. De ponnen flogen der an. Dus ik op dieet. En feul fietse, en feul lope. Mar ja, ik bin soms soa flauw as een luus! Fokke: En dan loopje soms deur de Hema en deur Vé en Dé en dan ruukt ut soa lekker. Sientje mut oek soa opasse en ut is son lekkerbek. Wat seit se dan? Ken ik nou een kreket rui- le tegen morren tuus twee ear- pels? Minne: Mar dat blieft er faak bij denk ik. Ja, hoorst wel. Hoog stens één earpel. Sukke dingen hew ik nooit last fan. Ik ken al les ete. Ik bin niet swaar op een weegskaal en niet swaar op'e han. De Tureluur: Nee, Minne is al- tied een fleurig hachje weest. Wat seiden wij dan wel? Een lollige broek met regenwater. Mar ik weet niet hoe se an son segje komme. Mar daar staat pagina 13 een slinger te maken? O, de slinger fan de tied. En de meensen hun opfattings. Eerst mar niet gauw trouwe, en eerst gien kienders, en sukke dingen, en nou weer een bitsje net as froeger in ons jonge jaren. Geert: Ut is een snoeperig meiske. Ses-en-een-half pon loof ik. En drinke jong. Mien dochter hét mar net genoeg. Mar ja, se is niet naar mien frouw noemd. Marjolein hewwe se derfan maakt. Marjolein! Tabe Ruutsje: Ik hoor wel an Geert sien menier van praten dat ut em riiet anstaat. Wij hewwe der oek een Robin bij, en een Sonja, en een Marcel, en een Mebel, dat skrief je Ma- bel. Dat kwam nog ut dichtst bij Tabehahah. Minne Jager: Mien fader fertel- de es fan een man, die had drie susters: Sjoukje en Teats- ke en Grietje. Toen kreeg ie een dochter en noemde hur: Jacqueline Theodora Margare- tha. As son meiske nou later es trouwe su met één met een dubbele naam, weest wel Fokke: Ja, met Van Weideren Rengers of de Vos van Steen- wijk, seg mar. Och heden ja. Dan is Piet Hein korter. Of Jan met die korte achternaam. En Ans Kort is heel kort. En nou su ik segge van Gend en Loos. Mar dat ken weer niet. En Vroom en Dreesmann oek niet. Marten: Daar wurdt feul over skreven. Ik bedoel over Vé en Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het... met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd. Dit is een herinnering aan de vroegere gezelligheid rond de leestafel van het nu al lang verdwenen hotel De Bleek op de hoek van de Bleeklaan en de Groningerstraatweg. Rechts, aan het hoofd van de tafel eigenaar-exploitant Piet van der Zee; naast hem van rechts naar links George van der Ploeg van de machinefabriek, Simon Tjallingi en Willem Branderhorst, beiden van de Condensfabriek en een onbekende gast. Geheel links De Vries van het Zuivelhuis in de Tjerk Hiddesstraat. Verder bij de kassa ober Hans de Wal en, met de rug naar ons toe, ober Emil Ganzinga. Tenslotte de buffetjuffrouw, datisAgnes. een fent naar ons te swaaien met sien stok. Tabe: Ferrek, dat is Rintsje de Ruter. Ik docht dat ie al werom was. O, hij komt hier nou hene. Dou hest em wel es troffen, Loadewiek? Hij woande froeger in'e Blekerstraat, en sit nou Rinsje de Ruter: Hello boys, dizze man naait hast weer uut. Morren riede we naar Voor burg, naar de frouw hur broer. En overmorren stappe we in't fliegtuug. Weer naar huus. Hé, dit is, dit is De Tureluur: Rintsje jonge, mar wij kanne mekaar tureluurlijk. Wij hewwe tegare wel speuld in 'e speultuun achter ut Rin- gerspark. De opasser had een stief been. Jou sitte al jaren in Australië loof ik? Rintsje: Ho, ho, in Amérika. Das een andere kant op. Cali- fomië. Dou bist Loadewiek en dou hast een suster Murkje of Durkje of Augurkje, ik weet ut niet krekt meer. De Tureluur: Augurkje is flau wekul tureluurlijk. Ut wa Murkje. Mar hun kienders fonnen dat een rare naam. Toen is der eerst Monika komen, en later een Marjolein. Wat nou Geert? Geert: Daar was ik al pratende wat fan mien argewaasje kwiet, en daar komt die Ture eh Loadewiek weer met Mar jolein ansjouwen. Seg nou self Rintsje, ouwe namen ferdwiene helemaal! Rintsje: Dochst dat bij ons Geerten, Tabes, of Fokkes he stonnen? Der binne wel Min nen, mar dan niet fanwege hun naam. En ik ken in Santé Bar bara een man die noemt em Edward Pooper, mar toen hij hier nog in 'e Wouden woande hiette ie Edzer Poepjes! Vlga ïoe^e't is er ook in Leeuwarden een stedelijke weermacht geweest. Jonge knapen van vijf en twintig moesten er voor loten en werd men ervoor aangewezen dan begon er een diensttijd van vijf jaar. Daarna kon men, als vrijwil liger, nog wel langer blijven. De schutters, zoals ze werden ge noemd, leerden excerceren en het geweer hanteren en na een opleiding van een half jaar kwa men ze in de eerste of tweede klas van de Leeuwarder Schut terij. Achter hun eigen muziek corps marcheerden ze dan door de stad, gadegeslagen door hun stadgenoten, die altijd erg inge nomen waren met de schutterij- muziek. in 1907 is er, na tachtig jaar, aan het instituut van de stedelijke schutterijcorpsen een eind gekomen.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1991 | | pagina 13