WAAR WAS DE MUUR MET PRIKKELDRAAD? Sn, b COPHII 'T KLEINE KRANTSJE 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG X VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Er zullen weinig lezers van 't Kleine Krantsje zijn geweest, die een maand geleden de gepubliceerde foto van onze fotoprijsvraag onmiddellijk herkenden. Het was misschien zelfs zo, dat het afgebeelde punt door niemand op slag werd herkend: een muurtje met wat prikkeldraad en de zijwand van een rijkelijk met klimop begroeid gebouw - waar zou dat nou kunnen zijn? Wel, het is niet zo geweest, dat er geen enkele inzending bij ons binnenkwam, maar veel waren het er ditmaal niet. Zelfs verschillende trouwe inzenders, die anders niet graag op het appèl ontbre ken, hebben het nu moeten laten afweten - enkelen waren zo sportief ons te melden, dat de opgave nu voor hun te moeilijk was. De oplossingen, die we wél op tafel kregen, waren voor het grootste deel afkomstig, van wat we een "vaste kern" van inzenders kunnen noemen. Zij hebben net zo lang naar het gefotografeerde punt gezocht, tot ze het eindelijk, tot hun gro te opluchting, vonden. Vlak bij de Weaze dus, aan het Zwit- serswaltje. "Nu, dit was zoeken en nog eens zoeken" gaf de heer D. Beeksma te Huizum volmondig toe. "Er zullen wel mensen zijn, die er intippelen, die denken aan de Sint Anthonystraat bij de oude school en dat heeft er veel van. Maar er komt op die muur geen zon, en de deur daar ziet er ook anders uit, dan die je op de afgedrukte foto kunt zien. Toch ga je er heen en begin je mensen te vragen. 'Ja' zegt dan iedereen, 'in deze binnenstad zal het wel ergens zijn'. Na een morgen en een middag zoeken eindelijk gevon den: Zwitserswaltje. Na zoveel speuren geeft dat veel voldoe ning. Het zal mij benieuwen, hoeveel goede oplossingen er zullen zijn". Een van de mensen, die "er in tippelden", zoals de heer Beeksma schreef, was de heer P. A. ten Thije te Schevenin- gen, die de zaak dus op grote afstand moest beoordelen en die ook inderdaad aan de Sint Anthonystraat dacht. "De bo men zijn dan die van de tuin van het voormalige Stadhou derlijk Hof", aldus de heer Ten Thije. LEUKBEDACHT "Vanuit mijn stoel thuis zag ik geen enkel herkenningspunt" aldus de heer Nic. Verbruggen te Leeuwarden. "Dan er maar op uit. Eerst een flinke wande ling in het westelijk deel van de binnenstad, echter zonder re sultaat. De volgende dag op nieuw een poging wagen, nu op de fiets. En zie daar, terwijl ik me vanaf de Nieuweweg langs de Weaze verplaats, valt mijn oog op de zijkant van een hoekhuis aan het Zwitserswal tje. Bij nadere aanschouwing leverde mij dit geheel onver wacht de goede oplossing. Een door de fotograaf leuk bedacht idee, deze opname!" "Dit keer was het wat moeilijk, maar ik heb het toch gevon den" schreef de heer J. van der Zwaag te Leeuwarden en de heer A. van der Wal, even eens te Leeuwarden, was nóg korter van stof: "Zwitserswaltje hoek Weaze". 'Toen we toevallig langs de Weaze fietsten" schreef de heer Rinze van der Heide te Leeuwarden, ontdekte mijn vrouw het afgebeelde punt van de fotoprijsvraag. Zij zag het di rect en riep: "Hier is 't!" Nog even de zaak bezien en ja hoor: het was wel goed!" "Evenals de vorige keer een muurtje met prikkeldraad" con cludeerde de heer A. J. Pieter- sen te Tytsjerk. "Met enige fan tasie gebogen in vele vraagtekens en.vraagtekens genoeg bij deze plaat! Dat het aan de noordzijde van een straat moest zijn was, gezien het zonlicht, wel een aanwij zing. Maar je weet het nooit precies. Uiteindelijk bleek de oplossing toch verrassend. Aar dig is het, dat de groene of blauwe deur thans in de witte grondverf staat; een reden te rSüfc. Tvf'0 meer om je nog eens goed te vergewissen of het wel klopt." Tenslotte een brief van de heer Cor de Jong, Wortelhaven 102 te Leeuwarden, die ook het uit geloofde prijsje won. "Deze fotoprijsvraag leek ons een makkie, want dit was na tuurlijk de Koningstraat en wel de garagedeur van de familie Runia. Maar.lekker niet. Dan naar de Breedeplaats, naar de garagedeur van de heer Te Loo. Maar ook dat leek er niet op. Hevig teleurgesteld de fiets gepakt en via het Droe- vendal naar de Oosterkade. Verder door de Kruisstraat naar de Ossekop en de Uniabuurt. Dan de Weaze op gereden, maar dat was al snel bekeken, want daar kon het beslist niet zijn. Dus bij het Zwitserswaltje maar omkeren en.plots sta ik voor de bewuste garagedeur, achter het huis van de vroege re bewoner "Mr. B. P." Van dit mooie grachtenhuis is niet zo veel fraais meer over. Erg jam mer. Wie was de vroegere be woner van deze woning? Heel vroeger stond in deze omge ving Uniastate. In 1894 ver dween hier de Ayttabrug, die liep van het Zwitserswaltje naar de Ayttasteeg. Al met al een mooi hoekje "Leeuwarder bin nenstad". Wederom met de complimenten". De heer De Jong kreeg dus als prijswinnaar het uitgeloofde fo toboekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het.thuisgestuurd. heeft de nog altijd ten dele be staande Badweg in Huizum een andere naam gehad: het weggetje droeg de officiële naam van Juffersreedje. Het was wellicht zo genoemd naar de dames Anna Maria en Emi lia van Schuurman, die op Ab- binga State hebben gewoond, maar het kan zijn naam ook ontleend hebben aan de wedu we en de dochters van Willem Augustijn van Sloterdijck, die er later woonden. Hoe het ook zij: in de preutse tijd van de derti ger jaren gaf de naam Juffers reedje, hoe onschuldig en ver klaarbaar ook, dikwijls aanleiding tot gegiechel en achterbaks gedoe. Kortom, die naam kon er met goed fatsoen niet langer op door. Vandaar, dat in 1935 het besluit viel de naam te wijzigen. Juffersreedje werd toen Badweg, een naam, die zijn ontstaan dankte aan het zwembad aan het einde van die weg. WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1991 | | pagina 3