DE LEEUWARDER POLITIE 'T KLEINE KRAHTSJE AAN DE WANDEL AUKE STELLINGWERFSTRAAT IS DE GEKSTE STRAAT II GEEN TWIJFEL MOGELIJK VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 11 É:;:v De gevangenisbewaarder Phiiippus Smit, wonende Ach ter de Hoven, klaagt over zijn buurman Bijlsma, die bij hem in huis de boel heeft stukgeslagen, terwijl hij en zijne vrouw de deur uit en de kinderen alleen te huis verbleven. Door de politiedienaar Tamboer aan de wacht gebracht Hendrik Dirk O., geboren en wonende alhier in de Hout straat, die dronken in de Huygensstraatliep. Andries Koorens, wonende Schrans, klaagt mishandeld te zijn door een zoon van Foppe Veld, wonende Wolve- steeg. Beiden zijn werkzaam op de Stroocartonfabriek alhier. Veld heeft Koorens zoodanig tegen zijn gemacht geschopt, dat hij bewusteloos is neergevallen. Dr. Jac de la Faille heeft Koorens onderzocht, doch geen direct gevaar ontdekt. Door de fabriek was per telephon ken nisgegeven. De weduwe Haikes, broodkarrijdster, wonende Hout straat, is per ongeluk in aanraking gekomen met een kar, komende van de Langepijp, waardoor zij ietwat letsel aan den arm bekwam. Een kalf, behoorende aan Pieter van de Heide, koop man, wonende Veenwouden, is in de stal van Deibei aan de Langemarktstraat gestorven. Na onmiddellijke slach ting heeft keurmeester Bijlsma het vleesch voor 't ge bruik goedgekeurd. Door politiedienaar T. Stevan is te 6 ure in beschonken toestand aan de wacht gebracht een man, die weigert zijn naam te zeggen. Te 8V2 ure geeft hij op genaamd te zijn Willem Tuinman, oud 29 jaren, geboren en wonende te Marssum, arbei der. Na ontnuchtering ontslagen. Johannes Porte, wonende Oldegalileën, klaagt door de hond van de Weduwe Bloembergen Santée, wonende Nieuweburen te zijn gebeten. Wordt onderzocht. Ten huize der weduwe Wassenaar, wonende 2e Korte Houtstraat, ontstond een begin van brand, dewijl een vierjarig meisje, dat op dat oogenblik alleen thuis was (een veertienjarige zuster was even weg om een bood schap te doen) met lucifers had gespeeld, waardoor de raamgordijnen vuur vatten en de hitte een glasruit deed springen. De buren hebben terstond het vuur gedoofd. Twee brandspuiten en twee slangenwagens waren aan wezig, doch hoefden geen dienst te doen. Door de politiedienaren Haarsma en Hasz vanaf de Voorstreek in door drank opgewonden toestand aan de wacht gebracht Petrus Albertus C., oud 82 jaren, verwer en Frans Francis V., oud 80 jaren, slager, beiden wonen de te Rinsumageest. Eerstgenoemde was op de Ko- ningspijp gevallen en had een kleine wonde in het aan gezicht. Na kalmeering met de Dokkumer boot vertrokken. Vrije overtocht per spoor Sneek verleend aan Marijke ■van der Meer, oud 64 jaren, geboren en wonende te Bolsward, die heden voor de Rechtbank alhier is ge weest en geen geld had om de reis te betalen. Gevonden op de Voorstreek en gedeponeerd door Sjoerd de Vries, schippersjongen, liggende met het schip aan Camstraburen, een hondenhalsband. Door politiedienaar Koopal aan de wacht gebracht Sjoerd Zijlstra, oud 35 jaren, geboren en wonende te Stiens, van beroep arbeider, die, dronken zijnde, zich aan het Kantongerechtsgebouw had aangemeld tot het onder gaan van hem vroeger opgelegde straf. De politiedienaar Rijpstra rapporteert, dat oo Oldegali leën ter hoogte der Cichoreifabriek van Ter Horst een sterke brandlucht werd waargenomen. Hij heeft de fa briek met den heer Ter Horst nagezien, doch alles in orde bevonden. Ook was in de omgeving verder niets te bespeuren, wat hiertoe aanleiding kon geven. (1890) (Vervolg van pag. 9) even in de bestuurskamer kij ken, waar twee grote schilderij portretten hangen van de stich ters van het gasthuis, de heer en mevrouw Goverts. Ook hangt er een schilderij van een onbekend jong meisje, een kind nog. Verder is er een wat mo derner interieur, maar ook nog talrijke herinneringen aan ver vlogen tijden. Aan de wand in de gangen hangen ingelijste registers met de namen van vroegere be woonsters, keurig met de hand geschreven. Ook zag ik een mooie statige Friese klok en di verse andere antieke spullen in de gangen. Alle kamerdeuren zijn vernieuwd en alle kamers ook geheel gerenoveerd zodat het er goed toeven is. De be heerder, de heer De Roo heeft overdag nog ander werk, maar verder houdt hij de tuin bij en doet onderhoudswerk. Al met al was het een leuk bezoekje aan dat Goverts-Gasthuis. De har telijke ontvangst is wel een be dankje waard. Ik was weer héél even terug in de tijd! Natuurlijk oek even het Rengerspark fn Alleen zijn de bomen nog gro ter geworden en staat het "praathuuske" er niet meer. Verder geen volière meer in de Prinsentuun oek niet trouwens. En lekker rustig. Geen drukte van dagjesmensen en wande lende gezinnen op zondag. Geen gesnorde parkwachter meer. Stilletjes moest ik ook even denken aan m'n broer Kees, die inmiddels is overle den. Hij werkte jarenlang zowel in de Prinsentuin als in het Rengerspark als tuinman. Ik keek naar de bomen en strui ken met andere ogen. Hij snoeide ze. Naar de grond er onder. Hij spitte die. Achter de Prinsentuin lagen tal loze watersportboten in plaats van de ouwe tjalken. De opva renden zitten lekker in het gras op ligstoelen. Dat was vroeger ondenkbaar. In het gras verblij ven was taboe! En ik maar her inneringen ophalen tegen de familie: "Hier stond dit, daar was dat." U kent dat wel! IMirn nou de Bleekerstraat, vroeger zag je vanuit het Rengerspark de achterkant van de huizen van de Bleekerstraat. Niet al te fraai overigens. Mut je nou komme! Weg huzen. Een brede weg, met een groot bejaarden- woningencomplex en verder veel ruimte. Geen ijsbaan meer aan het eind. En ga zo maar door! Bij de Wissesdwinger hield de rondwandeling op. "Hier was het badhuus vroeger. Zongen we altied mooi onder de douche. De badmeester kon ook mooi zingen." Enfin, ik stop nu maar, want dan kom ik aan die school, waar de schoolarts zitting hield en waar ik de avondschool volgde. En dan blijf ik doorgaan. En dat is niet de bedoeling! Baarle Nassau Marten W. Sytsema De 'gekste' straat van Leeuwar den? Daar is geen enkele twij fel over mogelijk. Dat is de Auke Stellingwerfstraat! Die loopt door een groot deel van het oostelijk stadsdeel van de Groningerstraatweg naar de De Ruyterweg - niet in een rechte of vrijwel rechte lijn, maar in alle mogelijke richtingen. Daar bij kruist de straat tal van ande re straten en het zou helemaal niet gek zijn geweest, wanneer deze lange verbinding niet slechts één naam, maar wel zes of zeven namen had ge had. We kunnen er slechts naar gis sen wat voor de naamgevers van-toen de reden kan zijn ge weest de Auke Stellingwerfstraat tot zo'n won derlijke straat te maken - enige logica is er nu in hun beweeg redenen niet meer te ontdek ken. De eerste straat, die de Auke Stellingwerfstraat van de Gro ningerstraatweg af kruist, is de Ramstraat. Dat deze Ramstraat op dit punt de naam van de Auke Stellingwerfstraat nog niet wijzigde, is niet zo heel vreemd. Vreemder is het, dat dit een eindje verder ook niet gebeurde op het punt, waar de Auke Stellingwerfstraat de Camminghastraat kruist. Een nieuwe naam voor de straat aan de overkant van de Camminghastraat zou helemaal niet gek zijn geweest, maar tot het Cambuursterpad toe bleef het gewoon Auke Stellingwerf straat. Maar volstrekt onbegrij pelijk is het, dat men de straat tussen het Cambuursterpad en de Sontdwarsstraat, die niet eens tegenover de Auke Stel lingwerfstraat ligt en veel smal ler en dus anders van karakter is, ook weer gewoon Auke Stel lingwerfstraat noemde. Om hierin te komen is het zelfs no dig eerst een eindje gebruik te maken van het Cambuurster pad! Maar eenmaal Auke Stelling werfstraat, altijd Auke Stelling werfstraat zal men hebben ge dacht en daarom bleef de straat zo maar heten, ondanks de haken en hoeken in het ver dere verloop en ondanks de Jacob Binckesstraat en de Sontdwarsstraat, die ze nog moest kruisen. Zo bereikte en bereikt de Auke Stellingwerfstraat eindelijk de De Ruyterweg en daar pas hield en houdt de naam op, voorwaar een wonderlijke zaak. Zou die meneer Auke Stelling werf misschien ook zo'n won derlijke snuiter zijn geweest? Wel, we weten er niets van, maar waarschijnlijk is het niet. Auke Stellingwerf, ook wel ge schreven als Stellingwerff met een dubbele f, was een krijgs man ter zee. Als kapitein nam hij deel aan de Slag in de Sont in 1658, als luitenant-admiraal van Friesland sneuvelde hij in de Slag bij Lowestoft in 1665, zeven jaar later dus.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1991 | | pagina 11