GESPREKKEN OP DE BRUG LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KRANTSJE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vries- straat 1,8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was hetmet zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd. Soa nou en dan ferskient een emigreerde Liwwadder bij de brug. Dizze keer is dat Bonne Sera uut Australië. Hij en de anderen prate over ut uterlijk fan ut Liwwadden froeger en fandaag de dag. En se komme nog in 'e ouwe Weerklank te recht. Een ooiefaar sette hun an 't lachen: Tabe Ruutsje, Lange Marten, Minne Mager, Fokke Vutman, Groate Geert en de anloper Bonne Sera. Lange Marten: Ik hew begre pen dat die Bonne, die femilie fan Sientje fan Fokke weer hier is. Hij sit al jaren in Australië, mar om de soa feul jaar wil ie de Oldehove weer sien. Minne Mager: En dan toch al- tied weer werom hé? Krekt as Rintsje de Ruter. Die seit dan: mien wuttels legge hier, mar mien kienders en kleinkienders woane daar. Dus hoor ik déér. Tabe Ruutsje: Wij hewwe der ooit es an docht oek te emigre ren. Ik had een skoftsje gien werk, en je dochten an je kien ders, die de groate skoal hast deur waren. Mar ja, toen kwam der een baas om mie, een bes te baas, en toen bin ik mar an 't ruutsje setten bleven. Groate Geert: Ja, in 't bouwtak gong ut faak op en del. Ik hew wel goed ferdiend, en wel weer es een poaske sonder werk weest. Mar.nee, ho, daar sien ik Fokke lopen en die hèt een man bij em. Dat sal die Bonne wel weze. Hew ik em wel es troffen? Fokke Vutman: Morren man nen, ik hew een goeie prater metnomen. Jim kanne Bonne denk ik wel hé? Ja, docht ik wel. Tabe en Marten en Minne, en dit is Geert. O, daar hest wel an, Bonne? Hij is goed an 'e maat, mar ferder fait ie niet teugen. Bonne Sera: Ut is al weer een paar jaar leden, dat ik hier was. Mar ja, nou is de ouwste skoansuster overleden. Dat we seiden: ut mut toch mar weze. Die hewwe guster naar Goutum brocht. Geert: Nou sien ik ut al. Die Bonne. Wij stonnen faak met een ploegje bij mekaar bij 't foetballen. Op ut Fonteinland, bij Em-Ka-Vé. Bonne Sering seiden se dan. Nee, Bonne Sera, dat was son fersje. Bonne: Dat feld fiene jim niet weer werom. En de Willemina- baan helemaal niet. En ik bin met Fokke naar een neef weest, die woant op ut swem- bad dat in 't Nijlan was. Och here, wat gaat ut hier raar in ons ouwe Liwwadden. Marten: Jonge, de hele wereld leit er raar hene. Sien alleen mar naar Rusland. Wat een re- boelje! En de kleine man is de je-wete-wel. En dichterbij fan die dikke boeven, die jou foor minder dan honderd gulden deur je raap skiete. En wat doet de pliesje? Tabe: Je kenne oek frage, wat ken de pliesje? Gister hewwe se één oppakt, morren komme se die selfde roebel weer teu gen. Hij steekt se gewoan de gek an. En wat anders: komme jim savus buten? Wij niet. En dan doest de tillefizie an, en wat siest daar? Jim wete ut wel. Minne: En even goed sette de meensen em an. Dou oek Tabe. En hoe is dat nou in Au stralië, Bonne? Ik bedoel op 'e teevee. Oek series en kwissen en spultsjes, en fillums met dooie meensen en nakende wieven? Klein grapke of. Bonne: O ja, niet altied, mar wel faak. Mar wij siene niet feul. Nee, we leze savus wat, we hewwe wat anloop, of we gane self naar kunde. Wat we leze? Faak pakjes met ouwe kranten en krantsjes uut Neder land. Nim alleen mar de adfer- tensies. Fokke: Sientje doet er wel es een briefke/an hurren bij. Die en die namen must naar kieke. Die hewwe jou wel kannen. Ja, soa fer is 't hene. En hij hèt soa lacht om die wedstried, wie in Liwwadden de skoanste straat had. En alle reboelje der om hene, waar of niet, Bonne? Bonne: En die fotos der bij. Ja ren en jaren leden lagen Snor- rewiets en Pieteman op 'e knib- bels de straat skoan te maken. Wie sette froeger sukke stum pers an 't werk? De heren fan de Armenkamer seker. Mar ja, dit gong heel anders. Geert: Bij ons in 'e straat wu- den se der eerst niet an. Dat hew ik jimme laassen oek al es ferteld, mar der waren een paar gebekste wieven, die hewwe hast eikeneen ompraat. Jonge, jonge, die hewwe wat af- sweerd. Sukken kenne soa wel in 'e gemeenteraad, wuk mar segge, sak mar segge! Fokke: Ja, mar dan is er al heel wat ferkeerd gaan. Nim dat ge bouw fan de Algemene Friese seg ik mar. Ut Burmaniahuus. Dat blieft staan, mar daar om hene is ut letterlijk een puun- hoop. Bonne docht eerst nog, dat se fan doel waren de ouwe Torenstraat weer in ouwe glorie te herstellen. Marten: Dat su gien raar idee weze. Der sal een nij stads- huus komme loof ik hé? Mar och, der blieve genoeg stenen over. Mar der sal wel niet één soa gochem weze om an 'e To renstraat te denken. Dan mutte Geert sien buurfrouwen eerst in 'e raad sitte. Bonne: Wat ik wel leuk fon, dat waren die terrassen overal in 'e stad. Der sat, toen wij hier wa ren, nog wel es een knappe dag tussen, en dan sat ut faak knap fol. Wij hewwe nog es een middag foor ut ouwe plies- jebero sitten. Even theedrinke bij Vondeling, sei Sientje nog. Minne: O ja, die staat daar op 'e hoek. Se hewwe mij wel es ferteld, dat ie nooit koffie dronk. Altied thee. En oek nooit een burrel. Nou loof ik oek niet dat die Kok een man is, om tussen alle pollentieke gesoademieter deur teugen die frouw, die foor- sitter loof ik, te roepen: Hop Marjanneke Sint, we pakke nog een pint! Klein grapke. Bonne: Ik trof daar oek nog ouwe kunde. Een man, die bij mien ouwelui in 'e Seringebuurt woand had. Daar is Sering weer, Geert. Hij had mij as klein jonkje nog wel langs ut Hoogpad lopen sien. Daar is nou de Albert Heinstraat, loof ik. Tabe: Piet Hein mut ut weze. De seeheldebuurt. Daar had den je ut winkeltsje fan van Dellen op 'e hoek. En deur de echte Weerklank kwamen jou bij Koopmans op ut Vliet uut. Wat seit Bonne? Die ooiefaar? Fokke: Die man, die Bonne trof, fertelde nog son mooie grap. Over seg mar Trientsje. Die had met de frijer dokterke speuld in 't Joadeland. En later kneep se em, want ja, trouwe mutte.Ja, soa gong dat froe ger. Je wisten fan niks. En op een dag komt er een ooiefaar naast hur lopen, en die fraagt hur naar ut adres fan een Trientsje. Hij wist dus niet wie die foor had. Bonne: Nee. En feraltereerd geeft se hur adres in 'e Weer klank oek nog. Mooi. Se komt tuus, en daar seit moeke: der is heel nuver een brief foor dij deur de skustien rugeld. Hier is ie. En Trientsje skrikt hur doad en maakt de brief open. En wat ston er? "Kunnen nu gevraagd produkt niet leveren. Hopen uw volgende aanvraag te kunnen honoreren. Hoogachtend, Ooie vaar." Vlga Dit is een oeroude foto van de varkensslagerij van Hessel van der Form op de hoek van de Noorderweg en de Vijzelstraat - nu is dat al vele tientallen jaren de slagerij van Jan de Bruin. Hessel van der Form was de grootvader van onze abonnee, mevrouw Joke Hoen- van der Form uit Leeuwarden. Haar vader, Jitse van der Form, de zoon van Hessel dus, staat links op de Noorderweg. Wie de man rechts in de Vijzelstraat is, weet Joke Hoen niet, maar dat zou ze toch graag willen weten. Is er iemand, die hem herkent? Joke Hoen heeft haar vader eigenlijk niet gekend. Toen ze drie was, kwam die al te overlijden.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1991 | | pagina 13