O JA EEN PAKHUIS MAAR WAAR PRECIES 'I KLEINE KRANTSJE 'T KLEINE KRANTSJE NI ONZE FOTOPRIJSVRAAG WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 "Een nuvere foto!" Aldus werd ons laatste "zoekplaatje" betiteld door een vrouwe lijke abonnee, die ons overigens ook niet kon vertellen, waar deze afbeelding was gemaakt. Met dat "nuver" zai zij dan ook wel "moeilijk te vinden" hebben bedoeld en dat was de laatste foto voor veel van onze lezers zeer zeker: het fragment van wat kennelijk een pakhuis was, werd maar door enkelen op slag herkend - alleen verschillende bewoners uit de omgeving van de vroegere Weerklank zagen direct waar zij moesten zijn om tot een correct antwoord te komen op onze traditionele vraag "Leeuwadders, waar is dit?" Goed, in de buurt van de oude Weerklank dus en dat zag onze abonnee, mevrouw M. Steens- ma-Mollema uit Leeuwarden meteen. "Wel" schreef zij ons, "dit is de zij- en achtergevel van het atelier van Jentsje Pop- ma, de beeldhouwer, die aan de Oostersingel zit. De foto is vanuit de M. H. Trompstraat gemaakt. En de bomen die er op staan heb ik voor het groot ste deel zelf nog geplant, toen ik naast dat atelier woonde!" Voor haar was het beantwoor den van onze vraag dus niet moeilijk en dat gold ook voor de heer R. Poelstra te Leeu warden, die over een gemakke lijke opgave sprak "voor ons als voormalige Weerklankers". In eerste instantie dacht hij trouwens toch nog aan een verkeerde plaats. "Bij de eerste oopopslag" schreef hij ons, "dacht ik dat dit het oude graanpakhuis was van de Fir ma Algra op de Oostersingel naast de Karei Doormanstraat. Het oude poortje is er nog en dat was vroeger de scheiding tussen het graanpakhuis en de garage van Jelle Vening, die la ter naar de Bleeklaan is ver huisd. Door dat poortje kwam men in de Kapelsteeg. Maar dit bleek het toch niet te zijn. Het is het pand Oostersingel 24, waarin nu het atelier gevestigd is van Jentsje Popma, de kunstschilder. De foto geeft echter het achter zijaanzicht te zien vanuit de M. H. Trompstraat tegenover de ingang van de Baptistenkerk. De M. H. Trompstraat is het voormalige Hoogpad uit de goeie ouwe Weerklanktijd. Aan het pleintje tegenover de kerk stonden vroeger twee huisjes, welke bewoond werden door de families Walstra en Van der Net. De laatste was groente boer en hij bediende klanten met een zo groot mogelijk as sortiment op een handkar. SNOEPWINKEL Op de hoek van de Oostersin gel en het Hoogpad was toen nog een kruidenierswinkel van K. Breeuwsma, later Rinia. Op de andere hoek zat de familie Van Dellen met dochter Hinke; dat was een bekende snoep winkel en Van Dellen stond met een kar met fruit bij het station. Naast de kerk woonde de fami lie De Vries, een zoon van de al eens in 't Kleine Krantsje bechreven orgelman, die aan het eind van het Hoogpad woonde." "Direct na ontvangst van 't Klei ne Krantsje met de nieuwe zoekplaatjesopgave naar de M. H. Trompstraat gegaan" zo schreef ons de heer D. Beeks- ma. "Bij toeval daar Rinze van der Heide ontmoet. Beiden dachten we hetzelfde: hier moet het zijn. Maar ik vertrouw de het toch niet en daarom op zondag met de krant op zak er maar weer naar toe. En toen bleek het toch juist." "Waar ik dacht dat het moest zijn bleef ik even stilstaan en toen" aldus de heer Rinze van der Heide, "hoorde ik achter mij de stem van Dirk Beeksma, die mij toeriep: 'Bist weer an't soeken, Rinze?' Maar we za gen het niet. 'Dou weest an ders een hoop vanne ouwe stad' zei Beeksma nog. Op zondag in de vroege uurtjes nog even met mijn vrouw in rustig Leeuwarden gezocht, maar weer vonden we niets. Toen, maandagmorgen, er maar weer op uit en de oude Weerklank weer opgezocht. Daar heb ik in vroeger jaren heel wat rondgezworven. En tenslotte vond ik het daar dan toch. Ik had er al met verschei dene Kleine Krantsjelezers over gesproken, maar niemand die het wist." "De moeilijkheid varieert ont dekte ik al eerder, maar toch zijn er op de foto's altijd weer kenmerkende punten waar te nemen" schreef ons de heer B. R. Douma te Leeuwarden. "Bij deze foto was het duidelijk dat het om een pakhuis ging. Nu, dan is het zoeken niet zo moei lijk! Uit mijn jeugd herinner ik me heel goed waar de pakhui zen in de stad staan. Maar veel is intussen verdwenen. Via de M. H. Trompstraat ontdekte ik echter de juiste plaats. De ge vel aan de rechterkant van de foto was voor mij hét oriënte- ringspunt." OUWE KOLENLOODS "Wat zien we op de foto?" vroeg de heer W. D. Lijfering te Leeuwarden zichzelf af. "Een oude kolenloods. We zien de vroegere voorraadschuur van de firma Hendrik de Vries en Zoon aan de Oostersingel. In opdracht van die firma hebben wij, van Van der Noord en Ku- perus, heel wat wagons kolen geleverd aan dit adres. De Vries had zelf niet voldoende 'ark' en mankracht om een wa gon te lossen. Bij de levering aan deze detailist van een wa gon kolen behoorde dan ook het lossen en thuisbezorgen. Er moesten dan wel ladders en trappen mee, want vaak moes ten de kolen op de eerste of tweede verdieping worden be zorgd en dat werd dan 'een drege put', vooral in de zomer periode. Was er dan ook nog een wagon eierkolen bij, dan werd het kanwei zomers wel bij zonder zwaar - de uitstraling van eierkolen bij felle zon doet de huid van gezicht, handen en armen immers verbranden!" MOEILIJK "Met deze foto had ik het wel moeilijk" gaf de heer Nic. Ver- bruggen te Leeuwarden toe. "Mijn eerste indruk was dat het gezochte pakhuis stellig ge zocht moest worden aan een van de grachten. Maar mij al daar oriënterend werd ik niet veel wijzer. Dan maar gezocht bij een van de vroeger aanwe zige, doch in later jaren ge dempte grachten. Ook deze verkenning leverde niet het ge wenste resultaat. Terwijl ik reeds met de gedachte rondliep de zoekactie zonder resultaat op te geven, wilde ik toch nog eenmaal een poging wagen aan de Oostersingel. En waar- empel, daar bleek het te zijn. Het gaf me voldoening het ob ject eindelijk toch te hebben ontdekt. Hulde aan de fotograaf voor diens idee!" Het prijsje, een exemplaar van het fotoboekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het" gaat naar mevrouw M. Steensma-Molle- ma, Tuinen 66 te Leeuwarden, den. copini voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aapmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1991 | | pagina 3