'T KLEINE KEANTSJE METFENNO SCHOUSTRA OP PAD KRIS KRAS DOOR DE STA D ADVOCAAT PROCURE UR EN VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 5 Op deze, al wat oudere, foto van het pakhuis Petersburg zijn de "tekens-van-toen "nog vrij goed te zien. Tekens-van-toen, waarover ik het al een paar maal eerder op deze plaats heb gehad, zijn er nog op tal van plaatsen in de stad te zien. Het is, ik zei het al eerder, een leuke bezigheid om ze op te sporen. Zo ontdekte ik nog een oude tekst op de gevel van het pak huis Petersburg aan de Ooster singel. "Verfwaren" staat er op, maar duidelijk leesbaar is het niet meer. En op de gevel van het perceel op de hoek van de Oostergrachtswal en het Mo lenpad zag ik, met behulp van een verrekijker, waarempel ook al "Verfwaren" staan. Misschien zijn er oudere stad genoten, die zich nog herinne ren, dat dit inderdaad verfma- gazijnen of verfwinkels zijn geweest, maar het kan ook best zijn, dat deze kreten stam men uit een tijd, die niemand van ons heeft meegemaakt. De tekst "Algemene Friesche Levensverzekering Mij" op het Burmaniahuis aan de Nieuwe- stad is sinds kort ook al een teken-van-toen en dat kunnen we nu ook zeggen van de nog bestaande aanduiding "Diaco- nessenhuis" boven de (heel) vroegere hoofdingang. Nauwelijks meer leesbaar is de aanduiding "Zigterman Meubel magazijn", die ik aantrof op het perceel Eewal tachtig en het verhaal, dat er ooit gestaan heeft op de zijgevel van het hoekhuis Weerd-Bagijnestraat stelt me helemaal voor raad sels. "Magazijnen" lees ik daar, maar het is duidelijk, dat er eens veel meer op stond. Me vrouw Gerbenzon, de bewoon ster van het huis, hielp me des gevraagd uit de droom. Zij haalde een fraaie oude foto te voorschijn en daarop is de hele tekst duidelijk te zien: "Meubel fabriek P. Gerbenzon en Zo nen. Magazijnen Bagijnestr. No 67 Weerd no 17" met links en rechts ook nog een handje. Verrassend vond ik het te zien, dat het woord "Magazijnen" op die foto het minst duidelijk naar voren kwam, terwijl dit nu juist het enige is wat nu nog lees baar is. Zijn verfspecialisten in staat dit raadseltje op te los sen? HONDENVUIL Op-stap-door-de-stad zal de kans voortaan kleiner zijn, dat we een onverwachte uitglijder maken door op de straatstenen aanwezig hondenvuil, dan tot dusver het geval is geweest. De gemeente heeft immers een aantal maatregelen genomen, dat de mogelijke overlast van honden moet tegengaan. Loslopende honden zijn offi cieel niet meer toegestaan en wanneer de speciaal aangestel de milieupolitiemensen toch zo'n vrije viervoeter tegenko men, kan dat de eigenaar van de hond een boete van een tientje kosten, althans wanneer het beestje zo onnozel is om door het tonen van aanhanke lijkheid z'n baasje te verraden. De eigenaars van honden, die als een vanzelfsprekende zaak hun behoefte doen op straat, kunnen met twee tientjes wor den beboet, die eigenaars dus. Tenzij het vuil meteen door de attente baas of bazin verwij derd wordt met behulp van speciale zakjes, waarvoor op verschillende punten in de stad afvalbakken zijn geplaatst. Verder zijn er heel wat straatjes en stegen in de oude binnen stad tot voor honden verboden gebied verklaard. Komt het dus, zoals de gemeente het zich heeft voorgesteld, dan zul len we in doorgangen als de Pijlsteeg, de Beijerstraat, de Bagijnesteeg, de Bontepape- steeg, de- Haniasteeg, de Ipe Brouwersteeg, de Oude Doe- lesteeg, de Hoedemakerssteeg, de Reigerstraat, het Maria An- nastraatje, het Catharinahof en de Pottebakkersplaats, om er nu zo voor de vuist weg maar een aantal te noemen, nooit meer een hondje tegenkomen. Door de bekende ronde bor den wordt het straatverbod aangegeven. Het viel me daarbij op, dat er onder onze viervoeters misver standen kunnen ontstaan, wan neer ze de afbeeldingen op de borden al te letterlijk opvatten. Er staan namelijk foxterriërs op de nieuw aangebrachte borden, maar bouviers of boxers moe ten nu natuurlijk niet menen, dat het verbod alleen geldt voor de eerstgenoemde parmantige soort. Tot voor kort zijn dezelfde mis verstanden mogelijk geweest, want toen waren de borden nog van een fraaie kop van een herdershond voorzien, ter wijl het altijd al de bedoeling was, dat bepaalde straten ver boden waren voor elke hond, ongeacht welke soort. Een paar jaar geleden heb ik nog een foto gemaakt van de herders hond, die bij het Schavernek de Molensteeg tot verboden ge bied verklaarde, maar ook dat brave beest heeft nu plaats moeten maken vooreen fox. De gemeente heeft de recente maatregelen tegen de honden officieel per advertentie aan het publiek bekend gemaakt en ik heb mooie plattegrondjes ge zien, waarop alle verboden straten en stegen zijn aangege ven. Daarbij werd het me dui delijk, dat burgemeester en wethouders de naam van een van de verboden straatjes zelf niet kennen. "De steeg in de Poststraat" of "De steeg naast De Brouwershoeck" las ik in verschillende publicaties, terwijl alle andere aanduidingen van de verboden straten wel correct werden genoemd. Zou het gemeentebestuur wer kelijk niet weten, dat dat dood lopende steegje in de Post straat heel officieel "Gloppe" heet? Dat staat wel niet (meer) aangegeven, maar toch is het zo. Een tweede doodlopend straatje met de naam "Gloppe" vinden we in de Weerd, maar daar is het straatnaambordje nog wel - het zit niet meer aan de muur, maar staat, heel won derlijk, tegen de muur op een zich daar bevindende plank. Nu weet ik niet of het betere beleid met betrekking tot de zich ontlastende honden al di rect succes heeft gehad, maar het viel me bij mijn gebruikelij ke stapperij door de stad en dan met name door de binnen stad, wel op, dat ik heel weinig ongerechtigheden kon ontdek ken. Vooruit, Leeuwarden een schonere stad! Laten we het hopen. HUISNAMEN Een vorige maal heb ik het al even gehad over een merk waardige naam, die ik zag staan op een huis in de Pieter Lastmanstraat: "dum Spiro Spero", wat je kunt vertalen in: "Zo lang ik ademhaal hoop ik". Ik schreef toen als een wat voorbarige conclusie: "Dit is dus een ademhalend huis, zou je kunnen zeggen'. Maar uit een reactie van een van onze abonnees is mij nu gebleken, dat er een interes sant verhaal achter die naam verscholen gaat. Er heeft in dit huis namelijk een meneer Spiro Leeuwarden is een stad vol kleine bekoorlijkheden. Het blijft een boeiende bezigheid om ze op te sporen. gewoond en hij was het, die deze, voor hem zelf erg toe passelijke, naam op het huis heeft aangebracht. De heer Spiro zou, aldus mijn informante, als jood in de oor log aan deportatie zijn ontko men door tijdens zijn transport naar Westerbork vlak voor dit doorgangskamp uit de trein te springen. En dat "dum Spiro Spero" zou alleen daarom al heel toepasselijk zijn geweest; afgezien van het feit, dat het al eeuwenlang in de uit het bui tenland afkomstige familie Spi ro een lijfspreuk zou zijn ge weest. Maar de werkelijkheid bleek toch iets minder romantisch te zijn, want de heer Spiro, die in Leeuwarden directeur is ge weest van het Instituut voor Geestelijke Gezondheidszorg en die ik in zijn huidige woon plaats Rijswijk even belde, ver telde me, dat hij de tekst "dum Spiro Spero" eens in zijn ge boorteplaats Hilversum op een woning zag staan. Hij vond deze aanduiding zo aardig voor zijn eigen huis in Leeuwarden, dat hij besloot de kreet over te nemen. Toen er, nu zesentwintig jaar geleden, andere bewoners in de Pieter Lastmanstraat kwa men, is het bord niet met de vroegere bewoners mee ver huisd. Dat is dus het verhaal achter een tekst, die ik eerst als aanduiding voor een woning nogal eigenaardig vond. Een presentatie, die me opviel in de Gysbert Japicxstraat. En een presentatie, die me opviel in de Spanjaardslaan.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1991 | | pagina 5