Al RT ISTEN BIJ SI P CASTE N GOUDEN JUBILEUM MARTEN'S CAFETARIA 50 jaar MARTEN'S 1QQ1 f1941 raAni£n'9 i99i 'CAFETARIA vV LU IJS, ZACHT ALS FLUWEEL 'T KLEINE KRAHTSJE nieuwestad 56 leeu warden ;>,v. V. <5^1 VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Tenslotte, ook de vriendelijk heid en sympathie, die van de Buysman's uitging, hebben tot hun grote sukses bijgedragen. Het verstrekken van een foto ging altijd met een joviaal ge baar gepaard. Ook gaven zij graag advies voor jongelui, die zelf als amateurs een dergelijke groep hadden. Waren zij nu het populairste? Ja, maar samen met een ande re groep, bestaande uit drie zusters en een broer, namelijk "The Honululu Queens" uit Den Haag. Deze groep werkte vele jaren bij het variété-gezelschap van Faveur (Koelewijn en Hof man). Zij moesten echter in pagina 6 1942 hun namen wijzigen in "Honolulu Koninginnen", omdat vanaf mei 1942 Engelse toneel namen verboden waren. Ik zou hun prestaties beslist op één lijn willen stellen met die van de Kilima's. Beide groepen waren geweldig, en de vele groepen, die tijdens de oorlog opgericht werden en reisden, konden nooit hun top bereiken. Na 1949 heb ik nooit meer iets gehoord van de "Honolulu Ko ninginnen". Ze zijn waarschijn lijk "weggetrouwd", deze Ge zusters Apontoweil. Bill en Mary en medewerker(s) stonden al in 1949 in het varié té Allotria op de Reeperbahn in Hamburg. Ja, op de Reeper bahn was ook wel wat anders! Het Operettenhaus staat er ook! De "Kilima Hawaiians" werkten tot 1988. Bill Buysman stierf onlangs, 84 jaar oud, in Berkenwoude. Ve len van ons zullen met genoe gen aan hen terugdenken. Sommigen zullen bij "de Har monie" nog wel in de rij heb ben gestaan om kaarten te be machtigen. Op de foto v.r.n.l. - leider Bill Buysman, Wim van Herpen, Vic Spannenberg en tenslotte Mary Buysman-van Zon. Historisch Variété Archief Ritsko van Vliet senior Enige maanden geleden stierf de leider van de Kilima Hawaii ans Bill Buysman. Aangezien deze Kilima Hawaiians ook wel bij "Spoorzicht" van Sipke Cas- telein zijn opgetreden, o.m. in 1941, zou ik graag iets over deze groep willen vertellen. Bill Buysman begon als jonge man in een padvindersbandje. Bij de marine hield hij zich ook met muziek bezig en in 1934 begon de artistieke carrière. In 1988 zijn ze gestopt. Zij, d.w.z. Bill en zijn echtgenote Mary Buysman-van Zon en nog een medewerker. Wat was eigenlijk het grote sukses van deze Kilima Hawaii ans? Dat lag in hun muzikali teit, hun veelzijdigheid, steeds weer goede medewerkers in hun groep, en tenslotte het tij dig ontdekt worden door een variété-ondernemer, namelijk de heer Herman Rinket uit Gro ningen. Herman Rinket, zoon van een feestartikelenhande laar, uitgever en impressario Christoph Rinket, reisde door het gehele land. Later heeft Herman Rinket ook wel samen gewerkt met Faveur om de concurrentie het hoofd te bie den. Onder leiding van Herman Rinket werden de Kilima Ha- waiians vooral in de oorlogsja ren, en kort daarna, zeer popu lair. De foto werd gemaakt n.a.v. het 10-jarig toneeljubi leum. ZEER POPULAIR Kort voor de oorlog werd deze hawaiian-muziek zeer populair. Het was iets nieuws. En.in de oorlog mocht er geen En gels-Amerikaanse muziek ge speeld worden. Ook geen En gelse toneelnamen, maar Hawaii was nog geen deelstaat van de Verenigde Staten, het was neutraal, bovendien was er in het begin van de oorlog nog geen oorlogsverklaring met de V.S. - de artisten, die in dit genre werkten, werden door de Nederlandsche Kultuurkamer ongemoeid gelaten, mits zij zich maar hadden laten regis treren. Ook het publiek wilde zich tegen de vele Duitse mu ziek afzetten, juist omdat de andere vormen aan banden werden gelegd door die Kul tuurkamer, en ook dat heeft be slist bijgedragen tot het grote sukses van de Kilima Hawaii ans. Buiten Bill en Mary - Engelse toneelnamen waren verboden, maar iedereen noemde hen zo, en ook dat werd stilzwijgend toegelaten - hadden zij Wim van Herpen als bassist, en de Indische medewerker Vic Span nenberg als electrische guita rist. Deze werd na de oorlog vervangen door de heer Th. Ehrlicher. SARI MAREIS Het repertoire van de Kilima's bestond niet alleen uit muziek uit Hawaii, zoals de Kilima- Wals, Hawaii Tattoo en o.m. het lied Strand van Waikiki, zij speelden ook Zuidafrikaanse liedjes, zoals Sari Mareis, Su- kerbosje, ik wil jou he, enz. Ook krongjong-muziek en ook het liedje: "Er hangt een paar- dehoofstel aan de muur" en ik geloof beslist, toen ik ze in 1941 bij Castelein hoorde spe len, dat zij ook het toen be roemde liedje "Ouwe Taaie" op het repertoire hadden staan. Een memorabel jubileum aan de Nieuwestad: deze maand bestaat Marten's Cafetaria pre cies vijftig jaar. Toevallig komt deze verjaardag in een bijzon der licht te staan, nu tegelijker tijd de herbouw van het afge brande pand van de Wibra wordt voltooid - dit stukje van de oude binnenstad zal nu weer bijzonder in de belang stelling komen te staan. Het was dus in het benauwde oorlogsjaar 1941, dat de heer Marten van der Velde in zijn geboorteplaats Leeuwarden een broodjeszaak begon en wel in een piepklein pandje in de Torenstraat. Eerder had de jonge ondernemer onder ande re gewerkt in de bekende koek en banketbakkerij van Wiger- smainhetNaauw. Een iets grotere behuizing vond hij niet lang daarna in de Doe- lesteeg, waar de zaken uitste kend marcheerden. Met het aanhouden van de oorlog werd de voedselvoorziening er im mers niet beter op en veel kwam er op de bon. Maar Mar ten bleef zijn broodjes met een eitje of een gebakken bokking leveren tegen de civiele prijs van vijf en dertig cent, terwijl zijn kopje koffie er nog niet meer dan een kwartje kostte. De energieke Van der Velde, die voortdurend dacht aan ver beteringen en uitbreidingen, vond weer een nieuwe plaats van vestiging aan de Voor streek in de voormalige banket zaak van Heins, waar hij zorg de voor een primeur: Hij open de hier de eerste cafetaria van Leeuwarden met een lunch roomerachter. Zijn laatste adres zou het trou wens niet zijn, omdat hij op een k goede dag zijn oog liet vallen op de vroegere apotheek van Vogel aan de zonzijde van de Nieuwestad. Hij verhuurde daarom zijn zaak op de Voor streek en stond op het punt zijn intrek te nemen in de oude apotheek, toen bleek, dat die door een misverstand tussen de eigenaar en de makelaar in tussen zonder zijn medeweten aan een ander was verhuurd. Zo kwam het echtpaar Van der Velde, geheel onverwacht, in Winterswijk terecht om daar een pension te exploiteren. Maar het hart van Marlen bleef in Leeuwarden en de eerste kans, een jaar later al, om naar hier terug te gaan, greep hij met beide handen aan. De Van der Velde's betrokken nu aan de drukke kant van de Nieuwe stad de vroegere viswinkel van Blokzijl. Van 1967 tot 1982 werd hier de zaak onder de oude vertrouwde naam "Marten's Cafetaria" ge ëxploiteerd door de firma Ja ger, de eigenaresse van het pand; daarna kwamen de Van der Velde's er weer in. En daar kan nu dus het gouden jubileum worden gevierd. Helaas zonder de "oude" heer Van der Velde zelf. In '71 werd hij door een hersenbloeding ge veld en hij stierf op de nog jon ge leeftijd van twee en vijftig jaar. Zijn vrouw zette later de zaak met veel wilskracht even wel door en het is de oudste zoon, ook al een Marten, die nu in de intussen grondig ver bouwde Marten's Cafetaria de scepter zwaait. Klanten, die hem niet beter kennen, spreken hem dikwijls als "meneer Martens" aan, maar dat hebben zijn vader en moeder ook veel beleefd: "Me neer Martens, nog een koffie graag" of "Mevrouw Martens, mogen we even afrekenen?" Ech och, dan laat je dat maar zo. Ook telefonisch opgegeven be stellingen: "Graag bezorgen bij Van der Velde op de Nieuwe stad" zorgden vaak voor mis verstanden. Want wie denkt er dan niet aan de boekwinkel aan dezelfde kant? Maar voor de man in de straat is het dus "Marten's Cafeta ria" - zo is het altijd geweest en zo zal het blijven ook. Een mooi plaatje van Marten's vroegere zaak aan de Nieuwestad - deze foto is in negentienzevenenvijftig gemaakt.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1991 | | pagina 6