SPECIALE AANBIEDING: ZIE ACHTERPAGINA 24 AUCKAM ASTRAATJE SLECHT TE VINDEN 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG is zuinig op uwoge" I en... uw geld- MERKWAARDIGE WEDDENSCHAP VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 11 Deze maand bestaat 't Kleine Krantsje precies zevenentwintig jaar. Het was in oktober negen tienvierenzestig, dat het eerste nummer ver scheen. Met dit nummer gaat 't Kleine Krantsje dus de achtentwintigste jaargang m. We kunnen het langzamerhand wel aardig taxeren: wanneer we voor onze traditio nele fotoprijsvraagrubriek "Leewadders, waar is dit?" een keus maken uit de voorraad beschikbare plaatjes, staat voor ons het aantal reacties van onze lezers al bij voorbaat vast. Op enkele uitzonderingen na, waarbij wij ons toch wel degelijk vergisten, wisten we vooruit hoe groot of minder groot de stroom inzendingen zou zijn. Zo begrepen we, bij het afdrukken van de foto van een maand geleden, ook al, dat de binnenkomende reacties bij wijze van spreken te tellen zouden zijn. Veel "trouwe oplossers" hebben het ditmaal dan ook moeten laten afweten - zij zijn kennelijk niet op het idee gekomen, dat het gefotografeerde punt te vinden was op een centrale plaats in onze oude binnenstad, namelijk vlakbij het stadhuis. 1 "Het gebouw op de foto" aldus schreef onze abonnee de heer A. J. Pietersen te Tytsjerk, "straalt iets voornaams uit. Het suggereert, bij mij althans, ruimte. Een ruime ingangspartij, fraaie ramen en een mooie ge vel. Dat geheel moet toch wel aan een plein of in een brede straat zijn gebouwd! Dus zoe ken in die richting. Maar nee hoor, nergens te vinden. Dan Heel lang geleden, toen de Harmonie nog niet bestond en het gebouw van de Friesche Club aan het Ftuiterskwartier nog een schouwburg was, heeft zich daar een vermake lijk voorval afgespeeld met be trekking tot een merkwaardige weddenschap. De toneelvereniging Ten Kate zou daar het Indische blijspel "Suikerfreule" spelen met het optreden van een amazone te paard. Die edele viervoeter werd door het Ten Kate-be- stuurslid Simon Hoogterp ge huurd bij de zouthandelaar Postma in de Ciprianussteeg. Toen hij dit aan zijn vrienden in het Oranjebierhuis vertelde, kreeg hij te horen, dat het beest "best eens wat kon laten vallen", wanneer het op het to neel verscheen en mogelijk door het licht en het lawaai ze nuwachtig werd. "Bestaat niet!" zei Simon Hoogterp. "Dat peerd houdt sien fetsoen, let mar es op". "Nou, wedde om een fles wien, dat ie wat valle laat," reageer de een van de vrienden. "Dat nim ik an," zei Simon Hoogterp. Toen brak de avond van de voorstelling aan en daar ver scheen het paard met de ama zone op het toneel. Vrijwel op hetzelfde moment begon die knol te steigeren en te happen naar lucht. En.ontdeed het beest zich van een hoop van heb ik jou daar! Het publiek in de zaal lag met een dubbel van het lachen en begon te schreeuwen en te jui chen van plezier. Maar Simon Hoogterp keek zo zuur als azijn. Hij had z'n wed denschap verloren. Die fles wien was ie kwiet. het vizier ma,ar gericht op de wat engere straatjes. En hoe wel de oplossing geen ABCtje was, bleek het wel de A van Auckemastraattezijn". "Nou, nou" reageerde de heer Cor de Jong te Leeuwarden, "dit zoekplaatje heeft me vele uren gekost, want ik zocht deze gevelwand in andere hoeken van onze binnenstad. Ik was dus op zoek in straten als het Ftuiterskwartier, de Oostersin gel, de Doelestraat, de Heeren straat, de Bagijnestraat, de Zui- dergrachtswal, de Speelmans straat en de Eewal, maar daar bleken de panden van de foto nergens te vinden. De volgende dag weer op stap en nu naar de Beyerstraat, door de Kleine Hoogstraat en naar het Heerenwaltje en ja, daar was het dan toch, naast het Oranje Bierhuis. Nooit ver wacht, dat deze mooie oude gevelwand daar te vinden zou zijn. Erg verrassend voor mij, want wat ben ik zelf vaak door dat Auckamastraatje gelopen De heer D. Beeksrna te Hui- zum, die het beeld van onze stad heel goed op zijn netvlies heeft, had ook ditmaal geen moeite met het beantwoorden van onze vraag. "Deze keer een gemakkelijk te vinden punt in de stad" zo schreef hij ons. "In ditzelfde straatje zat voorheen de fiets- zaak van de heer Andriessen" en daarmee bedoelde hij na tuurlijk het bekende Renners huis, dat we nu alweer jaren aan de Voorstreek kunnen vin den. Ook de heer I. D. Simonides te Leeuwarden had geen moeite met het beantwoorden van onze vraag: "Voor mij was de oplossing niet zo moeilijk. In de jaren 1923 - 1930 was ik leer ling van de Leeuwarder Schoolvereeniging in de Sint Antonystraat. Mijn zus was leerlinge op de Meisjesschool aan het Hofplein. We speelden veel in de omgeving en we za gen af en toe naar de trouwerij en op het bordes van het stad huis, waarbij ons oog tegelijkertijd viel op de ingang van het Auckamastraatje met het Oranjebierhuis en het door u gefotografeerde pand er naast." De heer Alb. van der Wal te Leeuwarden hield het kort en krachtig. 't Kan niet missen, Auckemastraatje 4, 6 en 8" be richtte hij en ook de heer J. van der Zwaag uit Leeuwarden had niet veel woorden nodig. "Een prachtige opname" zo beoor deelde hij onze foto. Maar wel ging hij nog even in op de foto van de slagerij van Van der Form, die wij in 't vori ge Kleine Krantsje op dezelfde pagina hadden afgedrukt. "Ook die foto vond ik heel erg mooi. Ik weet nog, dat Van der Form er zelf in woonde. Later was het Jan de Bruin en nu is het Henk de Bruin. In deze zaak heb ik jaren gewerkt en juist daarom was die foto een mooie herinnering voor mij". Tenslotte een reactie van de heer Harm de Vries, ook uit Leeuwarden. "Ik ben er op zon dagmiddag met de fiets op uit gegaan door de oude binnen stad. Je begint dan op de Nieuwestad, maar komt dan al gauw tot de conclusie, dat het daar niet is. Dan door al die andere straten, die naar je mening in aanmerking komen: de Kleine Kerkstraat, de Grote Kerkstraat, langs de Put, de Sacramentsstraat, de Voor streek, Eewal, het Gouver neurs- en het Hofplein, dan het Raadhuisplein, linksaf het Auc kamastraatje in en ja hoor, ik pakte 't Kleine Krantsje uit de jas, ik vergeleek de situatie hier met de foto en het kon niet missen: dit was het, het pand nummer 6, eigendom van de Vereniging Hendrik de Keyser". Mooi, en dan nu de winnaar van het uitgeloofde fotoboekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het.Dat werd de heer I. D. Simonides, Transvaalstraat 51 te Leeuwarden. Dit was niet de eerder door ons gepubliceerde "zoekptaatjesfoto" prijsvraagfoto knipte. Maar de fotograaf heeft wel op dezelfde plaats gestaan, toen hij de com ih WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1991 | | pagina 11