MET FENNO SCHOUSTRA OP PAD KRIS KRAS DOOR DE STAD 'T KLEINE KRANTSJE Straatnamen Tekens-van-toen Zandleven Huisnamen Rijksarchief Enorme gaten VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 17 Om vandaag te beginnen moet ik u in gedachten even meene men naar de Wortelhaven en de Eewal. Daar heeft men de aardige gedachte gehad om ter gelegenheid van de onlangs gehouden Monumentendag de in vroegere eeuwen gebruikelij ke straatnamen aan te bren gen. De Wortelhaven kwam die dag Vischmarkt te heten, de Eewal noordzijde kreeg de oude aanduiding Olde Eewal en de Eewal zuidzijde, werd, als vanouds, de Orangie Ee wal. Deze alternatieve straatnaam- geving zal alleen voor die dag zijn bedoeld, maar op het mo ment, dat ik dit schrijf, een paar weken later, hangen die bord jes er nog steeds - mensen, die hier de weg niet weten en die op de Eewal moeten zijn, zoeken zich dus een aap. Al enkele malen eerder heb ik in deze krant gepleit voor het in ere herstellen van straatnamen, die in het vergeetboek zijn ge raakt. Aanduidingen, die wijzen in de richting van beroepen, die in of bij bepaalde straten zijn uitgeoefend of van figuren, die er hebben gewerkt of gewoond, vormen, zeker voor vreemdelin gen, een aparte bekoring. Onlangs op een heerlijke zater dagmiddag zwervend door de toen buitengewoon gezellige binnenstad van Dokkum viel het me op, dat daar ook alle stegen nog hun oude, vaak zo karakteristieke namen dragen. Er zijn trouwens meer Friese steden, die de door onze voor ouders bedachte aanduidingen laten voortleven in deze tijd, leuk is dat. Maar ik kan me niet aan de in druk onttrekken, dat de men sen, die bij ons in Leeuwarden over de straatnamen gaan, voor zoiets ongevoelig zijn. De straatnaamgeving lijkt me hier nogal willekeurig toe. Straat naamborden, die, door welke oorzaak dan ook, verloren gaan, worden lang niet in alle gevallen vervangen door ande re en kunnen vele jaren naam loos blijven, tot er plotseling toch weer eens een bord ver schijnt. Aan de andere kant kunnen we het hier beleven, dat een van de kortste straten in onze bin nenstad niet van een of twee, maar liefst van drie naambor den is voorzien. Dat is de Bur- maniastraat, die de Kleine Kerkstraat met de Nieuwestad verbindt, let daar maar eens op. Maar nogmaals, het terugbren gen van oude aanduidingen lijkt me zinvol toe, maar dan moet De Waterpolle - nergens meer te vinden, zélfs niet in het straatnamenboek van Willem Dolk. De Waterpolle was een steegje tussen het Oldegalileën en de Dokkumer Ee. het natuurlijk niet gebeuren, zo als dat op de laatste Monumen tendag is gedaan, waar het niet herkenbaar was, dat het hier vervallen, namen betrof. Namen als Olde Eewal, Orangie Eewal en - bijvoorbeeld - Deinumer Zuupmarkt en Vleeschmarkt (beide weleer op de Nieuwe stad) zou men onder de huidi ge namen Eewal en Nieuwe stad kunnen aanbrengen op bordjes, die duidelijk afwijken van de nu gangbare straat naamborden. Om helemaal alle misverstanden te voorkomen, zou je die aanduidingen uit Opa's tijd dan ook nog tussen haakjes kunnen zetten. Tekens-van-toen: tsjonge ja, ik heb tot mijn voldoening ge merkt, dat mijn aansporing, een tijdje geleden aan de abonnees van 't Kleine Krantsje gedaan, om in de stad op zoek te gaan naar oude opschriften en der gelijke dingen, die nu niet meer toepasselijk zijn, niet zonder gevolgen is gebleven. Ik hoorde van lezers van onze krant, die zelf enthousiast op zoek zijn gegaan om zoveel mogelijk tekens uit een ver of minder ver verleden op te spo ren. Een interessante bezigheid -ikzei het al! Een teken-van toen, waarover ik het een vorige maal heb ge had, was dat op het hoekpand van de Oostergrachtswal en het Molenpad. Met behulp van een verrekijker kon ik zien, dat daar nog heel vaag het woord "Verfwaren" op staat. Daar moet ooit, dacht ik dus, een verffabriek zijn geweest en ja hoor, een van onze abonnees kon dat bevestigen. Dat was mevrouw Fransisca Henderika Rijpstra-Zandleven te Hoogeveen, die daar als meisje zelf heeft gewoond. Haar vader had er de winkel, kantoren en pakhuizen van de onderneming, die nog wel be kend is in Leeuwarden: Zandle- ven-verf kennen we nog altijd in onze stad, zij het dan, dat er al lang geen Zandleven meer in zit. Mevrouw Rijpstra-Zandleven, die nu zesentachtig is, vertelde me, dat zij tot haar twaalfde heeft gewoond in het pand aan de Oostergrachtswal, dat nu, na bijna driekwarteeuw, dus nog altijd vage sporen toont van kleurrijke opschriften van weleer. Ook heeft Zandleven aan de Bisschopstraat een vestiging gehad, waar het bedrijf nog eens geteisterd is door een spectaculaire brand. En nu zit de onderneming aan de Sne- kertrekweg en de Ampère straat, maar dat is een verhaal, dat natuurlijk weinig te maken heeft met het teken-van-toen, waarover ik begon. In de Westerparkstraat staat een huis met de naam "Nico- lien". Dat zegt me niets en die naam zal ook u allen wel niet aanspreken. Maar voor de naamgevers heeft deze aandui ding natuurlijk wel degelijk be tekenis. Zoals de huisnaam "Nea Tocht", die ik zag staan op het pand Troelstraweg 184 een voor ons allen duidelijke betekenis heeft. De naamge vers zullen nooit hebben ge dacht, dat ze hier nog eens te recht zouden komen. Erg aardig vond ik de naam "De Herdershof" van het pand Wergeasterdyk nummer negen, toen ik hoorde dat een meneer Jan Herder de bewoner is van dit huis. Hetzelfde geldt voor '"t Kruythuys" in de Carel van Manderstraat, want dit pand wordt door een meneer Kruyt bewoond. Wat de bewoners van het huis nummer vijftien aan de Hem- penserweg bewogen kan heb ben hun woning de, overigens grappige, naam "Nou én.te geven is me niet recht duidelijk. Het is een keurig net en nieuw huis, waar je zo op het oog weinig of niets hebt aan te mer ken. Nou én.Of bewoon den de naamgevers misschien eerst een kasteel en trokken zij zich nu in deze meer beschei den huisvesting terug? "De Linde" heet het huis Har- lingerstraatweg negenendertig, maar de boom, waarnaar dit pand genoemd zal zijn, heeft intussen kennelijk het loodje gelegd - er staat geen linde boom meer in de tuin. Dan staat er aan de Juliana- laan, nummer dertien, een huis dat "De Schrootjes" heet en die aanduiding laat zich wel verklaren. Het is immers een van de houten woningen hier en de schrootjes, die er deel van uitmaken bracht de vroege re bewoner, de directeur van het PEB, Ir. Lijfering, op het idee van deze naam. De bewoners van het pand Harlingerstraatweg vijfendertig, ook een houten huis, moeten precies hetzelfde hebben ge dacht - zij hebben de naam "de Plankskes" erop gezet. "Rijksarchieven" staat er, in steen gehouwen, boven de deur naast de Kanselarij aan de Turfmarkt, maar dat slaat nu op niets meer. Het is gewoon een teken-van-toen, want het Rijksarchief ("Ryksargyf" noemt het zich nu zelf) resi deert alweer geruime tijd aan de Boterhoek naast de Provin ciale Bibliotheek. Vlak bij die aanduiding "Rijks archieven" ontdekte ik een tekst in de zijmuur van het pand aan de Turfmarkt, waarin vroeger de schrijfmachinezaak van Van den Berg en Kop is geweest. Maar wat daar heeft gestaan werd me niet duidelijk - het is niet meer leesbaar he laas. Dat laatste geldt niet helemaal voor een tekst, die ik nog zag staan op een muur in de Ame landsstraat. "Vleeschhouwerij" en "J. v.d. Weide" las ik daar, maar er moet daar meer heb ben gestaan, dat nu ook al niet meer is te lezen. De slagerij van Van der Weide, ooit op de hoek van deze Ame landsstraat en de Voorstreek, was erg bekend in Leeuwar den. Maar ook de herinnering aan dit bedrijf is nu meer en meer aan het vervagen. De enorme gaten, die er zo nu en dan in de stad ontstaan, brengen een interessante bij komstigheid met zich mee: plot seling kun je uit bepaalde hoe ken foto's maken, wat anders gewoon niet mogelijk is. Zo gaf bijvoorbeeld het wegbre ken van een oud huis in de Kleine Hoogstraat me nog niet zo lang geleden een kans om een aardige foto te maken van de achterkant van het Letter- Leeuwarden is een stad vol kleine bekoorlijkheden. Het blijft een boeiende bezigheid om ze op te sporen. kundig Museum op de hoek van de Grote Kerkstraat en de Beyerstraat, waar tot veler ver rassing eensklaps het fraaie ronde torentje van dit gebouw heel goed zichtbaar werd. Ook heb ik in m'n archief een buitengewoon fraaie opname van de Oldehove, die onze me dewerker Jelle Foppma een aantal jaren geleden maakte, toen er ruimte kwam in de Bo terhoek, waar alle panden moesten sneuvelen voor de nieuwbouw van de Provinciale Bibliotheek. Jelle maakte toen een opname, die nog nooit eer der was gemaakt en die je nu ook niet meer zo zou kunnen maken: hij fotografeerde de noordzijde van de toren. Voor het fotograferen van de zuidzijde van de Oldehove heb ben fotografen ook nooit vol doende armslag gehad, maar nu het grote Aegongebouw werd weggebroken, kon ik deze kant van de toren dan toch eens vereeuwigen. Het wegbreken van de bebou wing aan de Stationsweg geeft ook een mogelijkheid op ver rassende opnamen en dat zal zeker ook het geval zijn, wan neer de Harmonie helemaal te gen de vlakte ligt en de, stellig enorme berg puin, is wegge ruimd. Ik ben eerlijk gezegd, nog meer benieuwd naar het gat dat er dan ontstaat, dan naar het nieuwe gebouw, dat me jammer genoeg niet zo aantrekkelijk lijkt.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1991 | | pagina 17