ZWARE TIJD TUSSEN TWEE OORLOGEN 'T KLEINE KRANTSJE 'T KLEINE KRANTSJE HET BEGIN VAN EEN BAKKERIJ VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Toen hadden we er nog geen flauw idee van; nu weten we het precies: het jaar negentienhonderdeenenveertig was wel heel erg ongunstig om een zaak te begin nen. Met nog een hele lange, donkere oorlogstijd voor de boeg, was het op poten zetten van een onderneming - achteraf bezien - een riskante zaak. Tóch is het allemaal gelukt, tóch zijn alle moeilijkheden overwonnen en nu is het dan zover, dat de B.V. In de Soete Suikerbol als een zeer succesvol bakkersbedrijf zijn gouden jubileum kan vieren. De kalender geeft officieel november als de maand van verjaring aan; 't Kleine Krantsje schenkt er echter nu al royaal aandacht aan. Gestart als een piepklein dwergje in bakkersland, is Feen stra's onderneming in die vijftig jaar door keihard werken en vooral door veel vakmanschap en uitstekende producten onder de Leeuwarder bakkers uitgegroeid tot een reus. Met zeven winkels - aan de Tweebaksmarkt, in de Kleine Kerk straat, aan Achter de Hoven, in de Menaldumerstraat en in de winkelcentra Aldlan-Oost, Camminghaburen en Bilgaard - bestrijkt De Soete Suikerbol in dit jubileumjaar vrijwel de gehele stad. Een groot deel van de Leeuwarder bevolking kent dan ook uit eigen ondervinding de kwaliteit van het Soete Suikerbolbrood. Bakker Jentje Feenstra en zijn vrouw Ytje Voor het opsporen van het al lereerste begin van Feenstra's succesverhaal dienen we nog verder in het verleden terug te tasten dan tot dat net al ge noemde oorlogsjaar. Want - heel merkwaardig! - niet alleen de Tweede Wereldoorlog was voor de bakkersfamilie Feen stra van eminent belang, de Eerste Wereldoorlog is dat ook geweest. In het eerste jaar van die eer ste wereldbrand, negentien veertien dus, trouwde Jentje Luutzen Feenstra uit Arum met Ytje Wesseling uit Sint Anna Parochie. Hoewel Jentje, een zeer markante man, van boe renafkomst was, was het hem niet gegeven de voetstappen te volgen van zijn voorvaderen. Een bezorgde huisdokter achtte zijn constitutie minder geschikt voor de harde landarbeid; hij wou hem liever zien als schil der bijvoorbeeld, mooi in de buitenlucht. EIGEN BAKKERIJ Maar Jentje Feenstra zelf zag meer brood in het bakkersvak en nadat hij al in verschillende plaatsen als bakkersknecht had gewerkt, besloot hij nu met zijn jonge vrouw een eigen bakkerij te kopen. Het oog viel op een bedrijfje in het minuscule plekje Niawier, midden in de wijde wereld achter Dokkum. Voor de ronde som van drieduizend gulden kon dit bakkerijtje wor den aangekocht en vol enthou siasme ging het echtpaar aan de slag. Een bezwaar was wel, dat het wonder van de electriciteit in die tijd nog niet tot de plaats Niawier was doorgedrongen - alle deeg moest dus met de hand worden gekneed. Ook van waterleiding hadden de Ni- awiersters in die dagen nog nooit gehoord. Tot de inventaris behoorde dus, behalve een turf- of takkenbosoven, een deegtrog, waarin het brood- of roggedeeg moest worden klaar gemaakt. Gelukkig beschikte Jentje Feenstra wel over modern ver voer: hij had een hondekar met een daarbij passende joekel van een gele hond, die al op gang kwam, zodra hij met zijn naam Wodan werd aangespro ken. En.de bakker had een knecht* een hele steun, want die landarbeid was voor Jentje Feenstra misschien minder ge schikt geweest, ook het bak kersvak viel hem bepaald niet licht. Feenstra's bakkerij maakte het bekende kleingoed en verder plaatbrood en wiggen, een brood, dat men overdwars in sneed en, vanzelfsprekend, strengelbrood op de vloer. Met de hondekar werd de di recte omgeving afgezeuld en de naastliggende wereldstad Wetsens met nog geen hon derd inwoners was de belang rijkste plaats in het verzorgings gebied. Terwijl Jentje en Wodan dus het land introkken, hielp Ytje de klanten in het winkeltje, waarbij als aanvankelijk bezwaar naar voren kwam, dat zij, komend uit het Bildt, geen woord Fries ver stond. Vroeg zo'n vrouwtje "trije bóltsjes", dan diende de bestelling eerst voor de bak kersvrouw in gangbaar Neder lands te worden vertaald - al thans in het begin. Trouwens, Ytje Feenstra moest ook al gauw bij de bakoven de handen uit de mouwen steken, want de mobilisatie na de in augustus negentienveertien uit gebroken oorlog riep de knecht in dienst en het bakken moest wel doorgaan. MILDERE OMGEVING Jentje Feenstra, die dus niet sterk was, begon het venten in de omgeving steeds meer als een last te beschouwen en na tien, twaalf jaar had het bak kersechtpaar ook begrepen, dat de wind nooit gaat liggen in het deel van de wereld, waar ze woonden. Zo zagen zij tenslotte naar een wat mildere omgeving uit, die zijn meenden te vinden in het greideland van Baardera- deel. In negentienzesentwintig ver kochten ze de bakkerij in Nia wier voor vijf mille aan hun knecht Durk Sijtsma, waarna ze voor achtduizend gulden een bakkerij kochten in Hijlaard. Het gezin Feenstra, dat toen al uit zeven personen bestond, kreeg er hier nog tweemaal een uitbreiding bij, zodat er uit eindelijk negen mensen rond de tafel zaten: Heit en Mem, Luutzen (geboren in 1915), Eli sabeth (1916), Jan (1918), Klaske (1920), Jacob (1921), Hiltje (1927) en Dieuwke (1929). Van hen zullen we Luutzen, Lies, Jan en Jacob nog in het verdere verhaal van (Vervolg op pag. 5) Het minuscule Niawier, waarJentje Feenstra in het jaar negentienveertien een bakkerij aankocht voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: bank 2805901 Post- Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058J-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aapmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te v.ermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven; Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1991 | | pagina 3