ARTISTEN BIJ SIP CASTELEIN DE LELIJKE POETS BIJ DE SICHERHEITSDIENST "GOOI CENT ONDER" LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KRANTSJE VREEMD GEVAL ATTRACTIE VROEGER VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 15 Over Karin ZosKa heb ik al eer der geschreven, ik heb er een heel artikel aan gewijd. Nu vlak voor de feestdagen lijkt het mij juist om weer iets over haar te schrijven. Zij werkte in de pe riode van 1927 tot 1929 ook al eens met de Kerstdagen in "Spoorzicht". Mevrouw Van Goor-Castelein, de jongste dochter van Sipke Castelein, vertelde mij laatst, dat haar moeder de zaak met de Kerst dagen zo prachtig versierde. Ouderen zullen zich dit allicht herinneren. Ook is er al eens een prachtig versierde arresle- de met Kerstman buiten aan de gevel of op het dak aange bracht geweest. Wat een tijd! Karin Zoska stierf in 1987 aan de gevreesde ziekte kanker. Zij heeft mij nooit verteld, dat ze deze ziekte had. Ik zou haar eventueel nog bezoeken in Wellesley bij Boston. Maanden had ik niets gehoord, toen bel de ik en een verpleegster ver telde, dat zij ziek was en sliep. Daarna kwam er een briefje: ik moest niet boos zijn, het ging allemaal zo vlug. Een lange lij densweg is haar bespaard ge bleven. Karin Zoska, geboren in Berlijn, werd opgeleid tot klassiek dan seres, maar zij koos voor het variété. Wanneer ik zo haar ge schonken plakboeken bekijk, heeft zij heel wat landen als ve dette afgereisd. Toen zij ver nam, dat ik uit Leeuwarden kwam, was het eerste: Cabaret Een vreemd geval, dat was het zeker, waarmee de Leeu warder gemeentepolitie in 1959 werd geconfronteerd. Toen kwam er een belhamel van amper negen jaar, een zekere S. S., op het politiebureau aan de Nieuwestad om'vlotweg op te biechten, dat hij een portemonnee had ontvreemd. Hij zou de beurs hebben gestolen op de zaterdagmarkt aan de Nieuweburen, waar een colbertje over een groentekist hing. Daar stak de portemonnee uit en toen hij zich ermee uit de voeten had gemaakt bleken er tien briefjes van tien in te zitten - in die tijd nog een aardig bedrag. Als overtuigend bewijs deponeerde de knaap de beurs op de balie. Maar nu zat er nog maar twee en twintig vijftig in en toen de politie vroeg, waar de resterende zeven en zeventig gulden vijftig was gebleven, kwam de jongen met een hele reeks ver schillende verklaringen op de proppen. Bovendien, en dat was toch ook merkwaardig, was de beurs, die de knaap op de balie had gelegd, duidelijk een damesportemonnee, die je niet direct zou verwachten in de zak van een herencol bert op de zaterdagmarkt. En.er was helemaal geen aangifte geweest! Allemaal raadsels dus. Of het voor de politie raadsels zijn gebleven weten we niet. Maar mis schien kan de heer S. S., nu veertig jaar oud, dat zelf nog eens uit de doeken doen. "Spoorzicht" en familie Caste lein. Haar impresario was toen de bekende sportjournalist Ibe- lings uit Groningen, die zich la ter als impresario in Den Haag vestigde. Hele tournees organi seerde hij voor haar in Neder land. De plakboeken zijn vol met pro gramma's en recensies uit alle grote steden. Bioscopen, want die hadden toen nog een tus- sennummer, variétés, cabarets, enz. Ook Valkenburg komt steeds voor in de plakboeken en natuurlijk advertenties uit de Leeuwarder Courant en het Leeuwarder Nieuwsblad. Een leuke recensie van de Noorderlijke Wielervereeniging Leeuwarden, waarin de naam Andriessen voorkomt en waarin alle artisten, die deze week in 1928 bij Sipke Castelein optra den, ook genoemd worden. Toen de oorlog ip 1939 begon, bevond Karin Zoska zich in Amerika. Buitenlandse artisten moesten toen een soort loyali teitsverklaring afleggen, en konden dan blijven. Zij heeft dit gedaan, bleef in de V.S. en trouwde daar een beursmake laar. Het luxe reclamealbum van haar bevat de mooiste fo to's, gemaakt door de bekend ste artistenfotografen. Zij trad met de grootsten der aarde op, o.a. met Marlène Dietrich. Karin Zoska werd 80 jaar oud. Haar as is overgevlogen naar Offen bach bij Frankfurt/Main, omdat zij in Duitse aarde wilde rusten. Nu met de Kerstdagen vind ik het gepast één van haar mooi ste foto's in deze serie over Sipke Castelein te plaatsen, met handtekening en naam van de fotograaf: Bruno of Holly wood, New York. Zij behoorde tot de grootste variété- en re vuedanseressen van haar tijd. Bij het zien van het amusement van vandaag de dag denk ik wel eens: nu méént het pu bliek, dat het moet klappen. Vroeger klapte het publiek echt! Leeuwarden Historisch Variété Archief Ritsko van Vliet senior (Vervolg van pag. 9) Zodra Pieter Reitsma, na nog heel wat aarzelen, zijn handte kening op papier had gezet, werd Fransoos Lammers de vriendelijkheid zelf. Hij zei dat Pieter hiermee het verstandigst had gehandeld en dat hij nu niet meer verhoord zou wor den. Bijna drie maanden bleef Pieter Reitsma nog in Leeuwarden in gevangenschap. Op zestien au gustus bracht men hem over naar het concentratiekamp Vught. Daar werd de ongelukki ge Pieter Reitsma, twee dagen later, tegelijk met verscheidene andere verzetsstrijders, gefusil leerd. Ook zijn onderduiker, Henk Lever, verloor op dat mo ment zijn jonge leven. REPRESAILLE De fusillade moet een repre saille zijn geweest voor het li quideren op vijftien augustus van twee Duitse S.D.-ers in Bir- daard en voor een (mislukte) aanslag op het leven van Za- charius Sleyfer in Leeuwarden op de dag ervoor. De meest opmerkelijke bezoe ker, die de gewonde Sleyfer in het ziekenhuis aan zijn ziekbed kreeg was de inmiddels weer met hem verzoende Fransoos Lammers. Hij kwam zijn kame- raad-in-het-kwaad vertellen, dat er in Vught een groot aantal 'terroristen' was doodge schoten. "Ook jouw boer Reitsma was daarbij" zei hij met een onver holengenoegen. Het moet in vroeger jaren voor de jeugd uit de buurt van de Boterhoek een hele attractie zijn geweest, het vreemde spel letje, dat "Gooi-cent-onder" werd genoemd. Wanneer bezoekers van de Ol- dehove de toren beklommen, verzamelden de jongens en meisjes zich aan de voet van het oude monument om het volk op het torendak aan te moedigen wat centen naar be neden te werpen. "Gooi-cent- onder!" werd er dan geroepen. Wie een beetje sportief was greep dan de portemonnaie en wierp een paar centen de diep te in. De jongens en meisjes beneden zagen de centen aan komen en staken hun handen uit om ze op te vangen. Maar altijd kwamen die op een ande re plaats terecht, dan ze had den verwacht. Dan werd het een hele of halve vechtpartij om de buit in bezit te krijgen en veel groter dan de oogst was vaak de schade aan de kleren. Vooral de lange kou sen wilden nog wel eens stuk- scheuren op het scherpe grind. Ook viel er wel eens een drup pel bloed, wanneer er wat al te fel naar de omlaag gekomen geldstukken werd gezocht. Maar natuurlijk bleef het, door de jaren heen, een hele aardig heid, dit "Gooi-cent-onder". Al leen zullen de weinige kinde ren, die nu nog in de schaduw van de Oldehove wonen, er geen weet meer van heb ben. In de trein van Den Haag naar Leeuwarden trof een Leeuwar der echtpaar een oudere stad genoot met krukken en in het bezit van slechts één been. De man en de vrouw hadden de invalide vroeger als valide ge kend en zij lieten nu duidelijk merken brandend nieuwsgierig te zijn, hoe hij dat ene been had verspeeld. Even duidelijk echter pareerde de man met de krukken alle onbeschaamde toespelingen van het echtpaar met nietszeg gende antwoorden, tot de vrouw op de man af vroeg "hoe het gekomen was". "Nou, dat zal ik u dan vertel len," zuchtte de invalide, "op één voorwaarde en dat is, dat u mij hierover geen verdere vragen stelt." "Tuurlijk niet," antwoordden de man en de vrouw tegelijk, "'t Is afgebeten," reageerde de invalide toen droog om zich vervolgens voor de rest van de reis te verschuilen achter een blijkbaar erg interessante krant. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto's van de stad uiteen lang vervlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1991 | | pagina 15