WAAR WAS HET HUIS MET DE VIER BOOGRAMEN? ;t kleine krantsje 'TKLEIHE KSAHTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Het kan niet missen: wanneer we aanstonds onthullen, waar we hebben gestaan voor het maken van de opname, die we de vorige maal voor onze prijsvraagrubriek hebben gebruikt, trekken verscheidene lezers zich bij wijze van spreken enkele haren uit het hoofd. Hoe is het nou mogelijk, dat ze dat niet hebben gezien, dat zij er niet achter kwamen te moeten zoeken in het hart van onze oude binnenstad, op een steenworp afstand van de Oldehove! Velen komen er dagelijks langs, slechts weinigen zullen kunnen zeggen, dat ze hier nog nooit zijn geweest. Maar eerlijk is eerlijk - daarmee behoorde de foto toch wel degelijk tot "de moeilijke categorie", zoals ook terecht door verschillende inzenders werd opgemerkt. Op onze traditionele vraag "Leeuwarders, waar is dit?" kwamen ditmaal drie foutieve antwoorden binnen, maar twee daarvan kwamen duidelijk uit- dezelfde bron. "Haniasteeg" schreven, kort en krachtig, deze beide dames, natuurlijk zonder te beseffen, hoe dicht zij daarmee het enig juiste ant woord benaderden. Opvallend was trouwens wel, dat er dus nog een derde in zender was. die tot precies de zelfde reactie kwam. Ook deze schreef, korter kon het niet. "Haniasteeg" op een briefkaart, die verdacht veel leek op de de beide vorige. Maar het was de Haniasteeg dus niet, wél echter een straat je er vlak bij. MOEILIJK "Deze opgave behoort zeker weer tot de moeilijke categorie" concludeerde de heer A. J. Pie- tersen te Tytsjerk. IHerkenbare aanknopingspunten zijn uiter mate schaars. Een oude muur met vele ankers, een zinken af- wateringsgoot, een lichte dak kapel en vier boogramen op rij. Dat is 't dan wel. Dus op zoek! En na vele mislukte probeer sels lukte het tenslotte het juis te punt te ontdekken vanaf het parkeerterrein bij de Oldehove. Vandaar zie je, over de pas ontstane vlakte, de vier boven ramen van het pand in de Bur- maniastraat. Van dichtbij geeft de regenpijp zekerheid: het is het huis nummer 2A en de foto is genomen van de Nieuwestad af". "Uw zoekplaatje in 't laatst ver schenen Kleine Krantsje stelde mij in eerste instantie voor een probleem" gaf de heer Nic. Verbruggen toe. Het afgebeel de pand was voor mij niet di rect herkenbaar en dus diende er op zondagmorgen een flinke wandeling plaats te vinden om het object te ontdekken. Daarbij voorzag ik een fikse tippel door de binnenstad van misschien wel een twee uren. Maar wie schetst mijn verbazing, toen na mijn start bij de Vrouwenpoort, de tweede straat, die ik pas seerde al het gewenste resul taat opleverde? Ter hoogte van het winkelhoekpand van juwe lier Doodkorte aanschouwde ik het gezochte oude pand in z'n volle glorie. Dat was nou, wat men noemt "het geluk afdwin gen". EVENZOEKEN Ook de heer D. Beeksma moest toegeven, dat het dit maal voor hem "wel even zoe ken" werd, voor hij tot volle ze kerheid kwam en hij veronderstelde dan ook, dat er door velen heel wat afgezocht zou worden. Dat gold bijvoorbeeld voor de heer Th. van Rossum, die ons berichtte dat hij op het punt stond maar weer naar huis te rug te keren "na de hele bin nenstad te hebben uitgekamd". "Maar op weg naar huis fietste ik op de noordzijde van de Nieuwestad en toen ik terloops de Burmaniastraat inkeek was het Bingo!" 't Leek eerst heel simpel, maar toch viel het niet zomaar te vinden" schreef de heer J. van der Zwaag en de heer Harm de Vries stuurde ons een minitueus verslag van zijn lange, en aanvankelijk vergeef se speurtocht door een groot deel van de stad. "In de Nieu- westeeg pakte ik 't Kleine Krantsje uit mijn jas en ik ver geleek de foto met de situatie daar, maar nee hoor, het leek er niet op. Toen ben ik richting Nieuwestad gefietst en vervol gens door de Burmaniastraat. En ik zag omhoog en ja hoor, het kon niet anders, daar was het pand met de vier boog- raampjes." Ook het echtpaar Jo en Tiet Wielinga kwam met een inte ressante rapportage van zijn bevindingen: "Ut is Sundaag en kofjetyd. We hewwe ut even over 't Kleine Krantsje, over Ouwe Hat; dat de gemeente die de molen op ut Kalverdiekje so ferskrikkeluk ferfallen laten het en over de puzzel. Die liekt oons nochal opfallend en meskien kanne we daar wel us even om soeke. Na de kofje wik eerst us naar de Doelestraat, de Levertraan- febriek, mar dat ist niet. Deur de Groate Kerkstraat tot an de Kleine Hoogstraat. Inne Speul- manstraat en inne Muggesteeg oek niks. Dan de Eewal op en deur de Koningstraat us oppe Turfmarkt sien lefert oek niks op. We ferdiene wel een stuver inne hemel deur een stel, dat fraacht naar het Fries Museum, de goeie kant op te wiezen. Ut weer wud er oek niet beter op, dus laate we de Krüsstraat en de Oasjestraat mar legge en sien us op ut Switserswaltsje. Oppe Nieuweweg de overkant us nalope en de Westkant fan 'e Weaze. Make we oek us kennus met de Sexhuzen van Leewadden. Un mooie nije pak- huusgevel is ut oek niet. Dan ut Naauw mar deur en de Nystad op. Inne Weerd sien we inne Gloppe wel so'n skeve afvoer- piep, mar de rest niet. Mien man kiekt na de kajuuten met de groate haak, dus weer fer- der en dan in enen sien we't inne Burmaniastraat. De kajuut met de haak en de kleine boogruutsjes, de twee groate der onder met de skeve piep der tussenin, het derde ruut demaast. We hewwe ut fonnen. Burmanistraat 2A is de oplos sing. Fenno Schoustra, bedankt foar de gesellige kuier, dy't we maekt hewwe". Erg aardig was de brief, die wij ontvingen van de heer J. R. Bron. Hij wilde om twee rede nen niet meedingen naar het uitgeloofde prijsje, in de eerste plaats niet, omdat hij nog geen abonnee was in november en in de tweede plaats niet, omdat hij zelf de bewoner is van het gezochte pand! "Het pand Burmaniastraat 2A" aldus de heer Bron, "staat er volgens mij al sinds 1832, maar echt zekerheid daarover heb ik niet". Tenslotte komen we bij de prijswinnaar van dit keer en die bleken we buiten de stad te moeten zoeken. Het is de heer Mr. H. S. Bekius te Helvoirt, die (Vervolg op pag. 19) De sfeervolle tekening van de Grote Kerkstraat met links de Waalse kerk op de voorpagina is spe ciaal voor dit Oudejaars- nummer van 't Kleine Krantsje gemaakt door onze medewerker, de heerJelle Foppema. COP veor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: Post- bahk2805901 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden-.' Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele- fopn (058)-120302. Abonnementsprijs: voorNederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3 ex. ☆-si- Hef lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aapmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje tev.ermelden: Niéuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald.. Adreswijzigingen moeten minstens 10. dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven; Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1991 | | pagina 3