Ehellema 'T KLEINE KRANTSJE Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 5 nisch bedrijf. Hij heeft daarmee nog gezeten aan de Nieuweburen en op de hoek van de Hoeksterstraat. Een jaar of zes geleden is de heer Bouwmeester overleden. Red. K.K. DANSEN MET DE DIVED UP SWINGERS Voorjaar 1945 - Leeuwarden was bevrijd door de Canade zen, de Manitoba Dragoons, trokken de hoofdstad van ons dierbare Heitelên in en ieder een was vervuld van een enorm gevoel van opluchting en daarnaast van een geweldi ge blijdschap dat de vijf bange jaren achter de rug waren. Men wilde deze tijd zo spoedig mo gelijk vergeten. Feestvieren, muziek en dansen, dèt wilde ie dereen! Nog in het laatste bezettings jaar werden de Dived Up Swin gers geformeerd en werd er danig gerepeteerd bij de leden thuis. De band bestond uit de volgende musici: Harry Verbe ke, leider, tenor en altsax. Zijn broer Eddy, drums en bas, Rein Kolk, piano, later opge volgd door Sjoerd Zijlstra (Bo- ris), Tonny van het Veld, gitaar, Piet Postma, viool en gitaar, Frans ten Velthuis, trompet en last but not least onze Canade se drummer Woody. Gezongen werd er door de verloofde van Rein Kolk, Dries Visser. De eerste avond dat we met de band optraden was bij Spoor- zicht, jawèl bij Sip Castelein. Het werd een grandioze avond en we speelden dat de stukken eraf vlogen. Tot vèr in de om trek van Spoorzicht zullen wei nig mensen die avond hebben geslapen. Het uitzinnige publiek klom door de ramen naar bin nen en men stortte zich in de dansende menigte met een al- ies-overheersend gevoel dat dit het feest was waar men vijf jaar op had gewacht!! De band kreeg het druk, vooral toen Woody, de Canadese Makelaardij ainda 1896 Leeuwarden drummer eraan werd toege voegd en we de titel kregen "The Regimental dance- orchestra of the Manitoba Dragoons". Voor de bandleden werd het een periode van muziek en nóg eens muziek. Het werd een tijd om nooit te vergeten! Kortom: praktisch iedere avond feest en plezier. Maar tenslotte kwam ook aan deze dingen een einde. Onze Canadese vrienden keerden weer terug naar huis. Het regi ment werd toen gelokaliseerd in Oldenzaal. Over die tijd valt zelfs een boek te schrijven. Uit eindelijk zijn enkele leden zoals Sjoerd Zijlstra, Tonny van het Veld, Piet Postma en Harry Verbeke in het muzikantenvak terechtgekomen. Vooral Harry kreeg grote faam met het Miller Sextet, o.m. op het North Sea Festival en de Diamond Five. Of "The Dived Up Swingers" legendarisch zijn geworden weet ik niet. Maar mochten er onder de lezers van het onvol prezen Kleine Krantsje mensen zijn die óók op de klanken van Harry Verbeke en z'n mannen hebben gedanst: stuurt u een reaktie, te adresseren aan de redactie van 't Kleine Krantsje of aan mijzelf. Ik woon in de Lupinestraat 24, 3812 XG Amersfoort, tel. 033 - 618468. Amersfoort Tonny van het Veld VREUGDEKRETEN Rond elf uur hedenochtend werd het Kleine Krantsje be zorgd. Dat betekende een vreugdekreet. Niet één maar twee; de laatste naar aanlei ding van het stuk van de heer W. Kramer uit Gouderak over de uurwerkzaak van Hoekstra op de Nieuwestad. Die herinner ik me nog. Met grote letters stond er "Stadsuurwerkmaker" op de gevel. Telkens wanneer ik langs kwam dacht ik: hard werken op school en het net zo ver brengen! Ook verzorgde en wond de heer Hoekstra het uurwerk van het torentje van de Ambachts school op. Wanneer het 's avonds stil was in dat gebouw hoorde men in de lerarenkamer onder het torentje de klok tik ken. En dat nog wel ondanks dat de zolder van het gebouw tussen het uurwerk en de lera renkamer lag. 't Was altijd mijn grote wens het uurwerk eens te mogen be kijken. Wel, dat mocht een keer in de grote vakantie. Met de uurwerkmaker ging ik mee de trappen op, over de zolder en we belandden in de iets hoger gelegen uurwerkkamer. Daar was ik dus in die voor mij heilige ruimte, 't Was een mooi, eenvoudig uurwerk. Lange slin ger, Grahamgong (genoemd naar de uurwerkmaker Graham die deze constructie vond), rechtstreekse aandrijving van de as naar de wijzers, dus géén ressortmateur. Die is voor grotere wijzerplaten waarbij de wijzers per minuut verzet wor den zoals in de Oldehove. Het uurwerk had de verticale bouwwijze en moest éénmaal per week worden opgewonden. De uurwerkmaker, de heer Kra mer of een mederwerker van hem, nam de sleutel, die de vorm had van een kruk en wond rustig het uurwerk en het slagwerk op. De gewichten hingen buiten de uurwerkkamer aan staaldraden en die liepen over katrollen. Dankbaar voor wat ik gezien had ging ik naar huis en de uurwerkmaker ging ook zijns weegs. Enige jaren later kwam de heer W. Veldman, concierge van de Ambachtsschool, bleek van schrik, bij mijn vader het lokaal binnenrennen. "Mijnheer Van Hespen," riep hij, "bij het op winden van de klok is een ge wicht naar beneden gevallen en het ligt nu in de directeurs kamer!" Daaronder vonden wij, tot onze verrassing, een relatiekaart van Bouwmeesters Wikkelbedrijf, Voorstreek 88b, telefoon 3968. Dit staat er op de kaart: "Hier mede hebben wij het genoegen UEd. te berichten, dat wij ons te Leeuwarden hebben geves tigd met een speciale Wikkel- bedrijf voor stofzuigers, moto ren, auto-dynamo's. Door vlugge bediening en prima af werking onder volle garantie hopen wij Uw orders te mogen uitvoeren en durven ons ten zeerste bij U aanbevelen. Hoogachtend Bouwmeester's Wikkelbedrijf. Stuurt U eens proef en U blijft klant". Deze firma is ons geheel onbe kend en ze komt ook niet voor op de oude ledenlijsten van de Winkeliersvereniging 'Voor streek-Vooruit'. Mogelijk beschikt Uw uitgebrei de archief over meer gegevens. Wij zijn benieuwd. Leeuwarden Cor de Jong Bouwmeester's Wikkelbedrijf is kort na de Tweede We reldoorlog begonnen in een pand aan de Voorstreek, dat bereikbaar was via een steeg. Vooral voor het wik kelen van stofzuigers was er toen heel wat werk aan de winkel. De door U gevon den, niet gedateerde kaart, zal wel dateren uit die tijd. De exploitant, Dirk Anne Bouwmeester, heeft zijn on derneming later gepresen teerd als een electrotech- The Dived Up Swingers. Van links naar rechts Piet Postma, Sjoerd Zijlstra, Tonny van het Veld, Eddy Verbeke, Woody, Frans ten Velthuis en Harry Verbeke. Vader dacht: dat zal wel niet, hij zal de lerarenkamer wel be doelen, die ik als directeur van de avondscholen benut. En ja. Daar was de ravage. Boven op de rechterleuning van de stoel, die mijn vader 's avonds ae- bruikte, was het gewicht terecht gekomen. Mevrouw Jückers was reeds met veger en blik bezig de boel wat aan te ve gen. Vader was zo verstandig in de deuropening te blijven staan en commandeerde dadelijk me vrouw Jückers daar weg te gaan en bij hem te komen. Hij had in één oogopslag gezien dat niet het gehele gewicht doch een stuk daarvan op de vloer lag..Waar was de rest? Welnu, die was in het gat van het plafond blijven steken! Elk ogenblik had alles naar bene den kunnen komen met nare gevolgen! Het bleek dat het vallende gewicht eerst door een balk gegaan was, toen door de houten vloer en deels in het plafond was blijven ste ken. De uurwerkmaker was, bleek als een doek, naar beneden gerend om de concierge, te waarschuwen. Volgens hem moesten er grote ongelukken in het locaal beneden de zolder gebeurd zijn De heer Kramer, zal het zich ongetwijfeld ook wel herinneren ook al was hij, toen het gebeur de, bijna vijf decennia jonger. Grouw A. van Hespen EEWAL WEER OPEN? Ik ben het eens met de men sen die vinden dat de Eewal weer open moet, desnoods met een houten bruggetje in 't mid den! En ik hoop dat ons nageslacht het 'Vliet' ook weer openmaakt (een schande dat het dicht ge gooid is) en dan weer de fron ten van de voormalige Koop mansmeelfabrieken in oude staat hersteld. Mocht de 'Wibra' nog eens een keer afbranden, dan niet weer met zo'n afschuwelijke gevel opbouwen, die er totaal niet tussenpast, maar de oude ge vel weer in ere herstellen. De Leeuwarders of toeristen zullen heus niet de torenhoge gebouwen gaan bekijken, want daar is men gauw op uitgeke- i De oude Ambachtsschool aan de Menno van Coehoornstraat. Ook al lang verleden tijd. ken, of een middagje 'stappen' in een nieuwbouwwijk, nee ze zoeken de mooie oude plekjes op in de stad! Doen wij dat zelf ook niet als we in een andere plaats zijn? Laat Leeuwarden zijn eigen stijl behouden, en geen duplicaat worden van andere steden. Misschien komt er ook nog eens een tijd dat de jeugd niet direct een auto aanschaft, maar meer gaat fietsen, veel gezon der en goed voor het milieu! Breng de leeftijd op 25 of 30 jaar voor ze hun rijbewijs kun nen halen. Hier zal de jeugd het wel niet mee eens zijn, maar ja, meningsverschillen zullen er toch wel blijven. De één houdt van de moeder en de ander van de dochter, een kwestie van smaak! Leeuwarden H. Bakker-Fokkema BOUWMEESTER'S WIKKEL BEDRIJF Voor reparatiewerkzaamheden in een slaapkamer hebben wij de vloer moeten openbreken.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1991 | | pagina 5