SCHOOLLEVEN VAN VROEGER 'T KLEINE KRANT5JE VAN BEWAARSCHOOL NAAR G YMNASIUM Namen uit het oude en nieuwe Leeuwarden VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 11 Verzameld door FennoL. Schoustra De Goedkoope Winkel was de eenvoudige, maar overduidelij ke naam van een zaak in huis houdelijke artikelen, die dicht bij de Sacrementsstraat aan de Voorstreek stond. Een meneer H. Wijbenga was er de eige naar van. Hij had de naam van zijn zaak niet minder dan vijf maal op de pui van het pand aangebracht: op een bord over de gehele breedte van de ge vel, in een halve boog op de beide winkelruiten en dan ook nog eens op twee uithangbor den. Een sterk stukje, wanneer je dan nóg niet wist waar De Goedkoope Winkel was. De zaak is ook al lang verdwenen: in 1929 werd ze opgeheven. De Olifant is, in ieder geval nog in de dertiger jaren, een warenhuis geweest, dat als slo gan hanteerde: "Menschen met gezond verstand koopen in De Olifant". Waar bevond zich De Olifant precies? In de Sint Ja- cobsstraat? Of bij de Brol? In 1932 annonceerde De Olifant "een enorme prijsverlaging". En toen sprak het bedrijf over een "geweldig assortiment". Diepe borden kreeg je er toen voor de ronde som van zes centen, voor moderne melkkan nen vroeg men zeven en dertig cent. De Schoolstraat hebben we ooit kunnen vinden in het hart van onze oude binnenstad. Ze liep van de Grote Kerkstraat naar de Bagijnestraat en ze kreeg haar naam na het in ge- bruiknemen van de nieuwe La tijnse School op de hoek van de Bagijnestraat. Maar de oor spronkelijke naam van de Schoolstraat was Bolleman- steeg en die zijn de Leeuwar ders altijd blijven gebruiken. En nu er van een Latijnse School op deze plaats al heel lang geen sprake meer is, denkt na tuurlijk niemand meer aan een Schoolstraat als aanduiding voor deze verstilde verbindings weg. U.D.I, was in het begin van de twintigste eeuw de naam van een voetbalvereniging, die bij het befaamde "Kanaalvoetbal" triomfen oogstte. Die letters moeten hebben gestaan voor de kreet "Uitspanning Door In spanning". In diezelfde tijd heeft er in Leeuwarden ook een zangvereniging bestaan, die U.D.I. heette. Deze organi satie was in 1890 opgericht door "het hoofd eener school", zoals dat toen heette. Een ze kere meneer Christoffel Koster. Als gemengde zangvereniging ontstaan, werd U.D.I. twaalf jaar later een dameskoor. Heel erg lang hebben de dames trouwens niet meer gezongen. Het Engelsche Wapen moet heel, heel lang geleden, in de zestiende eeuw, een beruchte herberg in de stad zijn ge weest. Waar Het Engelsche Wapen precies stond, weten we niet. De Poort van Cleef was nog niet zo heel erg lang geleden de naam van een café dat op de hoek van de Grote Kerk straat stond, vlak bij het Olde- hoofsterkerkhof of wel het Ol- dehoveplein, zoals de uitbater bij voorkeur zei. Het was een wel heel erg toepasselijke naam. Waarom? Omdat de ei genaar ook zo heette: Van Cleef. Wieger van Cleef had er ook nog een klein kroegje bij, waarin zijn vrouw Bieneke de scepter zwaaide. Het was de laatste officiële staankroeg van Leeuwarden. De Stad Parijs was rond de laatste eeuwwisseling een "kleedermagazijn" in het Naauw. Een meneer P. van den Brul moet er de eigenaar of exploitant van zijn geweest. Zou die iets te maken hebben gehad met de later zo bekend geworden P. van den Brul, die overal in het land zaken had? In 1930 was er een Speciaal zaak in dames- en kinderhoe- den aan de Nieuwestad, die ook De Stad Parijs heette. En ooit moet er in Leeuwarden ook .nog een herberg zijn geweest, die Het Wapen van Parijs werd genoemd. Allemaal Parijse toe standen dus. De Jeneversteeg noemden de Leeuwarders in vroeger jaren de doodlopende spelonk naast het logement van Piet Sonnega in het Sint Jobsleen. Maar die werd ook wel als Eerpelsteegje aangeduid. Een officiële naam had het steegje niet. Na de bewaarschool aan de Tuinen bracht de "Haentjes- school" in de Margaretha de Heerstraat ons tot aan de drempel van het gymnasium. Nu was er in onze goede oude stad maar één gymnasium: het stedelijke. Nee, er stond in de Arendstuin geen klassieke tem pel, maar als je dit voor het stadsbeeld toch wel karakteris tieke gebouw binnentrad, brachten de beelden van de goden en helden van het oude Griekenland je wel in de klas sieke wereld. Mijn ouders hadden graag ge zien dat ik naar een christelijk gymnasium had kunnen gaan. Maar de bruine kon het niet trekken om mij naar Groningen te zenden op kamers of in de kost. Na mij kwamen meer broers die op weg gezet moes ten worden het leven in. Niet alles mocht geinvesteerd wor den in de oudste. Dus werd het de school in de Arendstuin, waar toen Dr. Ringnalda als rector de scepter zwaaide, zelf een klassieke figuur. EIGEN STIJL Het was een fijn jaar die eerste klas op een school met eigen stijl en op hoog niveau. Meer dan één oud-leerling diende la ter als professor de weten schap. Uit mijn eerste jaar her inner ik mij Jack Schreuder, de zoon van de arts op de Nieu- weburen. Uit een ander jaar kwam Cornelia Vogel van de apotheek op de Nieuwestad. Professor werd ze in Utrecht in de klassieke wijsbegeerte. Na haar overgang naar de Rooms- katholieke Kerk schreef zij het voorname werk: "De Catholi- da." Ida Gerhardt gaf ons in een van haar bundels een tref fend profiel van haar. 'k Kan niet alle leraren noemen die ons door de eerste klas brachten. De geschiedenisles sen van mevrouw R. Douma le ven nog het sterkste in mij. Alle jongens in de klas droegen haar op de handen. Zij wekte bij mij de liefde voor de ge schiedenis met haar geheimen. De historie bleef mij naast de theologie heel mijn leven boei en. De Franse leraar was de heer Brederode, een strenge man, altijd een beetje op afstand. Maar de liefde, zijn liefde voor de Franse taal, wist hij ons mee te geven. Voor A. leerlin gen en dat waren de meeste gymnasiasten met een talen knobbel, wars van wiskunde, was een bijzondere figuur de heer Van der Craats. De klas was steeds een beetje onrustig als het wiskundeuur op het rooster stond. Maar de rust keerde op slag terug, als we in de deuropening de kleine figuur van de wiskundeleraar zagen verschijnen. Hij bleef altijd even op de drempel staan, keek als een veldheer over de klas om dan ons de geheimen van de wiskunde bij te brengen. Hij moet zich wel bewust zijn ge weest dat zijn pogingen niet bij ieder van zijn leerlingen zouden slagen. UUR VAN DE WEEK Het uur van de week was: "My thologie", de sagen en legen den van Griekenland en Rome. Wie ook de moderne literatuur wil volgen moet tot op vandaag toe in elk geval iets weten van deze sagen. Aan sport werden een paar uur in de week ge wijd. De naam van de school: het oude griekse woord: gym- nasion= sportschool zou eigen lijk meer doen verwachten. Maar nee: twee uur in de week en daarmee moesten wij het doen. Wie ouder mag worden weet dat waar blijft de oude La tijnse spreuk: "een gezonde geest in een gezond lichaam." Veel wetenschapsmensen, ge bonden aan hun studeerkamer, zouden best wat meer bewe- gingsgymnastiek kunnen ge bruiken. Voor ons in dat eerste jaar was de gymnastiekzaal in de Grote Kerkstraat, waar de oude heer Ypes - uit de bekende familie van de banketbakkerij in de Weerd - geen kans zag een beetje vaart te brengen in zijn lessen. Hij liet gelukkig heel wat aan ons eigen initiatief. In de loop van dat jaar hoorden wij dat men in Friesland bezig was om in Leeuwarden een christelijk gymnasium te stich ten. Mijn ouders waren blij met dat vooruitzicht. Mijn vader heeft alles in het werk gezet om het bestuur zover te krijgen dat deze nieuwe school met twee klassen zou beginnen. Dan kon hun zoon zonder on derbreking overgaan van de Arendstuin naar de nieuwbouw in wat later de Gymnasium straat werd genoemd. Zelf had ik niet veel zin. Op het stedelijk gymnasium was ik aardig inge burgerd. Je wist wat je had. Maar de principiële keuze van mijn ouders: in de lijn van hun christelijke opvoeding en ver antwoordelijkheid daarin, lag het christelijk onderwijs. En in die lijn - zo was het in die tijd - hadden de kinderen te gaan. Al kostte dat soms heel wat. U kent dat indrukwekkende ge bouw in de Gymnasiumstraat. Daar zat stijl in. Die hal met aan de wand in het grieks in gouden letters: "Uw Woord is de Waarheid," Op dat kompas voeren wij. Rector was de voor ons onver getelijke Dr. R. Mulder, die met een staf van zeer gemotiveerde leraren en enkele leraressen, deze nieuwe school naar een hoog niveau stuwde. Wij als leerlingen - het waren er maar nauwelijks 10 - van de tweede klas zouden de spits moeten afbijten bij het eerste ^examen dat aan deze nieuwe school het brevet moest uitrei ken. Wij hebben het geweten, dat die eer ons te beurt zou vallen. De rector haalde er alles uit wat hij kon. De idealen waren hooggesteld. Ons was in die ja ren niets teveel. De school in Huizum bood ons een vol pakket. Pakket-keuze was er niet bij. Gelukkig, denk ik nu, als ik zie dat heel wat jongelui op te jonge leeftijd een keuze moeten maken, die bij nader toezien toch een ver keerde keuze blijkt. Daar was in onze dagen geen gevaar voor. Wij kregen alles opge diend en wisten wat ons te doen stond. Niet dat we alleen maar de school zagen. Daarbuiten was zoveel moois te beleven. Daar voor gingen de ogen gaande weg open. ONTWAKENDE LIEFDE De jaren van ontwakende lief de, en/of verliefdheid. Het be gon met verliefdheid. Je zag héar en hoorde vogels fluiten. De afspraakjes voor een fiets tocht naar het bos in Tietjerk of voor een zeilmiddag op de Gro te Wielen. De aantrekkingskracht was on weerstaanbaar. Daar fietste je een heel eind voor om haar te ontmoeten waar dan ook op een zaterdagmiddag. (Vervolg op pag. 15) De Goedkoope Winkel van Wijbenga aan de Voorstreek. Zie je wel: de naam van de zaak staat er verscheidene malen op.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 11